Hlavní obsah

Souboje s pinzetou: Jaké obočí se nosilo za posledních sto let? Od tenkých čárek po husté a naopak

Foto: Profimedia.cz
10. 6. 2022

Od tvrdě nakreslených černých linek a oblouků až po naturální nebo extra výrazný styl. Obočí si za posledních sto let prošlo turbulentním vývojem a je zajímavé sledovat, jak se, dekádu po dekádě, měnilo. Která éra je pro vás esencí dokonalosti?

Článek

Jeho důležitost už nikdo nezpochybňuje – že ne? Obočí dodává tváři výraz a dnes se více než kdy jindy dbá na to, aby mělo vhodný tvar, šíři i barvu. Co si ale představit pod onou formulkou „vhodný“? To bude hodně záležet na tom, v jakém roce se ptáte. Naše představa o kráse se totiž neustále proměňuje.

1920

Perlička na úvod – v této dekádě se poprvé začaly nabízet kosmetické produkty určené na obočí, což přímo souviselo s rozmachem kinematografie a fotky. O současných vychytávkách si ženy mohly nechat zdát, tužky ale po ruce měly a s nimi i ikony, ke kterým mohly vzhlížet. Třeba herečku Claru Bow (†60), která obočí nosila přesně podle trendů – úzké, minimálně klenuté a končící téměř u spánků.

Foto: Profimedia.cz

Clara Bow byla hvězdou němých filmů. Obočí se tehdy nosilo v tenké tvrdé lince, a jak je zřejmé i z černobílých fotek, těžký byl i zbytek líčení

1930

I v další éře se obočí na obličej kreslilo a původní chloupky byly častokrát kompletně odstraněny pinzetou (tento vynález patřil už do starověkého Egypta). Rozdíl oproti předchozím letům byl ale v jeho tvaru – nosil se tenký, symetrický oblouk.

Foto: Profimedia.cz

Sex symbolem třicátých let byla herečka Jean Harlow (†26), která se chlubila tím, že nenosila podprsenku. Co jí ale nikdy nechybělo, bylo trendy obočí pečlivě vykreslené do oblouku

1940

Ve čtyřicátých letech ženy přestaly tlačit na tužky a méně zaměstnávaly pinzety. Obočí se nosilo přirozenější, a ačkoli bylo na současné poměry spíše tenké, od předchozí éry se výrazně lišilo. Chloupky se upravovaly do pravidelného tvaru a ikonou krásy byla tanečnice a herečka Rita Hayworth (†86).

Foto: Profimedia.cz

Rusovláska Rita Hayworth byla svého času snem téměř všech mužů. Její obočí odpovídalo tehdejší době – bylo užší a už bez viditelného zásahu tužky

1950

Je tu další dekáda a hollywoodský glamour look, který dokonale prezentovala herečka Elizabeth Taylor (†79). Rudé rty tehdy doplňovalo plné výrazné obočí, které se malovalo jednoduše černě, ať už šlo o tmavovlásku nebo blondýnku jako Marilyn Monroe (†36). Precizně doladěný tvar nesměl narušovat jediný chloupek navíc.

Foto: Profimedia.cz

Obočí mělo tehdy silné postavení a muselo být vidět. Dokonale upravené ho nosila i herečka Elizabeth Taylor

1960

Šedesátá léta v čele s italskou herečkou Sophií Loren (87) přinesla další změnu. Chloupky se precizně upravovaly do plného pravidelného tvaru a po předchozí tvrdosti nebylo ani zmínky. Podobně přirozené obočí nosila i herečka Audrey Hepburn (†63).

