Hlavní obsah

Jak na pravidelný detox? Jde to i levně!

Foto: Thinkstock

Zeleninové a ovocné šťávy jsou nejen chutné, ale dokážou s tělem divy

Jestli si chcete do vysokého věku udržet obličej bez zbytečných vrásek, tělo bez nemocí a elán dvacítky, měli byste dopřát organismu pravidelnou očistu. Poradíme vám, jak na to!

Článek

Naskakují vám v souvislosti s očistou těla nebo detoxem samé nepříjemné představy, jako je klystýr nebo hladovka? My pro vás máme daleko přijatelnější metody, které si oblíbíte natolik, že je budete dělat rádi a často – což je správné.

„Čistit byste měli tělo po celý rok průběžně. Ale každý detox se počítá a bude mít příznivý vliv na vaše zdraví,“ říká poradkyně zdravého životního stylu Jarka Kučmášová a dodává: „Organismus má schopnost se škodlivin zbavovat, ale je jich v posledních letech tolik, že nestíhá. Proto je zapotřebí mu pomoci."

Medová masáž

Med funguje vnitřně při požití k posílení imunitního systému, ale také dokáže blahodárně působit na celý organismus, například formou masáže. To už věděly naše babičky.

„Med ve spojení s aktivní stimulací akupunkturních bodů uvolňuje a odvádí pokožkou škodliviny z těla. Pokožka se díky tomu hluboce vyživuje a regeneruje. Osvědčený je i příznivý dopad na chronickou rýmu, onemocnění svalů a kloubů, ale i deprese. Medová masáž je vhodná pro všechny, snad jen s výjimkou alergiků na med a včelí produkty,“ říká vedoucí pražského Regeneračního centra Perla Luboš Mrkus.

Tuto masáž svěřte odborníkům, kteří vám poradí, jak často ji můžete absolvovat, její cena je kolem 300 Kč.

Foto: Thinkstock

Med pomůže vyčistit tělo zevnitř, ale i formou medové masáže

Čisticí čaje

Nejlepší tekutinou pro vaše tělo je čistá voda. Pokud její příjem chcete doplnit bylinkovým čajem, vyberte na detox bylinky, které na jaře najdete na zahrádce nebo v přírodě – babské rady preferují mladou kopřivu, pampelišky (i kořen), řebříček, jetel, šťovík a rdesno. Bylinky nasbírejte, před přípravou omyjte a dejte asi na 15 minut louhovat do horké vody. Pijte asi dvakrát denně šálek.

Nemusíte brouzdat jarní loukou, již připravené směsi už najdete i v lékárně, stejně jako přípravky z ostropestřce mariánského, který má schopnost skvěle čistit játra.

Čerstvá šťáva každé ráno

Očistě organismu prospěje i to, když den zahájíte skleničkou čerstvé zeleninové nebo ovocné šťávy. Skvělou kombinací je například mrkev a červená řepa, což je klasická kombinace z babských rad – podporuje metabolismus. Pokud je doplníte ještě okurkou, získáte nápoj, které vám pomůže v případě potíží s pískem ve žlučníku. Šťáva jen z okurky vyčistí pleť, kombinace s mrkví vyplavuje z těla kyselinu močovou, která způsobuje dnu a bolesti kloubů.

„Čerstvé zeleninové šťávy můžete pít každý den, a to půl až litr denně. Jeden den v týdnu se vyplatí být jen na nich," radí Martin Škába.

Foto: Thinkstock

Pohyb, zdravý jídelníček a přísun přírodních vitaminů a minerálů třeba formou smoothie. To je skvělá metoda, jak si udržet zdraví

Koupele

Den můžete zakončit očistnou koupelí – například bylinkovou nebo s mořskou solí. Byliny na koupel nemusíte namáhavě chystat – prostě z nich uděláte o hrnek čaje víc a nalejete ho do vody připravené na koupel. Voda by neměla být příliš teplá, tedy do 38 stupňů, a neměli byste v ní ležet dlouho – stačí do 20 minut. Vždy by to měla být příjemná relaxace, klidně si k tomu pusťte příjemnou hudbu a zapalte svíčky...

Pomoc z lékárny

Foto: archiv firem

S detoxem těla vám pomohou i přípravky z lékárny. Na foto (zleva): S očistou organismu vždy pomůže aloe vera, která působí na zažívání a zlepší stav střev. Přípravek z hroznů červeného vína je považován za elixír mládí a zelený ječmen posiluje a chrání celý organismus

Patří očista organismu k vašim pravidelným aktivitám? Napište nám, jakou metodu volíte.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama