Hlavní obsah

Jak sušit prádlo doma? Jde to i v paneláku a bez plísní!

Foto: Thinkstock

Kam v zimě pověsit prádlo na sušení? Na koupelnu zapomeňteFoto: Thinkstock

Zima není pro sušení prádla dobrým obdobím a mnoho z vás jistě řeší, kam umístit šňůry s mokrým prádlem, aby dřív uschlo, než začalo plesnivět nebo způsobilo plesnivění zdí. Pokusíme se vám poradit.

Článek

Jak tedy usušit prádlo v zimě, když venku mrzne, prší nebo sněží, takže zahrada či balkon jsou ze hry? Samozřejmě s tím, že si nechcete z bytu udělat vlhký skleník, kde kape voda z oken a v rozích se začne objevovat plíseň. Možností je několik.

Vhodná místnost na sušení

Ačkoli je nejčastěji sušák na prádlo v koupelně, není to ideální. Většinou je to totiž nejvlhčí místnost v celém bytě a také nejhůř větratelná. Pokud tedy nemáte koupelnu s oknem nebo opravdu výkonným větrákem, pak ji volte jako poslední možnost.

Ideální pro sušení prádla je právě místnost dobře větratelná, vytápěná a co nejméně frekventovaná. Takže nějaká komora, pokoj pro hosty – místnosti, ve kterých topíte a větráte je.Kde ale takovou vzít v těsném panelákovém bytě…? Tam se místo hledá špatně, proto dejte sušák tam, kam se vejde, ale dodržujte alespoň následující zásady:

  • Již při praní myslete na to, abyste prádlo co nejvíc vyždímali – zvolte maximální otáčky, které pračka nabízí.
  • Sušák nedávejte ke stěně, ale tak, aby kolem něj mohl proudit vzduch.
  • Nedávejte ho ani k topení, protože sníží teplotu v celé místnosti, navíc způsobí orosení oken a plíseň v rozích skla nebo kolem celých oken.
  • Z téhož důvodu nedávejte prádlo přímo na topení – snad jen s výjimkou akutního sušení například promáčených rukavic nebo ponožek.
  • Jestliže sušák přece jen skončí v koupelně nebo hůře větratelné místnosti, vyplatí se investovat do větráku, který odvede vlhký vzduch.
  • Pokud v bytě sušíte často, přemýšlejte o nákupu vhodného odvlhčovače – zachytí vlhkost z prádla a sníží riziko plísní.
Foto: Thinkstock

Patrové sušáky ušetří hodně místa, nestavte je ale blízko zdiFoto: Thinkstock

Jak vybrat sušák na prádlo?

Při sušení prádla v bytě se vyplatí přemýšlet o vhodném sušáku. Jaký z nabídky vybrat? To zjistíte díky článku Vychytané sušáky prádla: Tyhle typy užijete nejen na podzim a v zimě!. V zásadě ale platí, že by neměl být problém ho naplnit prádlem, ale pak ho umístit tak, aby co nejméně překážel - tedy přenést, vytáhnout až ke stropu a podobně.

„Pro sušení prádla doma v zimě již existuje mnoho řešení. V nabídce jsou sušáky ve tvaru ,V`, které lze umístit na vanu – tedy v případě, že máte odvětrávanou koupelnu. Šikovné jsou i patrové sušáky, které zaberou méně místa. Kvalitní vnitřní sušáky s výklopnými bočnicemi lze využívat v zimě doma i v létě venku, jelikož jsou odolné vůči korozi a UV záření," říká Martina Jirovcová z firmy Leifheit.

Foto: archiv firmy

Při sušení prádla se vám budou ke skladnému a prostornému sušáku jistě hodit i kvalitní kolíčkyFoto: archiv firmy

Proč přemýšlet o sušičce?

Váháte s koupí sušičky, protože je podle vás její provoz drahý? „Nejekologičtějším způsobem sušení prádla je jeho věšení venku, kde svou práci odvede slunce a vítr. Druhou nejlepší volbou je k překvapení mnohých využití moderní kondenzační sušičky. Díky technologii tepelného čerpadla dokáže ušetřit více než polovinu energie oproti starším typům, navíc šetří také vaše síly a čas, navíc ušetříte i tím, že většinu prádla už nemusíte žehlit,“ uvádí marketingová ředitelka společnosti Bosch a Siemens domácí spotřebiče Radka Petrášková.

Jak jste sušení v bytě vyřešili vy? Napište nám!

Reklama

Související témata: