Článek
Malé byty a garsonky jsou díky levnějším nákladům na pořízení, nižšímu nájemnému a snadnější údržbě populární, ale vybavit je bývá někdy pěkným oříškem. Nicméně tady se to opravdu povedlo.
Byt se nachází v Praze a má s předsíní, koupelnou a balkonem celkovou plochu 35 m2. Pro sebe si ho pořídila zatím bezdětná mladá žena. Těžko si představit, že by se sem vešla rodina, ale to ani není v plánu.
Majitelka si přála udělat z 1 + 0 v podstatě čtyřpokojový byt, tedy prostor rozdělit na oddělené zóny. O pomoc se zařízením proto požádala odborníky z Toto studia. Ti vše navrhli a interiér zařídili naprosto fantasticky.
Chytré řešení je základem
„Když jsme byt přebrali, byla v něm hotová jen podlaha a obklad v koupelně, jinak nic. Měli jsme tedy volné pole působnosti, s tím, že majitelka si přála v bytě vytvořit oddělené části,“ prozradila Věra Tomíčková, designérka z Toto studia. Na základě majitelčina požadavku vznikly v místnosti čtyři zóny – kuchyňská, jídelní a pracovní, obývací a spací. Místnost není velká, ale vytvořit čtyři zóny lze i na malém prostoru, když máte promyšlené řešení.
Víceúčelový stůl se hodí
Některé části bytu jsou víceúčelové, například stůl proti kuchyňské lince může být jednou jídelním, podruhé pracovním, s možností připojení notebooku. Zákoutí se stolem oživuje oblá žlutá police, sloužící i jako knihovna. Linka je do tvaru písmene L a od obývacího prostoru je oddělena pultovým dílem a sklem. Obývák vznikl v části u okna a v podstatě celý ho vyplňuje sedací souprava a křeslo. Spací kout je od protější obytné části oddělen skříní a látkovými panely.
Žlutá je dobrá
„Interiér je celkem atypický, proto se veškeré vybavení dělalo na míru. Kombinujeme zde lesklé a matné bílé materiály s bukem, který jsme vybrali tak, aby ladil s podlahou,“ popsal postup Petr Tomíček, druhý designér z Toto studia. Nápadná a moderní hořčicově žlutá barva se opakuje na několika interiérových prvcích a na skříni v chodbě, byt tak sjednocuje. Dalším pojícím prvkem jsou kulaté tvary, jako je výřez ve skleněné zástěně, konferenční stolek, stropní osvětlení.
Přestože se vybavení vyrábělo na míru, nebylo nijak předražené. Nábytek do celého bytu, tedy včetně chodby a koupelny, vyšel na 210 tisíc korun. Díky promyšlené koncepci má mladá žena praktické a hezké bydlení, v podstatě čtyři pokoje v jednom. A je velmi spokojená.
Jak se tohle řešení líbí vám? Stačil by vám takový byteček?