Hlavní obsah

Dejte šanci konopí!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Konopí má u nás dlouhou tradici

Když se řekne konopí, asi si většina z nás vybaví mládež pokuřující jointy v klubu. Pokud se však podíváme do historie, zjistíme, že konopí je rostlina, která má u nás opravdu dlouhou tradici a v současné době se naplno vrací. A je to určitě dobře!

Článek

„Kouzelná" rostlina

Konopí je rostlina, která má velmi široké pole využití. Lze ji používat na výrobu stavebních hmot, v kosmetice, zdravotnictví, v potravinářství, pro výrobu papíru. My se však zaměříme na oblast nám blízkou, a to na jeho uplatnění v oděvním průmyslu. Že se jedná o skutečně zajímavý produkt, dosvědčuje, že ho začínají používat pro výrobu oblečení i takové značky, jako jsou třeba Calvin Klein či Ralph Lauren. A víte, že například první džíny ušil Levi Strauss právě z konopného materiálu? Kalhoty, které pro zlatokopy zhotovil, totiž musely být velmi pevné a vydržet drsné podmínky. A to přesně konopí umožňovalo!

Foto: archiv firem

Z konopí můžete mít i různé doplňky

Není to pouze pytlovina

Bylo by chybou si myslet, že z konopného vlákna lze utkat pouze hrubou textilii, která vás bude škrábat a bude nepoddajná. Je tomu totiž přesně naopak. Látka může být utkána v mnoha různých gramážích - od hrubé struktury až po to nejjemnější pláténko. Konopná vlákna jsou až 4,5 metru dlouhá, což tomuto materiálu poskytuje neobyčejnou pevnost v tahu. I v konopné módě byly ustanoveny určité standardy. Pro toto oblečení se používá označení „pravé konopí", což znamená, že bylo vyrobeno z rostliny Cannabis sativa.

Vládnou směsné materiály

Konopné oblečení se dnes vyrábí ze směsí - většinou z konopí a bavlny. Takové oblečení se bohužel nemůže pochlubit takovou odolností jako v případě čistě konopných materiálů, ale na druhou stranu je levnější, má lepší savost a měkkost. Oděvní průmysl se vyvíjí ovšem velmi rychle, takže v poslední době byly například představeny materiály ze směsi konopí a hedvábí, jež zaručují příjemnou hebkost.

Foto: archiv firem

Konopné výrobky se vyznačují svou pevností

Je to i bio!

Kromě toho, že je konopí velmi zajímavý materiál, má ještě jeden zásadní význam. A sice ten, že při jeho výrobě se nepoužívají žádná umělá hnojiva ani pesticidy, takže se jedná o stoprocentně přírodní látku, která nijak nezatěžuje přírodu. Bohužel je pěstování konopí velmi omezeno a jeho produkce tedy zatím poměrně malá, takže se nejedná o nejlevnější produkt. Pokud si budete chtít vy pořídit nějaký ten model z konopí, budete se muset poohlédnout zejména na internetu, v běžné prodejní síti moc zastoupený není. Doufejme však, že tento přírodu šetřící, příjemný a odolný materiál si najde cestu i na pulty běžných obchodů a že se na konopí nebudeme dívat jako na strašáka.

Jak se díváte na použití konopí vy? Myslíte si, že jeho pěstování pro oděvní účely otevírá dveře pro jeho širší zneužívání? Pořídila jste si nějaký ten kousek z bio materiálu? Napište nám své názory a zkušenosti na info@prozeny.cz!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek