Hlavní obsah

Harmonický domov: I umístění sporáku má vliv na hádky!

Foto: Thinkstock

Spíte špatně? Možná za to může fakt, že máte nesprávně postavenou postel

10. 10. 2014

Jistě chcete, aby byl váš dům či byt místem, kde vám bude dobře, kde si odpočinete, uklidníte a nabijete pro pracovní den. Víte, že to může ovlivnit i pořádek v předsíni nebo dobře postavená postel?

Článek

Při stavbě domu či zařizování bytu může pomoci učení feng šuej. „Nejsou to jen rady, kam v bytě postavit svíčku, sporák nebo lůžko. Jde o učení, které má harmonizovat člověka v prostředí domova i okolní přírody a snahu podpořit ideální proudění energií – čchi,“ říká Jaroslav Vydržel, poradce feng šuej, se kterým jsme hledali nejčastější prohřešky v domovech.

Předsíň a vchod

Vchod patří mezi jeden z takzvaných „tří pokladů“ – spolu s kuchyní a ložnicí. „Předsíň je jako ústa, kterými dům dýchá a přijímá životní sílu. Vchod je v případě bytových a řadových domů často místem, kde stojí popelnice. To je rozhodně chyba, vyplatí se mít je dál. Také prospěje v předsíni pořádně uklidit. Pro hladký průtok životodárné čchi je potřeba udržovat tento prostor v čistotě a pořádku,“ radí Jaroslav Vydržel.

Foto: Thinkstock

Pokud se v domě či bytě máte cítit dobře a má v něm proudit dobrá energie, začněte u uklizené předsíně

Kuchyň

Kuchyň je další z trojice pokladů. Dochází v ní k transformaci síly země do pokrmů, které přijímáte. Neexistuje univerzální rada, kde mít v domě kuchyň nebo jak v ní umístit živly ohně a vody. „Je dobré požádat o pomoc, kvůli nesprávnému rozmístění může docházet mezi členy domácnosti k neshodám a hádkám,“ varuje Jaroslav Vydržel.

A radí umístit sporák rozhodně ke stěně, nikoli doprostřed místnosti na ostrůvek. „Mnoho přístrojů v kuchyni zastupuje element vody – tedy lednice, myčka, varná konvice. Ve spojení s energií ohně, kterou je sporák, ale vzniká pára – tedy konflikt, neschopnost vidět skutečnost, z toho může vyplývat nedorozumění, nepochopení," dodává.

Ložnice

Třetí poklad domu, místo regenerace. „Nejdůležitější je správné usazení lůžka – pelest by měla být ukotvena o zeď, která nemá dveře ani okna a je v dostatečné vzdálenosti od dveří, abyste nebyli rušeni vstupující energií. „V ložnici nemají co dělat zrcadla, velké lesklé plochy například skříní – mohou měnit energie a způsobit partnerské krize. Nedávejte tam ani náboženské předměty,“ dodává Jaroslav Vydržel.

Foto: Thinkstock

Jak by měl být zařízený pokojíček, aby se v něm děti cítily co nejlépe? Dbejte na to, aby byl vzdušný a nezměnil se ve skladiště zbytečností

Obývací a dětský pokoj

Nejde ani tak o to, jaké materiály a barvy při jejich zařizování použijete. „Barva nemá na kvalitu životní síly významný vliv, jde jen o to, že je vám s ní příjemně. Spíš se držte zpátky s množstvím nábytku a dekorací.

Energie by měla mít místo volně proudit, ne se prodírat umělými květinami nebo spoustou jiných drobností ,na ozdobu´, a to včetně těch orientálních, které někdy považujete za harmonizující. Na překážku může být i velké množství květin – i když ty lze vybrat tak, aby proudění energie podpořily,“ vysvětluje poradce.

Koupelna a WC

Protože koupelny, toalety, spíže a jiné skladovací prostory navštěvujete méně, jsou i méně důležité z pohledu feng šuej. „Je prospěšné, pokud nejsou v centrální části bytu nebo domu. Jejich často tmavý a vlhký prostor má tendenci pohlcovat příznivou energii čchi, která proudí bytem. Proto toaletu a koupelnu nevětrejte tím, že otevřete dveře do bytu, ale dejte tam dobré odsávání, které pouštějte ideálně v nočních hodinách.“

Máte tendenci svůj byt přeplňovat věcmi? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.