Hlavní obsah

Jak za dva dny rozjet spalování? Vsaďte na víkendový detox

Foto: Yuri Shevtsov, Shutterstock.com

Foto: Yuri Shevtsov, Shutterstock.com

Myslíte svoje hubnutí opravdu vážně? Tak to sami sobě dokažte! Nezačínejte dietu tradičně v pondělí, ale naplánujte si start už na víkend. A udělejte to se vší parádou. Pro očištění těla a nakopnutí metabolismu se vyplatí podstoupit krátký, ale efektivní detox.

Článek

Ty z vás, kteří začali uvažovat o víkendovém detoxu , budou nejvíce zajímat hlavně dvě věci. Ptáte se, proč byste se před hubnutím měli ještě dva dny trápit detoxem? Vysvětlíme vám hned několik důvodů. Ve chvíli, kdy se rozhodnete, že do toho půjdete, budete zřejmě chtít také vědět, jak na to. Nebojte se, ve druhé půlce článku pro vás máme rovnou dvě varianty!

Detox před dietou má smysl

O víkendu si asi radši naordinujete očistu hlavy dobrým vínem, obzvláště před hubnutím ale má smysl o víkendovém detoxu zauvažovat. Takhle vám může pomoct:

 • Získáte motivaci - Pokud to zvládnete, výrazně se vám zvýší šance, že tohle hubnutí bude úspěšné. Sami sobě totiž dokážete, že to myslíte vážně. Navíc si takhle dobře rozjetý start nebude chtít kazit.
 • To nejhorší máte za sebou - Dietní jídelníček pro vás nebude tak těžké dodržet, neboť bude už mnohem benevolentnější než ten víkendový.
 • Podpoříte samočisticí funkce - Vaše tělo se dovede dobře čistit samo. Přesto podobná „odlehčení“ dovedou jeho samočistící funkce podpořit. Zkrátka mu ulehčíte práci.
 • Nastartujete metabolismus - Pokud jste dlouhodobě v kalorickém deficitu, má to na spalování neblahý vliv. Podobné krátkodobé deficity ho naopak dovedou skvěle rozproudit.
 • Hned na začátku vyřešíte zavodnění - Obvykle na začátku diety, klidně dva až čtyři týdny, ztrácíte hlavně vodu. V tomto případě se z velké části přebytečné vody zbavíte už při detoxu. Následovat bude dieta, která se už bude prát s tukem.
Foto: Paisit Teeraphatsakool, Shutterstock.com

Když máte cíl zhubnout, zkuste se nejprve pročistitFoto: Paisit Teeraphatsakool, Shutterstock.com

Víkend s pórkem

Pórkový víkend patří mezi náročnější detox, nicméně je velice efektivní. Pórek výborně upravuje trávení a funguje jako univerzální čistič. Vysmýčí krev i střeva od bakterií a kvasinek a podpoří činnost ledvin a jater. Zároveň tělo obohatí o řadu vitaminů a minerálních látek, které posilují imunitu. Má skvělý vliv nejen na redukci hmotnosti, ale i na vzhled pleti a celkově kvalitu kůže.

Na víkend si připravte: Dva velké pórky, 150 g kvalitního filetu z lososa, 200 g brokolice, olivový olej

Postupujte následovně:

 • V pátek večer si ve velkém hrnci uvařte klasickým způsobem dva pórky. Oba pórky očistěte, každý rozkrájejte asi na tři kousky a dejte je vařit.
 • V sobotu ráno posnídejte jednu z částí pórku a hrnek teplého vývaru z pórku.
 • Totéž si dáte i k obědu, večeři a druhý den ke snídani a obědu.
 • Po celý den, kdykoli dostanete hlad, můžete pít vývar z pórku. Ideálně teplý.
 • Na závěr v neděli večer se odměníte. Na troše olivového oleje si ogrilujte lososa. Dále si poduste brokolici. Servírujte rybu s brokolicí, kterou si ještě pokapejte troškou oleje.
 • Detox máte hotový. V pondělí ráno začněte se svým zdravým dietním jídelníčkem.
Foto: Brent Hofacker, Shutterstock.com

Pórkový detox je nesmlouvavý, ale velmi účinnýFoto: Brent Hofacker, Shutterstock.com

Alternativa pro nesnášenlivce pórku

Pokud pórek vyloženě nesnášíte, nemá cenu se s tímhle detoxem trápit. Dobře zafunguje i zeleninový vývar. Ten připravíte prakticky stejným způsobem jako předchozí variantu, ale místo pórku dáte: cibuli, hrst rajčat, svazek řapíkatého celeru, tři mrkve a dva kusy kořenové petržele.

Zeleninu očistíte, pokrájíte a uvaříte jako klasický vývar. Místo pórku si tak ke každému základnímu dennímu jídlu naservírujete misku zeleninového vývaru. Během jídel pak popíjíte jen samotný vývar bez kousků zeleniny.

Máte rádi pórek?

Reklama

Související témata: