Hlavní obsah

Co dělat, když se vám výchova puberťáka vymkne z rukou?

Foto: thinkstock

Měli jste takové hodné dítě, ale s pubertou jako by všechno hezké mezi vámi vzalo za své? Víme, co dělat!

7. 2. 2014

Našli jste u vašeho doteď bezproblémového puberťáka něco, co naznačuje, že by mohl zkoušet drogy nebo vám ho třeba v noci domů přivezla opilého policie? Co si počít, když se vám výchova vymkne z rukou?

Článek

Ivana měla s šestnáctiletou dcerou normální vztah, občas se pohádaly, pak si zase povídaly. Před pár měsíci nastal zlom. „Dcera přestala mluvit, ale i hádat se. Jsme z malého města a dozvěděla jsem se, že chodí s klukem ne zrovna valné pověsti,“ popisuje Irena. Dcera dál chodila do školy a nezhoršil se jí ani prospěch. Máma ji pozorovala, ale nezasahovala. „Pak mi zavolala kamarádka, že holka sedí v parku s partou úplně opilá. To byla poslední kapka,“ říká Irena. Dceru drží doma, objednala se s ní do poradny a koupila test na drogy.

Ptejte se, co se děje

Je jasné, že se sem tam s puberťákem pohádáte, ale jinak s ním žádné velké problémy nejsou. Co si ale počít a kam se obrátit, když se to najednou zlomí a vy nevíte, co dál?

Než se na hříšníka rozkřičíte nebo mu vrazíte pár facek, což ho stejně spíš popudí, zkuste zjistit, co se děje. „Otázkou je, zda dítě bude ochotné s rodiči hovořit. Potom je třeba promluvit s kamarády, spolužáky, samozřejmě se školou a udělat si obrázek,“ poznamenává Jitka Wagnerová, speciální pedagožka z Poradenského centra Střední zemědělské školy v Benešově.

Varuje ale, že takové pátrání často nikam nevede. „Následně je na místě oslovit odborníka a zkusit problém rozebrat s ním,“ doplňuje Jitka Wagnerová s tím, že není příliš mnoho důvodů, proč dítě problémy dělá. Opakují se totiž ty samé vzorce.

Foto: thinkstock

Konflikty zkoušejte řešit v klidu, a když to nepůjde, přiberte prostředníka akceptovatelného nejen vámi, ale i dítětem. Může to být psycholog, ale i třeba oblíbená teta...

Pojmenujte si problém

Zhoršený prospěch, záškoláctví – je třeba zjistit, co za špatným prospěchem a absencí je, zda dítě na studium nestačí, vzalo ho za špatný konec, nebo ho nebaví. Zkuste si s dítětem pohovořit, ale určitě zajděte do školy, v součinnosti s ní problém snáze vyřešíte.

Šikana – o podezření informujte třídního učitele a trvejte na prošetření situace. Dítěti dejte jasně najevo, že mu věříte, stojíte za ním a pomůžete mu.

Nevhodná parta – může s ní být spojeno zkoušení drog nebo krádeže. K těm je dítě nějakým způsobem přinuceno, nebo chce naopak zapadnout a zavděčit se skupině. U drog neváhejte a vyhledejte odborníka, byť vás potomek bude ujišťovat, že to byl jen pokus.

Situace v rodině – hádky dospělých, nezaměstnanost, nemoc – nejsnazší je situaci uklidnit vysvětlením, co se vlastně děje, dítě by i o nepříjemných věcech mělo vědět. Pokud se vám to nedaří, vyhledejte odbornou pomoc ne pro dítě, ale pro vás všechny.

Nevhodný partner – zákazy a ultimáta nic nezmůžou, dítě spíš začne svoji lásku bránit. Přiznejte, co vám vadí, a že máte o dítě strach. Více najdete ve článku Moje dítě chodí s podivným partnerem. Co teď?. Pokud má potíže se zákonem nebo drogami, potomka nepřestávejte sledovat.

Foto: thinkstock

Puberťáci se chtějí zavděčit především kamarádům, a bohužel jsou pro to ochotni udělat téměř cokoli

Kde hledat pomoc

Nejsnazší je hledat „první pomoc“ ve škole, kde dítě znají. Oslovte buď pracovníky školního poradenského pracoviště, které obvykle tvoří výchovný poradce a metodik prevence a stále častěji je ve školách k dispozici i psycholog či speciální pedagog. Ti vám buď pomohou problém rozlousknout, nebo poskytnou kontakty na další specialisty.

„Na řadě může být psycholog, psychiatr, pedagogicko-psychologická poradna. Pokud je už problém jasně pojmenován, jde třeba o experimentování nebo závislost na drogách, poradí konkrétní pracoviště, kam se vydat,“ říká Jitka Wagnerová. Počítejte ale s tím, že v některých situacích nebude postup tak úplně na vás. Pokud vám opilé nebo zdrogované dítě přiveze domů z diskotéky policie nebo ho třeba přistihne při krádeži, posvítí si na vaši rodinu sociálka, i když jste dosud fungovali bez jakýchkoli problémů.

Co jste zažili s vaším teenagerem vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.