Hlavní obsah

Jak osvětlit zahradu, balkon i terasu?

Foto: ikea

Barevná světla, ať již svíčky, lucerny, lampy anebo lampiony vám pomohou vytvořit veselou i slavnostní atmosféru

Vhodným osvětlením dodáte osobitou atmosféru a půvab terase, malému dvorku i místu před domem. Víme, jaké jsou trendy a co se vám může hodit! Čtěte dál!

Článek

V zahradě dodá osvětlení novou dimenzi všem architektonickým prvkům včetně vodní hladiny a předvede rostliny v nevídané kráse. Sáhněte po elektrických nebo solárních lampách!

U sezení zapalte třeba louče, lampy a svíčky a využijte balkony, terasy a zahrady i v nočních hodinách. A nezapomeňte – osvětlení v zahradě má nejen estetickou funkci, ale uplatní se i jako bezpečnostní prvek.

Solární světla

Hitem letošního roku jsou solární lampičky, řetězy a poloukoule. Ty v sobě spojují hned několik chytrých řešení – mají pěkný design a šetří peněženku i životní prostředí. Tato osvětlení se nabíjejí denním světlem, nepotřebují žádné šňůry a při večerním posezení můžete celé hodiny využívat světlo ze zabudovaných LED diod.

Foto: Jysk

Solární lampa Heliodor. Má výšku 9,5 cm a průměr 8,5 cm. Baterie se nabije na slunci a večer svítí. Cena 99 Kč/ks

Foto: Tchibo

Dekorativní solární řetěz je energeticky nenáročný a ekologický. Je vhodný pro celoroční použití v exteriéru. Tento je se 40 LED diodami a bodcem k zapíchnutí do země z plastu. Cena 699 Kč

„Po nabití vydrží naše stolní lampy svítit přibližně 4 hodiny a polokoule a řetězy bezmála 12 hodin,“ říká Tomáš Kubík ze společnosti Ikea. „Při životnosti osvětlení LED to znamená 20 000 hodin světla,“ dodává manažer. Zároveň jsou osvětlení opatřena praktickým vypínačem, a dají se tak velmi funkčně využít kdekoli.

Foto: ikea

Solární lampy Solvinden – panel vystavte slunečnímu žáru. Včetně 3 dobíjecích baterií – dají se dobít i sluneční energií. Baterie lze vyměnit a vydrží minimálně 2 roky. Cena 479 Kč

Příležitostná světýlka, lucerny a svíčky

Jako příležitostná osvětlení pro slavnostní chvilky si můžete zvolit lucerny a svíčky, lampiony nebo dekorativní LED světýlka. Těmi můžete osvětlit pergoly, keře nebo vchodové dveře podobně jako vánoční stromek.

Foto: JV Pohoda

Svítící stolky a sedáky Cuby a Tuby prozáří vaši zahradu, terasu či balkon a dodají trendy vzhled. Cena na vyžádání

Světla ovšem přitahují hmyz, který dovede hezký večer pořádně znepříjemnit. „Bodavý hmyz ani mouchy nemají rády citrusové vůně, nepříjemná je pro ně i levandule. Pořiďte si na stůl svíčky a oleje do lamp s jejich vůní,“ radí Lenka Kocourková z butiku À la Maison. A dodává: „Proti komárům je účinná také vůně cedru, citronové trávy, rozmarýnu či máty."

Foto: Jysk

Lucerny v módních barvách, určené do exteriéru. Cena 69 Kč

Foto: svítící nábytek

Neznačkové svítící květináče koupíte za méně než 800 Kč. Ty značkové od 1400 Kč výše

Foto: ikea

Kombinace všech různých světýlek série Solvinden. Cena od 199 Kč

K vytvoření zajímavých efektů u jezírka, k nasvícení stromků nebo soch v zahradě slouží náladové osvětlení, kdy se zdroje světla, ať již v elektrickém nebo solárním provedení, umisťují do úrovně terénu nebo nízko nad zem.

Foto: Philips

Tuhle svíčku vám vítr neuhasí. Imageo TeaLights sestává ze 6 lampiček, napodobujících světlo svíčky díky vysoce výkonným LED diodám. Svítidlo je dodáváno včetně adaptéru na 12 V a nabíječky. Cena 1679 Kč

Foto: Slide

Globo outdoor Accu je kolekce osvětlení v podobě zářících koulí. Není pouze zdrojem světla, je zároveň elegantní dekorací. Cena od 3375 Kč

Foto: Massive(Philips)

Venkovní LED svítidla se hodí k nasvícení objektů v zahradě. Cena 593 Kč

Foto: Darius

Mrazuvzdorné, odolné proti povětrnostním vlivům. Světelný sloup můžete dát na terasu, na zahradu, k cestě, ale i interiéru apod. Příkon LED - 2 W, napětí 230 V. Výška 40 cm, 70 cm nebo 100 cm. Cena od 1838 Kč

Foto: JV Pohoda

Poslouží ale také jako solitérní dekorace a osvětlení. Cena na vyžádání

Bezpečnostní světla

Ozáří cesty a schodiště, ale i tmavé kouty, takže při pohledu z domu dobře uvidíte na příchozí. Tato světla se mohou spínat ručně nebo čidlem. Bezpečnostní světla se umisťují na méně přístupná místa a mohou je ovládat například senzory pohybu a podobně.

Foto: Conrad

Solární LED reflektor GEV Duo v bílé barvě s integrovaným detektorem pohybu, soumrakovým spínačem a solárním modulem. Po opuštění oblasti dosahu se světlo za 10 sekund samo vypne. Dosah asi 5 m. Cena 1490 Kč

A nezapomeňte, nic z toho by vám nemělo zářit okny do ložnic ani dopadat na pozemek k sousedům. A jestli stále ještě nemáte zabydlený balkon, zkuste to s námi. Zde najdete tipy na vychytávky, které vám s tím pomohou.

Chcete také vědět, jak správně osvětlit obývák? Psali jsme o tom v tomto článku.

Jaké jsou vaše tipy na večerní party?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.