Hlavní obsah

Jak lze otevírat skříňky v kuchyni? Je spousta možností!

Foto: blum

Na horní skříňky kuchyňské linky se v současnosti nejčastěji používají praktické výklopy

Zapomeňte na tradiční dvířka, dnes se kuchyňská linka vybavuje praktičtějšími způsoby otevírání. Chcete vědět, jakými?

Článek

Zatímco před lety se dvířka linky otevírala téměř výhradně jen zleva doprava či naopak, dnes máte na výběr více možností. A někdy dvířka dokonce i chybí.

Kromě tradičního otevírání rozlišujeme i výklopy, výsuvy, žaluzie a rolety či posuvy. Podle toho, co doma skutečně potřebujete a co je pro vás nejpraktičtější, se pak nabízí některé způsoby otevírání dvířek kombinovat.

1. Klasika: zleva doprava a opačně

Otevíráte skříňku dvířky se závěsy a slyší to celá rodina? Obyčejné kování se skutečně pozná už jen podle hlasitého zvuku při manipulaci. „Tento způsob otevírání a zavírání dvířek je překonaný, stále častěji se používají závěsy s tlumicím zařízením. Když dvířka pustíte, mechanismus zpomalí jejich pohyb a ona se sama tiše a plynule zavřou,“ vysvětluje Iva Vrbová z Kuchyňského studia Datart. Další způsob otevírání představují dvířka, která se vertikálně „zlomí“. Tento mechanismus lze samozřejmě vyměnit na stávajících dvířkách, i když častěji se volí při větší rekonstrukci nebo při koupi nové kuchyně.

Foto: Gorenje

Tradiční levopravé (pravolevé) otevírání dvířek se hodí použít u stylových kuchyní, jako je například Omnia

Foto: Kuchyňské studio Datart

Vertikálně zalomená dvířka oceníte při manipulaci s čely u vysokých horních skříněk

2. Výklopy: vybírejte z možností

Využívají se u horních dílů nábytku a jsou vybavené kyvným systémem, kdy se čelní plocha skříňky otevírá směrem nahoru nad skříňku. Jde o velmi praktické řešení umožňující snadnější organizaci ukládání pomůcek i nádobí, a navíc šetří místo. Rozlišujeme různé možnosti: výklop se může zvednout tak, že vytvoří se skříňkou zhruba pravý úhel, nebo ho vysunete kolmo směrem nahoru, existují i dvoudílná čela skříněk, která se při otevření složí, a další typy. „Výklopné skříňky se vyrábějí v mnoha šířkách až do 120 centimetrů, i výškách, až do 90 centimetrů,“ informuje Iva Vrbová.

Foto: Blum

Ukázka jednoho z možných řešení výklopů, v tomto případě jde o výkyvný výklop Aventos HS, jehož jednodílné čelo se naklání přes korpus linky

Foto: Trachea

Rovněž dvířka Patina Provence si lze pořídit i v podobě výklopů, které mají skládané čelo

Foto: Blum

Pokud chcete šetřit místo před kuchyňskou linkou, pomůže zdvihací výklop Aventos HL, který zvedá čelo paralelně s přední hranou korpusu

3. Posuvy: šetří místo

Podobně jako u klasických skříní i tady můžete mít posuvná dvířka. Výhoda? Při otevírání nezaberou žádný prostor navíc a například horní skříňka se skleněnými posuvnými dvířky bude v celé sestavě působit svěže. A nevýhoda? Vždycky budete mít skříňku, a tím pádem i její obsah, částečně zakrytou.

Foto: Kuchyňské studio Datart

Velké plochy posuvných dvířek vytvářejí téměř neviditelnou kuchyňskou sestavu

4. Žaluzie a rolety: nejen na okna

„Navrhují se z důvodu naprosté nenáročnosti na prostor buď jako součást samostatných horních skříněk, nebo se instalují přímo na pracovní desku – pak skříňka nemá dno, a navíc je vybavena elektrickými zásuvkami. To je výhodné pro trvalé místo kuchyňských spotřebičů, které chcete mít po ruce, a přitom skryté,“ říká Iva Vrbová a dodává, že tento způsob otevírání je praktický rovněž v tom, že se žaluzie a rolety řeší tak, aby zůstaly vytažené v místě, kde vám to vyhovuje.

Foto: Kuchyňské studio Datart

Klasická dvířka může nahradit i žaluzie se skleněnými lamelami, která se ovládá pomocí elektrického systému (přidržením ovladače ji vytahujete či stahujete). Pořídit ji lze k mnoha typům kuchyní

Foto: kika

Skříňky se dají otevírat i díky roletám, jak dokládá ukázka realizace kuchyně Nova Lack

5. Zásuvky: nahrazují skříňky

Pokud je něco skutečně hodně oblíbené, pak jsou to zásuvky, které se používají místo skříněk. Zpravidla dolních, ale můžou se instalovat i místo horních, až do výšky očí. „Šuplíky jsou přehledné, lze je zcela vytáhnout – mají plnovýsuvy, a zákazník má jednoduchý přístup i k nádobí či potravinám, které jsou uložené vzadu. Druhou variantu představuje takzvaný vložený šuplík – za klasickými dvířky, případně výsuvným čelem, je umístěna další zásuvka,“ popisuje Miloš Říha ze stejnojmenného truhlářství.

Foto: trachea

Podle svých potřeb si nakombinujte jednotlivé způsoby otevírání, například hluboké šuplíky lze doplnit tradičním levopravým či pravolevým otevíráním dvířek a dále výklopy, zde v provedení řady Unibarvy

Foto: ikea

Aby se hluboké zásuvky skutečně dobře využily, nabízí se jejich zdvojení – v rámci jedné velké najdete ještě druhou, menší. Na fotografii vidíte ukázku z nového kuchyňského systému Metod (v prodeji od dubna 2014), a jak sami vidíte, udržet v nich pořádek bude hračka

6. Bez dvířek?

Proč, ne, někdy to jde i bez nich. Zejména když skříňky vnímáte jako doplněk, který zkrášlí vaši kuchyni (můžou se i odlišovat od ostatních, například barvou či hloubkou), a nebude vám vadit častější utírání prachu.

Foto: IKEA

Podle designérky Renáty Chabanové z IKEA nabídnou otevřené skříňky Tutemo v několika barevných provedeních, různých velikostech a hloubkách nápadité doplnění, kontrast i zvýraznění stylu kuchyňské linky (v prodeji od dubna 2014)

Pokud bychom jednotlivé způsoby otevírání brali podle současných trendů, pak bychom v dolní části linky měli hlavně zásuvky s plnovýsuvy, v horní především výklopy. A to je podle odborníků nejpraktičtější. Ostatní možnosti by tyto dvě doplňovaly. Jak se vám tohle řešení líbí?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek