Hlavní obsah

Existuje synchronizovaná menstruace? Víme to!

Foto: Thinkstock

Vědci stále zkoumají, co všechno může ovlivnit hormonální procesy v ženském těleFoto: Thinkstock

Slyšely jste někdy o tom, že ženy, které žijí v jedné domácnosti a tráví spolu hodně času, mohou dostat menstruaci ve stejnou dobu? Nebo se vám to dokonce stalo? Je to jen náhoda, nebo opravdu může prostředí, ve kterém žijete, ovlivnit načasování hormonálních procesů v ženském těle?

Článek

Ačkoli se to spoustě žen už stalo a berou to jako holý fakt, vědci zatím stále pochybují, že by byla synchronizace měsíčního cyklu u dvou nebo více žen logicky vysvětlitelná. Nicméně výzkumům není zdaleka konec!

Ukázal nám to kalendář

Studentka Katka si už několikrát všimla, že má své dny zhruba ve stejnou dobu jako její spolubydlící. „Nikdy jsem to moc nesledovala, dokud jsem si nezačala kvůli gynekologickým potížím zapisovat datum menstruace, a to do stejného stolního kalendáře jako moje kamarádka. Naše cykly se první tři měsíce shodovaly na den přesně, ale pak se začaly pomalu rozcházet,“ popisuje Katka. Stejné skutečnosti si dříve nebo později všimne hodně žen, ať už jde o sestry, matky s dcerami, spolubydlící nebo velmi blízké kamarádky.

Kamarádky na sebe „počkají“?

Podle některých vědců skutečně nejde o náhodu. První lékařkou, která se rozhodla tento jev ověřit, byla v roce 1971 psycholožka Martha K. McClintock z chicagské univerzity. Ta publikovala studii, při níž pozorovala 135 dívek, žijících společně na koleji. Jejich cykly se po čase synchronizovaly, a podle McClintock je všechno vinou feromonů, jež ženy vylučují v době ovulace. „Vysílají tak k ostatním spolubydlícím signály, které v jejich těle vyvolávají fyziologické procesy, jež nastartují spuštění menstruace, nebo ji naopak zpozdí, aby se jejich cykly mohly sjednotit," vysvětlila Martha K. McClintock.

Foto: Thinkstock

Je možné ovlivnit menstruační cyklus u kamarádky?Foto: Thinkstock

Výsledky studie byly publikovány za velkého zájmu odborné veřejnosti, přesto k nim bylo mnoho lékařů skeptických. Zejména v devadesátých letech proto řada odborníků tento fenomén zkoumala jak u šimpanzů, křečků či myší, tak i u lidí. Naráželi ale na různé nesrovnalosti – například na skutečnost, že každá žena má cyklus různě dlouhý, proto se nemohou nikdy opravdu hromadně synchronizovat. Shoda tak byla spíše náhodná a v dalších měsících se cykly pozorovaných dívek zase rozcházely a sbíhaly.

Dlohodobá shoda je nemožná

V roce 2006 byla provedena nová, zatím nejrozsáhlejší a nejpodrobnější studie tohoto jevu. Lékaři nechali žít 186 žen na čínské koleji po celý rok společně v jednom domě a spát ve stejné ložnici. K synchronizaci jejich menstruace ale nedošlo. „Nezískali jsme žádné relevantní důkazy, jen řadu náhodných shod, které na první pohled vypadají jako synchronizace, ale dlouhodobě tak nefungují,“ řekl spoluautor studie Jeffrey Schank z University of California. Autoři výzkumu současně zrevidovali výsledky pokusu z roku 1971 a popsali ho jako neobjektivní a vědecky nevěrohodný.

Mýtus na kolejích

Stejný názor zastává i gynekoložka MUDr. Žaneta Wittnerová. „I když by to možná vysvětlilo záhadný fenomén, proč má většina žen potřebu chodit na toaletu zásadně ve skupinkách, výsledky starších výzkumů zatím považuji za nedostatečné. Stále není jasný fyziologický mechanismus toho, jak feromony působí,“ říká a dodává: „Dosud jsem se ani nesetkala s žádnou pacientkou, které by se něco takového přihodilo. Pochopitelně můžete mít náhodou menstruaci ve stejnou dobu jako vaše kamarádka, ale protože každý cyklus je jinak dlouhý a málokdy je dokonale pravidelný po delší dobu, tahle shoda zpravidla netrvá déle než dva nebo tři měsíce. Navíc většina žen dnes bere hormonální antikoncepci a jejich cyklus je tak nastaven uměle.“

Tip redakce pro ženy, které mají menstruaci nebývale bolestivou. Přečtěte si článek Bolestivá menstruace: Možná varuje před vážnou nemocí!, možná budete konečně vědět, proč tak trpíte!

Otázka synchronizované menstruace je mezi výzkumníky velmi populární, a tak se možná ještě dočkáme překvapivých výsledků. Dokud ale lékaři nedokážou jednoznačně popsat biochemické procesy, které v těle konkrétní feromony vyvolávají, zůstane tento jev spíše mýtem na dívčích kolejích.

A jaké zkušenosti máte s tímto jevem vy nebo někdo z vašich blízkých?

Reklama

Související témata: