Hlavní obsah

Jak vám deprese mohou ničit zdraví? Víme to!

Foto: THINKSTOCK

Deprese není jen ošklivá nemoc sama o sobě, ale zhoršuje i mnoho dalších

27. 6. 2013

To, že deprese sama o sobě dokáže lidem udělat ze života peklo, je známá věc. Ale věděli jste, že může být za vznikem jiných nemocí, například zkažených zubů či obezity?

Článek

V depresi se mnoho lidí cítí nemocných a vyhořelých. Mají často sníženou imunitu, snadno onemocní chřipkou a jinými infekčními nemocemi. Podle psychoterapeutky Evy Skalníkové „deprese v kombinaci s chronickým onemocněním – diabetes, astma, angina pectoris, artritida – jsou zákeřnější než deprese samotné“.

Deprese a zuby

Deprese může dát podnět ke vzniku parodontózy anebo ji zhoršit, protože lidé v depresi mívají vyšší hladinu kortizolu (stresový hormon, který může způsobit škodlivý zánět). Kromě toho, depresivní lidé o zuby často přicházejí, možná proto, že během skličujících stavů o ně zanedbávají péči.

Deprese a spánek

Lidé s depresemi častěji trpí poruchami spánku a nespavostí. „Deprese přeruší uvolňování neurotransmiterů – mozkové energie. Navíc depresivní lidé často přemítají o negativních pocitech a problémech, což vede k uvolnění stresových hormonů, a jakmile zatěžkáte mozek a tělo, je těžké usnout," vysvětluje psychiatr Michal Klečka. Odbornou léčbou depresivních stavů se obyčejně spánek upraví.

Foto: THINKSTOCK

Nespavost je často průvodním jevem stresu. Nadměrná spavost zase může provázet léky proti depresi

Deprese a srdce

Člověk s onemocněním srdce, který propadá depresi, je vystaven zvýšenému riziku srdečního infarktu. Může to být proto, že se kvůli splínu stává apatickým ke svému zdraví. Deprese také může měnit srdeční rytmus a zvýšit krevní tlak – rizikové faktory pro srdeční choroby. Nebezpečí snížíte, pokud budete žít zdravě a depresi odborně léčit.

Deprese a alkohol

Trocha alkoholu člověka uvolní a zvedne mu náladu, ale na depresi jedna sklenka nestačí. Věřte nebo ne, ale nejčastěji léčí depku alkoholem ambiciózní ženy. Přitom „nadměrné pití alkoholu depresi zhoršuje, protože v mozku postupně klesá množství látek – serotoninu, norepinefrinu, které udržují dobrou náladu," vysvětluje Michal Klečka. „Nakonec se dostaví výsledný efekt – účinek alkoholu vyprchá a člověk, který pil příliš, se cítí mnohem hůře."

Deprese a sex

Některá antidepresiva jsou notoricky známa jako tlumiče sexuální touhy, ale i deprese samotná mívá stejný účinek. Koneckonců, pokud jste vyčerpaní nebo pesimističtí, můžete ztratit zájem i o jiné činnosti, které jsou normálně příjemné. „Až 80 procent pacientů s depresemi má zhoršenou sexuální touhu. Depresivní ženy se občas trápí  s dosažením orgasmu," říká sexuoložka Dana Bártlová. Pozitivní je, že správná léčba deprese může obnovit sexuální touhy a uspokojení.

Foto: THINKSTOCK

Tloustnete po antidepresivech? Nebo máte deprese z tloustnutí? S oběma problémy vám může pomoci lékař

Deprese a tělesná hmotnost

Je deprese příčinou obezity, nebo je to naopak? Odpověď: Obojí může být pravda. U lidí s depresemi je 58procentní riziko, že časem získají nadváhu, zatímco obézní mají 55procentní šanci, že je deprese dostihne. Někdy stačí přimět tělo k vyšší aktivitě. V případě léčené deprese pozor, příčinou tloušťky mohou být i některá antidepresiva. Po poradě s lékařem je možné léky změnit nebo na čas vysadit.

Deprese a mrtvice

Depresivní příznaky jsou spojeny se zvýšeným rizikem ischemické cévní mozkové příhody. Dlouhotrvající stres může vést k vysokému krevnímu tlaku a pak k mrtvici. Ale spíš je na vině špatný životní styl. Deprese významně zvyšuje riziko úmrtí u dospělých, kteří už mrtvici prodělali.

Léčba je dlouhodobá, leckdy je dokonce nutné doživotně užívat léky. Ale stojí to za to, co myslíte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.