Článek
Ani kdyby vám obchodník dával na podobné „unavené“ kousky jakoukoli slevu, nekupujte je. Za své peníze byste si měli vždy odnášet pouze zboží kvalitní.
Na co pozor při nákupu
- Plody nesmějí být poškozené mechanicky ani teplem či mrazem, musí být bez škůdců a poškození jimi způsobených a bez cizího pachu či chuti.
- Mohou být půlené či jinak nařezané – určené k přímému požití či použití v kuchyni, musí ale být bezpečné a zdravotně nezávadné.
- Jablka, hrušky, citrusové plody, kiwi, broskve a nektarinky, jahody, stolní hrozny révy vinné, salát, endivie kadeřavá letní a endivie zimní, paprika zeleninová a rajčata se označují jakostní třídou, ostatní druhy ne.
- U všech druhů čerstvého ovoce a zeleniny musí být země původu.
Nebojte se zeleninu a ovoce reklamovat. „Pokud až doma objevíte v síťce s ovocem nahnilé kusy, je na místě se vrátit do obchodu s dokladem o nákupu potravin a trvat na výměně zboží či vrácení peněz,“ radí tiskový mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
Rádce při výběru zeleniny
Podle čeho vybírat? Poradíme vám:
- Citrusy– zelená místa na kůře nesmí přesáhnout třetiny povrchu mandarinek a pětiny povrchu pomerančů. Kůra musí pevně ulpívat na plodu. Lehké a jen částečné uvolnění se povoluje u II. jakostní třídy pomerančů a mandarinek, nikdy u citronů a grapefruitů. K uvolňování dochází u citrusů při pokročilé zralosti, kdy se postupně snižuje obsah šťávy v plodu. Při prodeji se musíte dozvědět, zda bylo ovoce ošetřeno konzervačními nebo jinými chemickými látkami.
- Brambory – nesmí být shnilé, nemají mít šedé ani černé skvrny, mechanické poškození, zelené zabarvení, strupovitost nebo příliš velké klíčky (právní předpis dovoluje brambory s klíčky do 3 mm). Konzumní brambory pozdní musí být označeny odrůdou a varným typem.
- Mrkev– měla by být očištěná, bez zelených skvrn, neovadlá, jednotlivé kusy by neměly být přelámané, poškozené nebo se známkami plísně.
- Pórek – musí být čerstvý, bez nadměrné povrchové vlhkosti a vždy také celý – odstraněny mohou být pouze kořínky a konce listů. Listy musí být pevné. Stonek pórku nesmí být tenčí než 1 cm.
- Česnek – hlavičky nesmí být poškozené, vlhké, nesmí mít zelené výhonky. Stroužky by měly být pevné a plné.
- Celer– na omak musí být pevný a tvrdý.
- Květák – musí mít pevnou a bílou hlávku bez otlaků, listy by neměly být zvadlé.
- Brokolice – rozhodně si kupte pouze růžičky bez skvrn s nezažloutlými listy, poupata by neměla být otevřená.
- Okurka – tvrdá, bez mechanického poškození nebo výrazných změn barvy.
- Rajčata – musí být celá, zdravá, bez hniloby nebo plísně, čistá, bez nadměrné povrchové vlhkosti.
- Papriky– pevná, bez poškození, bez známek plísně nebo hniloby,
- Cibule – bez známek plísně, bez začernání, tvrdá.
- Jablka – bez mechanického poškození, známek plísně, čistá.
- Hroznové víno – hrozny musí být zdravé a čisté, prodej nahnilých, či plesnivých je nepřípustný. Nesmí na nich být stopy po použití chemických ochranných látek, po poškození škůdci a chorobami, nesmí vykazovat cizí pachy a chutě. Jednotlivé bobule musí být celé a normálně vyvinuté.
„Některé odrůdy, případně některé hrozny vystavené více slunci, mají na svém povrchu pigmentaci – drobounké tmavé skvrnky nejsou na závadu ani nepříznivě neovlivňují kvalitu hroznů," uvádí Ing. Jindřich Pokora ze Zemědělské a potravinářské inspekce. Pokud se tyto flíčky slévají do plošek či pásků, pak je to důvod, aby víno nebylo zařazeno do výběrové jakostní třídy.
Kupujete jen kvůli slevě i méně kvalitní ovoce a zeleninu? Napište nám o tom.