Hlavní obsah

Čtenářka Ivana: Partnerova ex nám ničí život a on jí otročí!

Foto: Profimedia

Bývalá žena či přítelkyně vašeho partnera může současný vztah značně zkomplikovat

Nesnáší ji! Jen na ni pomyslí, jímá ji vztek. Narušuje jim partnerský život, organizuje jejich společný čas, nabourává naplánovaný program. Kdo? Jeho ex! Jak s ní vyjít? Jak vztahy urovnat?

Článek

Třicetiletá Ivana žije s rozvedeným mužem, který má z předešlého manželství osmiletou dceru. O tu se stará, finančně ji podporuje, tráví s ní čas. A Ivana s tím nemá nejmenší problém, ten bohužel představuje spíš bývalá žena jejího přítele.

„Několikrát denně partnerovi volá kvůli nesmyslům, otravuje, když jsme s přáteli, když jdeme na večeři, prostě pořád. Často nám totálně nabourá náš program, protože zavolá, že teď hned potřebuje, aby hlídal dceru,“ popisuje Ivana.

A jde i o peníze. „Přítel samozřejmě na dceru platí alimenty, do toho ji podporuje finančně i jinak, kupuje jí sportovní vybavení, platí tábory a podobně. Nevadí mi to, je to jeho dcera. Jenže jeho ex po něm stejně chce neustále další a další peníze, na to či ono, a on jí je vždycky dá, aby měl klid,“ říká Ivana. Té to vadí hlavně z principu. „Nejde o peníze, naštěstí nouzí netrpíme. Vadí mi ale, že ho zcela zjevně využívá. Sama nepracuje, nic nedělá, jen z něj tahá peníze,“ dodává Ivana.

Co s tím? Jak v sobě nenávist potlačit? Jak vztahy urovnat a žít v pohodě?

Nenávist, kam se podíváš

Pravda je taková, že tenhle stav není dlouhodobě udržitelný. „Buď se z toho stávající partnerka zblázní, nebo se vztah dříve či později rozpadne,“ potvrzuje poradkyně v osobním rozvoji Markéta Tichá z Cloud 9 Institute. Celé tohle uskupení je totiž zatíženo nenávistí.

Foto: Profimedia

Děti a peníze, to jsou dvě věci, které komunikaci s ex znepříjemňují

„Každý v danou chvíli v životě jednáme nejlépe, jak dovedeme. I exmanželka to tak dělá. Možná se bojí o bývalého muže úplně přijít. Možná mu dává najevo nespokojenost s tím, že se jejich vztah rozpadl. Možná mu chce něco oplatit. Možná i ona dává najevo svou nenávist. A tu stejnou animozitu vůči ní cítí stávající partnerka, všichni zde vlastně přiživují určitou nenávist,“ popisuje Markéta Tichá.

Nepotlačujte emoce!

Potlačit své pocity, snažit se nenávist nějak utlumit není cesta! „Pokud ji cítíte, je potřeba brát ji vážně a hledat řešení. Klást si otázku, co přesně vám vadí. Velmi často totiž není problémem samotná ex, ale spíš postoj, který k ní muž zaujímá,“ vysvětluje psycholožka Katarína Filasová z Centra zvyšování psychické odolnosti.

Čím významnější roli v životě muže jeho bývalá zaujímá, tím větší problém pro současnou partnerku to představuje. „Pokud má muž tendenci své ex ve všem vyhovět, nechává se zastrašit, skáče, jak ona píská, nikdy ji neodmítne, tak je z toho jeho současná partnerka pochopitelně na prášky,“ dodává Katarína Filasová.

Foto: Profimedia

Přecházet to a potlačovat vlastní pocity není správné

Upřímnost a pravidla

Jakkoli je to citlivé, je potřeba o všem mluvit. „Je potřeba partnerovi sdělit, co s vámi jeho chování vůči ex dělá, jak se cítíte, co pokládáte za nefunkční. A to i za cenu konfliktu,“ radí Katarína Filasová.

Druhým krokem je pak partnera podpořit a pomoci mu, aby se nenechal ovládat. Měl by pochopit, že jakákoli snaha o to, aby ho jeho bývalá viděla v tom nejlepším světle, aby o něm třeba ošklivě nemluvila před dětmi, nikam nevede. „Dokud se totiž člověk snaží druhého ovlivnit, aby si o něm myslel jen to dobré, tak je v podstatě jeho otrokem,“ dodává Katarína Filasová.

A chce to samozřejmě pravidla, jasně stanovené hranice. „Při klidném rozhovoru by si partneři měli stanovit, co ano, co ne, jaké změny navrhují a podobně,“ radí Markéta Tichá.

Zažily jste něco podobného? Jak s ex svého partnera vycházíte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama