Článek
Požadavky na zařízení dětského pokoje pro dva se budou vždycky trochu lišit podle toho, zda místnost obývají rozdílná pohlaví, rovněž záleží na věku dětí.
Pro všechny pak platí jedno základní pravidlo. Možná si to ani neuvědomujete, ale děti by měly doma obývat nejsvětlejší místnost, protože pro ně je přirozené denní světlo ještě podstatnější než pro dospělé – ať už kvůli hrám nebo učení.
Tipy pro předškoláky
Často si hrají na zemi, potřebují tedy měkký koberec. A jaký nábytek? „Vybírejte takový, který poroste s dítětem. Už od dvou až tří let věku dítěte můžete potomkovi pořídit postel o rozměrech 90 x 200 cm, takovou, na které běžně spí dospělí. Pokud to prostor dovoluje, mělo by mít každé dítě svou vlastní postel, je to bezpečnější. Tento pocit podpoříte ještě tím, že postele umístíte tak, aby každé dítě vidělo na dveře do pokoje, tedy i na příchozí,“ vysvětluje designérka Margaréta Janecová z Bonami CZ.
Na co ještě myslet
I vaši nejmenší potřebují pracovní stolek, s přímým denním světlem. Pokud to jde, kupte každému potomkovi svůj. A co ještě? „Předškoláci by měly mít pokoj, který se přizpůsobí jejich hrám a celkovému rozvoji. Takže přidejte velký barevný koberec, tabuli na křídy a úložné boxy na hračky. S věkem přibude i vzdělávání, pak by se pokoj rozrostl o knihovnu,“ uvádí Margaréta Janecová.
Něco spolu, něco samostatně
Kromě těchto základních parametrů řešte funkčnost; jak to udělat aby si sourozenci nepřekáželi? Dobrá zpráva zní – herní část můžou mít společnou. Další prostor jim „rozdělte“, každé dítě má mít svoji stěnu, kam se dá zavěsit třeba kapsář nebo kresby, místo pro zmiňovaný stolek, poličku, určitý volný prostor kolem postele. A aby jedno druhému nezávidělo, snažte se jim pořizovat funkčně obdobné nábytkové prvky.
Jdeme do školy
Pro školáky je důležité mít větší postel; pokud jste ji ještě nekoupili, udělejte to nyní. Může to být i palanda, nahoře pak zpravidla spí větší dítě. „Nad palandou by měl být prostor 70 až 80 centimetrů, aby si potomek mohl pohodlně sednout. V pokoji nyní přibude více úložného prostoru, nejlépe za zavřenými dvířky. Optimální je velká vestavěná skříň s různými zónami, kam se všechno vejde. Myslete jen na to, aby na věci, které často používá, samo dosáhlo,“ připomíná Margaréta Janecová.
Skříně zavřít, police otevřít
Vnitřek skříně tedy nechte vybavit například šatníkovou tyčí, která se dá sklápět níže, nebo je vůbec instalovaná na dosah dítěte, pomůžou i nižší police či šuplíky. Další řešení najdete v článku Úložné prostory s nápadem: Nejen do dětského pokoje! Malé stolky nyní nahradí pracovní stoly, každé dítě má mít svůj, stejně tak i židli. Naopak knihovna může být společná, v tomto případě je praktičtější otevřený policový systém.
Jak jim dopřát soukromí
Pomůže třeba právě knihovna, která umístěná v prostoru částečně rozdělí pokoj na dvě zóny. Ale i samotné postavení postelí a pracovních stolů, dále od sebe nebo na protilehlých stranách; pak si děti nebudou navzájem překážet. Pocit soukromí můžou evokovat i předěly – do stropu instalujte třeba konzoli, na kterou závěsíte látku, jež se dá snadno posunovat, nebo zavěste na hmoždinky plastové předěly a podobně.
Další tipy pro menší děti najdete v článku 5 krásných dětských pokojů. Nechte se inspirovat i vy!A jaký fígl se při zařizování pokoje pro dvě děti osvědčil vám?