Hlavní obsah

Buďte stylová i při vaření kávy

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Není hrnek jako hrnek

Hrneček je pro nás věc natolik samozřejmá, že vůbec nepřemýšlíme o jeho vzhledu, kráse, nad jeho objemem se zamyslíme snad jen tehdy, když potřebujeme větší kávu než obvykle. Přesto i výběr šálků a nápojových souprav má svá pravidla.

Článek

Pokud bychom vynechali klasické „čtvrtlitráky", do kterých si doma vaříme čaj nebo kávu nejčastěji, rozlišujeme dva typy nápojových souprav - čajové a kávové. Že v tom není rozdíl? Ale je. Šálky na kávu bývají vyšší než ty na čaj. Čajové jsou nejen menší, ale také širší. Také se do nich vejde více nápoje. Největší rozdíl však bývá u konývek. Kávové mají vysoký a štíhlý tvar, čajové jsou naopak baňaté.

Puntíky opět letí

„Myslím, že všechny výrobky se dají rozdělit do čtyř základních stylů: klasického, venkovského, městského a ležérního. Setkat se můžeme i s anglickým označením classic, country, metropolitan a easy," říká Wendelin Boch majitel společnosti Villeroy & Boch, která patří ke třem největším evropským výrobcům servisů a porcelánu.

Podle odborníků trvá oblíbenost stylů kolem sedmi let. Pak se určitých tvarů, barev či vzorů nabažíme a chceme opět něco jiného. A podobné období zažíváme i nyní, kdy už pomalu opouštíme jednoduchý bílý styl a rádi si dopřáváme veselé a aspoň trochu zdobené servisy.

Potvrzuje to i Tereza Grulichová a firmy Darekdomu.cz: „Toto jaro se nese ve znamení sytých barev a jemných květinových vzorů. Nové kolekce hrnečků a nápojových souprav tak zdobí syté barvy, motivy bylinek na hrnečcích a velkým hitem se opět stávají puntíky, které ozdobí jak moderní a jednoduché kuchyně, tak nám zapadnou na chaty i chalupy."

Foto: darekdomu.cz

Jemné květinové vzory jsou zase in

Z čeho jsou vyrobené?

Klasikou v nápojových soupravách stále zůstávají ty porcelánové. O tomto materiálu platí, že je pevný ve střepu, což znamená, že ho jen tak snadno neotlučeme a neorážíme hrany. Určité nebezpečí ale mohou představovat myčky nádobí. Do nich lze používat buď hladký, nebo takový, kde je vzor zatavený pod glazurou, která ho chrání před smytím. O tom, jak se smí servis používat, většinou informují sami výrobci.

Spousta z nás bude mít doma hrnečky z keramiky. Z ní jsou totiž vyrobené tolik oblíbené barevné hrnky, stejně jako v různých galeriích či obchodech s keramikou kupované malované či jinak zdobené originální výrobky od výtvarníků.

K většímu rozšíření keramického nádobí pomohly hlavně nové typy glazur. Kdysi totiž keramici používali takzvané olovnaté glazury. Ty mohly v případě, že glazura nebyla dobře vypálené a ještě k tomu přišla do styku s kyselou látkou, vylučovat do nápoje olovo. Ale to už dnes nehrozí, neboť se používají bezolovnaté glazury.

Foto: Ikea

Káva nebo čaj ve skle potěší i oko

Své místo mezi nápojovými soupravami si našlo i sklo. Jde o tvrzené sklo, proto mnohem lépe odolává nárazům i teplotním šokům než běžné. Sklo může být buď probarvené do modra či kouřova, ale v obchodech už najdeme i malované šálky. Průhledné hrnky jsou potom ideální pro případy, kdy chceme, aby nápoj potěšil nejen naše chuťové či čichové buňky, ale také zrak.

Plastové hrnky si dlouhou dobu držely punc určitého provizoria a používaly se tak akorát v přírodě nebo se dávaly malým dětem. Ovšem nové technologie udělaly z plastu plnohodnotný materiál, z něhož lze vyrobit i krásný nápojový servis. Ten je odolný vůči poškrábání nebo vysokým teplotám, navíc nerozbitný a velmi lehký.

Koukli jste se vedle sebe a zjistili, že váš hrneček na kávu je už pěkně otlučený? Tak neváhejte, udělejte si radost a kupte si nový! Vždyť ty nejlevnější stojí jen desetikorunu!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek