Článek
Vaše jezírko obsahuje přirozeně se vyskytující bakterie, které pomáhají rozkládat organický odpad. Přidáním přírodních bakterií zvýšíte obsah bakterií v jezírku a tím i velmi výrazně zrychlíte rozklad organického odpadu.
Jak to funguje?

Bez chemické zátěže k čistému životnímu prostředíFoto: pixabay.com
90 % organického odpadu (bahno) je tvořeno z uhlíku, kyslíku a vodíku, které se ve vodě vyskytují ve sloučeninách. Tyto sloučeniny bakterie neustále rozkládají na jednodušší a jednodušší látky. Nakonec je rozloží na vodu a zanedbatelné množství plynů. Veškeré bakterie taktéž potřebují ke svému růstu a množení fosfor, přidáním bakterií tedy snižujete i obsah celkového fosforu ve vodě, čímž velmi usnadňujete vytvoření biologické rovnováhy v jezírku. Tím také zabraňujete růstu řas a sinic, které díky nízkému obsahu živin ve vodě nemají potravu.
Chytré bakterie

Bakterie jsou zcela neškodné pro živé rostliny a živočichyFoto: pixabay.com
Jedná se o speciální bakterie, které jsou schopny si samy vyhledávat potravu. Potravu pro ně tvoří rozkládající se zbytky rostlin, listí, krmiva, exkrementů, pylu atd. Bakterie jsou zcela neškodné pro živé rostliny a živočichy. Ve vodě se můžete bez obav koupat, zvířata mohou vodu pít, vylovené ryby lze okamžitě konzumovat.
Biologická rovnováha v jezírku

Přidání bakterií posílí vytvoření biologické rovnováhy Foto: pixabay.com
Biologická rovnováha vody je stav, kdy je voda schopna sama sebe čistit. Pokud jezírko obsahuje vysoké množství organických usazenin, zvyšuje se množství živin ve vodě a snižuje se množství kyslíku. Může docházet k úhynu ryb, k růstu sinic, řas a k zelenání vody. Přidáním bakterií posílíte vytvoření biologické rovnováhy. Sníží se vrstva organického bahna na dně jezírka, voda se pročistí a ryby budou mít více kyslíku.
Využití bakterií

Čisté Štrbské plesoFoto: Luboš Houska
Rozsah použití bakterií je od malých zahradních jezírek přes koupací biotopy a chovné rybníky až po vodní plochy s nejvyšším stupněm ochrany přírody. Takto jsme vyčistili i Štrbské pleso v Tatrách, kde se použitím bakterií zvýšila průhlednost z 0,5 metru na 7 metrů. Při realizaci zakázek pro Český rybářský svaz dosahujeme úbytku organického bahna až 30 cm za rok. Na naše reference se můžete podívat zde.
Více najdete na www.baktoma.cz.