Článek
Časopis Uzlíček
Nejrozšířenější typy hepatitidy neboli žloutenky jsou A, B a C. Posledně zmíněný typ C mívá na kontě například cirhózu nebo rakovinu jater, a proto o něm mluvíme i jako o „tichém zabijákovi". Pokud jde o mateřství a hepatitidu, chtěli bychom spíše varovat a nabádat k prevenci před nákazou. Ne strašit.
Smutná čísla:
- Chronickou formou hepatitidy jsou nakažena 3 % světové populace, to je více než 170 milionů lidí.
- Ročně jsou nově infikovány 3-4 miliony lidí.
- Infekce je nejčastější v Africe, Jižní Americe a jihovýchodní Asii, kde je pravděpodobně infikováno 10-20 % populace, místy i více.
Jak jsou na tom Češi?
- Nakaženo je asi 20 000 lidí.
- V praxi to je každý pětistý občan ČR.
- Každoročně je odhaleno asi 800 nových případů, to je více než u HIV infekce za dobu jejího testování u nás.
- V budoucnu u nás očekávají odborníci strmý nárůst počtu nakažených.
O skutečných číslech se ale můžeme jen dohadovat. Naprostá většina nakažených patří do rizikových skupin (např. drogově závislí) a nejsou tak nikdy vyšetřeni a léčeni.
A, B nebo C
Hepatitida je obecné označení pro zánětlivé onemocnění jater. Lidově vžitý termín je „žloutenka". To podle žlutého zbarvení některých nemocných. Existuje více virů, které hepatitidu způsobují a každý působí jinak. Odlišné jsou i způsoby přenosu a průběh nemoci. Ten může být akutní nebo chronický.
Žloutenka typu A
Jak se přenáší?
- Potravinami nebo vodou při jejich znečištění, například fekáliemi
- Nedostatečnou osobní hygienou
Jaký je průběh nemoci?
Nepřechází do chronické hepatitidy. Obvykle má mírný průběh, příznaky odeznívají samy od sebe. Vzácně může způsobit vážné jaterní onemocnění. U starších lidí má vážnější průběh a delší trvání.