Foto: Profimedia.cz

Sophia Loren vstoupila do šedesátých let s dokonale upraveným obočím. Na konci dekády si ale chloupky kompletně vytrhávala a v podstatě si dokreslovala nové. Dělala to přitom drobnými tahy vzhůru, takže vypadala jako po dnešní laminaci obočí

1970

V sedmdesátkách neměly ženy s obočím příliš práce. Pro tuto éru jsou typické minimální zásahy a jen mírné ztenčení pinzetou tak, jak to nosila například americká herečka Lauren Hutton (78). Nastolenému trendu uhnuly jen milovnice disco stylu, které obočí vytrhávaly do tenkých obloučků – podobná úprava se bude nosit o dvě desítky let později.

Foto: Profimedia.cz

Herečka Lauren Hutton byla vzorem jemné krásy, kterou stačí jen lehce podtrhnout

1980

Před Carou Delevingne (29) tu byla Brooke Shields (57). Hvězda Modré laguny (1980) okouzlovala svou krásnou tváří s plnými rty a očima orámovanýma hustým, širokým obočím. Brunetka vypadala, jako by pinzetu v životě nepotkala. S podobným obočím tehdy vystupovala i popová diva Madonna (63).

Foto: Profimedia.cz

Mantrou tehdejší doby bylo „pinzeta musí z domu“. Představitelkou maximálně přirozeného trendu byla i Brooke Shields

1990

Konec dvacátého století nebyl pro obočí nejpříznivější. Devadesátkám vévodily protrhané, tenké obloučky. Pokud jste tuto dobu zažily na vlastní kůži, dost možná se z toho vaše obočí už nikdy plně nevzpamatovalo. Herečka Pamela Anderson (54) by mohla vyprávět. Díky výdobytkům dnešní doby si ale můžete poradit i jinak, a jak je vidět, přirozenější obočí je zkrátka lichotivější.

Foto: Profimedia.cz

Zpěvačka Gwen Stefani (52) v tom nebyla sama. Podobně, ehm, skromné obočí bylo před třemi dekádami v kurzu

2000

Na začátku nového milénia se konečně začalo přidávat na objemu. Obočí se sice ztenčovalo a tvarovalo pinzetou, oproti předchozím letům ale přeci jen vypadalo přirozeněji. Čím více se blížila další dekáda, tím opatrněji se chloupky vytrhávaly.

Foto: Profimedia.cz

Popová hvězda Britney Spears (40) se samozřejmě držela trendů. Zatímco móda byla na počátku milénia opravdu divoká, obočí se konečně začalo ubírat přirozenějším směrem

2010

Trend, který nás táhnul ke stále plnějšímu obočí, se rozhořel díky modelce Caře Delevingne (29). V současné době už na její vizáži není nic šokujícího, tehdy ale rebelka se super širokým a výrazným obočím působila jako zjevení. Častokrát byla přirovnávána k mexické malířce Fridě Kahlo (†47), faktem ale je, že prodej sér podporujících růst chloupků raketově vzrostl. Stejně jako obliba brow barů.

Foto: Profimedia.cz

Díky modelce Caře Delevingne se obočí začalo věnovat mnohem více pozornosti. A také péče. Kromě zmiňovaných sér šly na odbyt i stíny na obočí, gely a vlastně jakékoli další vychytávky, které dopomáhaly k jeho zvýraznění

2020

V posledních letech se kosmetické značky předháněly, kdo vymyslí lepší produkt nebo rovnou sadu na obočí. Chloupky se vyplňovaly tužkou a stíny tak, aby byl výsledný efekt co nejplnější. Dnes už je to ale trochu jinak. Přestože je obočí stále důležité, trochu se zvolňuje. Plně vykreslené obočí už není in a doplňovat se doporučují především mezírky a nerovnosti. Chloupky se pročesávají fixačními nebo barevnými gely, které je opticky zahustí a usměrní.

Foto: Profimedia.cz

Modelka Gigi Hadid (27) skvěle ilustruje současné trendy. Obočí se nosí i nadále plnější, tentokrát už ale není kompletně vyplněné. Klíčovým produktem je gel na obočí a tužka nebo fixa, se kterou se ideálně chybějící chloupky dokreslují čárkováním

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek