Hlavní obsah

Dejte sbohem nadýmání. Navždy!

Zbavte se nepříjemného nadýmání

Nadýmání je diskrétním problémem mnoha lidí. Tělo v tomto ohledu ovlivňuje mnoho věcí, nesprávnou životosprávou počínaje a stresem konče. Dnes už naštěstí existuje řada způsobů, jak se ho zbavit. Poradíme vám, jaké to jsou!

Článek

Co se v těle děje

Do těla se plyn dostává polykáním potravy nebo vzniká při trávicích procesech. Proto se pocity nadýmání objevují i po jídle. Plyn tělo z části absorbuje a z části eliminuje. Pokud se ale ve střevě nahromadí, pociťujete nadýmání. Nadměrnou tvorbu plynů ve střevech často způsobují poruchy trávení při nedostatku trávicích enzymů nebo jejich nedostatečné činnosti. Za nadýmáním stojí také nedostatečný přísun tekutin, hltání, stres, nedostatek pohybu, narušená střevní mikroflóra, zácpa, snížená nebo zvýšená produkce žaludeční kyselinya další.

To, že některé potraviny způsobují nadýmání, neznamená, že jsou nezdravé nebo že bychom je měli z jídelníčku odstranit. Naopak. Obsahují spoustu živin nezbytných pro lidský organismus. Problém vyřeší buď jejich speciální úprava, nebo vhodný přípravek, který usnadňuje trávení. Jednou z takových potravin jsou luštěniny. Jsou spojovány s problémem nadýmání, a proto je často vyřazujeme ze svého jídelníčku. Problém se dá vyřešit i jejich úpravou. První pravidlo zní: namočit je před samotným vařením a použitou vodu slít. Vyhnout se problémům s nadýmáním můžeme i tím, že luštěniny uvaříme s majoránkou, tymiánem nebo saturejkou. V neposlední řadě je třeba je dostatečně při jídle rozkousat.

První pomoc při nadýmání

Když už nepříjemný problém nastane, můžete ihned zakročit. U dětí se doporučuje fenyklový čaj, masáž bříška nebo přikládání teplých plen na bříško. Pokud se ale potíže opakují nebo zesílí, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc. U dospělých se doporučuje pití čajové směsi s obsahem fenyklu nebo horká lázeň.

Doplňky stravy. Které jsou vhodné?

Podobnou službu vykonají i speciální výživové doplňky. Většina dostupných přípravků obsahuje látku simetikon nebo samostatně enzymy bez simetikonu, které často řeší jen některé problémy spojené s nadýmáním, konkrétně nafouklé břicho. Simetikon obsažený v přípravku má vlastnosti povrchově aktivní látky. Z trávicího traktu se nevstřebává, pouze zajišťuje rozpad pěny zodpovědné za pocit diskomfortu v oblasti břicha. Tím umožňuje uvolnění a odchod plynů přirozenou cestou nebo jejich vstřebávání.

Enzymy jsou rovněž důležité pro trávení a chemické reakce v organismu. Jsou obsaženy ve slinách a žaludeční šťávě. Produkuje je slinivka břišní i buňky střevní sliznice. Pokud je v organismu nedostatek enzymů, je narušeno trávení a asimilace tuků, cukrů, bílkovin i dalších látek, které přijímáme ve stravě. Bohatým zdrojem enzymů jsou také syrové potraviny – především zelenina, ovoce či naklíčená semena. Tyto potraviny však nejsou vhodné k časté konzumaci, protože některým lidem konzumace syrových potravin způsobuje trávicí potíže. Pro strávení tepelně zpracovaného jídla musí tělo všechny enzymy vyprodukovat samo.

Novinka, která vyřeší vaše problémy

Na trhu se ovšem objevil nový přípravek Spumex. Ten obsahuje kombinaci simetikonu a trávicích enzymů. Úspěšně si proto poradí nejen s nafouklým břichem, ale má příznivý vliv na činnost trávicího traktu, doplňuje nedostatek některých trávicích enzymů a zmírňuje nepříjemné pocity při dietních chybách. 1 tableta obsahuje 65 mg simetikonu a 174 mg směsi trávicích enzymů složené z amylázy, celulázy a alfa-galaktozidázy. Kromě toho přípravek obsahuje nosič mikrokrystalickou celulózu, pojivo hydroxypropylmethylcelulózu, kluznou látku stearan hořečnatý, protispékavou složku koloidní oxid křemičitý a aroma.

Užívá se 2krát denně 1 tableta. Tablety se polykají celé, s jídlem, zapijí se dostatečným množstvím vody a doporučená dávka se nesmí překračovat. Pozor by si ovšem měly dát těhotné ženy nebo kojící matky, ty Spumex nesmí, stejně jako děti. A rozhodně se nejedná o náhradu pestré stravy. Může měnit biologickou dostupnost současně užívaných léčivých přípravků, pokud jsou podány ve stejnou dobu. Užíváte-li jakékoliv léky nebo doplňky stravy, poraďte se o vhodnosti užívání tohoto přípravku se svým lékařem.

Nadýmání už není problém, kterého byste se měli bát. Stačí vědět, jak si od něj pomoci! Vice informací najdete na www.spumex.cz

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek