Hlavní obsah

Chmelem proti rakovině

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Chmel jako léčivka má široké použití

24. 10. 2008

Když se řekne chmel, někomu se vybaví orosená sklenice piva, jinému zase muzikál Starci na chmelu. Ale chmel je také zázračná léčivka a dobré koření...

Článek

Chmel byl znám už ve starověku. Řekové a Římané ho používali jako močopudný a krev čistící prostředek. Chmelem se kdysi léčilo nedostatečné vylučování žaludeční šťávy spojené s kvasnou nebo hnilobnou poruchou zažívání, fungoval i jako pomocný močopudný a protituberkulózní prostředek a také zlepšoval spánek. Chmel tlumí činnost mozkové kůry, zpomaluje srdeční činnost a uvolňuje napětí hladkého svalstva, proto se používá i jako přírodní sedativum.

Bylinka a lék

„Z rostliny se používají chmelové šištice nebo samotné chmelové žlázky. Vedle tříslovin, éterických olejů, pryskyřic a rostlinných barviv obsahují různé silice, hořčiny, flavonoidy, třísloviny, cholin a adenin. Ve chmelových šišticích jsou obsaženy také rostlinné hormony zvané phytoetrogeny, které jsou podobné estrogenům, tvořeným v lidském těle," vysvětluje ing. Anna Kopřivová, fytopatoložka z Tovéře u Olomouce.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Nejoblíbenější způsob užití chmele

Z hlediska medicíny je prokázáno, že působí proti rakovině prsu, prostaty a sliznice dělohy a také je účinný proti tvorbě nádorů. V lidovém léčitelství se chmel používá pro své antibakteriální účinky také na špatně se hojící rány a do posilňujících koupelí. Extrakt z chmele pomáhá při nespavosti, tlumí křeče a snižuje bolesti i horečku. Hořčiny zase podporují trávení. Chmel pomáhá při nervovém podráždění, úzkostech a napětí. Příznivě ovlivňuje psychiku, odstraňuje problémy s koncentrací a dokonce i depresivní nálady. „Lupulin přispívá ke stabilizaci hladiny hormonů v těle a další substance odstraňují psychické problémy. Proto chmel tolik pomáhá při menstruačních potížích," říká bylinkářka Venuše Studničková. „Ženám se v době menstruace doporučuje pít denně dva šálky čaje z chmele. Ten získáme, když čajovou lžičku sušených chmelových šištiček přelijeme vroucí vodou a necháme deset minut odkryté louhovat. Tento čaj je dobrý i na trávení." Dále upozorňuje, že chmel není vhodné kombinovat s přípravky, jež obsahují alkohol, s uklidňujícími látkami - jejich účinek se pak sčítá."

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek