Hlavní obsah

Jarní úklid? Nezapomínejte na spotřebiče!

Foto: Vorwerk

Chcete-li, aby vám spotřebič dobře a dlouho sloužil, věnujte patřičný čas také jeho údržbě

Jarní úklid? Nemyslete jen na čistá okna nebo skříně. Do naplánované tradiční generálky své domácnosti zahrňte také údržbu pračky, ledničky a dalších pomocníků, zaslouží si to!

Článek

Domácí spotřebiče se mají čistit pravidelně, s ohledem na frekvenci jejich používání nebo u některých i na složení využívané vody. Ale ruku na srdce, ne vždy to každý dodržuje. Co byste kromě běžného omytí nečistot z vnějšku měli udělat?

Chladnička a mraznička

Důkladně omyjte vnitřní prostory. Pokud není lednička vybavená samoodmrazovacím systémem, pak ji také odmrazte – což se doporučuje, jakmile se utvoří vrstva ledu do 5 milimetrů. Pečlivě vymyjte odtokový kanálek, který odvádí vodu, myslete i na kondenzátor (obvykle černá mřížka na zadní straně spotřebiče).

Foto: AEG

Přestože na zadní stranu kombinované chladničky není zpravidla vidět, neznamená to, že byste se neměli postarat také o kondenzátor, který je třeba otřít či vyluxovat

„Pokud je na kondenzátoru silná vrstva prachu, může narůstat spotřeba energie a fungování spotřebiče se do jisté míry omezí, v krajním případě hrozí porucha. Ideální je proto asi jednou za dva měsíce kondenzátor vyluxovat,“ uvádí Pavel Trka ze společnosti Whirlpool. Zároveň 2x ročně vyměňte antibakteriální filtr, pokud jej chladnička obsahuje.

Pračka

Nejprve ji pusťte takzvaně naprázdno, na 60 nebo i 90 °C. Různé zbytky z textilií a špína se v pračce usazují průběžně a vysoká teplota si s nimi poradí. Jen ve chvíli, kdy zapínáte pračku bez prádla, vypněte fázi ždímání na vysoké otáčky, aby se pokud možno v závěru jen vypustila voda.

Foto: Electrolux

Filtr u praček byste měli čistit několikrát ročně. Většinou ho najdete pod spodním panelem pračky nebo pod malými dvířky v její spodní části

Vyčistěte filtr přívodu i odvodu vody, propláchněte zásobník na prací prostředky. Po každém praní byste měli otřít „manžetu“ – gumové těsnění kolem otvoru na dvířka (když neperete delší čas, můžou se tu tvořit plísně). „U pračky je také v závislosti na tvrdosti vody nutné provádět pravidelné odvápňování,“ říká Karel Hrdina ze společnosti Electrolux a dodává, že jinak by mohlo dojít k zanesení topného tělesa vodním kamenem, následnému lokálnímu přehřátí a nevratnému poškození tohoto tělesa.

Foto: Siemens

Některé modely automatických praček jsou vybavené samočisticí komorou na prací prostředky, což vám usnadní péči o spotřebič

Sušička

„Je vybavená několika filtry, jejich umístění závisí na konkrétním modelu spotřebiče, nicméně každá sušička má jeden základní filtr. Ten byste měli čistit po každém sušení,“ upozorňuje Karel Hrdina. Vysvětluje, že tento filtr zachycuje nečistoty (textilní vlákna). U starších modelů je umístěný ve dveřích spotřebiče a u nových sušiček pod dveřmi. Dále je v případě, že sušička není připojená na odpad, nutné pravidelné vylévání nádobky na kondenzát. A toto pravidlo přidává Pavel Trka: „Po každých maximálně pěti sušicích cyklech je u sušiček s tepelným čerpadlem třeba vyčistit i prachový filtr.“

Foto: Miele

U sušiček myslete také na vylévání kondenzátu z nádobky

Foto: Whirlpool

Tablety Wpro AFR 300 jsou určeny na odstranění nečistot a zápachu uvnitř pračky. 3 kusy stojí 179 Kč

Foto: Bosch/Siemens, Miele, Henkel

Na foto (zleva): Intenzivní odstraňovač mastnoty pro čištění odsavačů par, trub a plynových hořáků, mikrovlnek a podobně (500 ml za 243 Kč), ošetřující Prostředek pro péči o nerezové plochy (za 290 Kč), Somat čistič myčky na odstranění vodního kamene, zbytků mastnoty, čištění filtru i gumového těsnění (například 250 ml za 109,90 Kč)

Myčka

„V rámci péče o myčku je třeba především čistit jemný mikrofiltr ve spodní části, kde často ulpívají nečistoty a mastnota. A nejlépe jednou za asi dva měsíce použít speciální čistič myčky,“ připomíná Pavel Trka. Pokud jste si tento spotřebič pořídili teprve nedávno, Karel Hrdina připomíná, že pro jeho správný chod musíte průběžně doplňovat sůl (a to i tehdy, pokud kupujete mycí tablety s obsahem soli), a jestliže používáte tablety bez leštidla nebo je vůbec nepoužíváte, pravidelně doplňujte leštidlo; jinak by po mytí byly hlavně na sklenkách vidět zaschlé kapky.

Foto: Miele

Myčky vybavené funkcí Perfect GlassCare zaručují díky řízení tvrdosti vody správné mytí a ochranu křehkých sklenic

Foto: whirlpool

Rovněž filtr myčky je třeba pravidelně udržovat, tedy vyjmout, omýt vodou a očistit kartáčkem

Trouby

Pokud máte troubu s pyrolýzou, zapněte čisticí program, při kterém se vnitřek spotřebiče zahřeje na vysokou teplotu a připečené zbytky jídla se spálí na prach, který setřete navlhčeným hadříkem. V opačném případě vnitřek trouby vyčistěte ručně.

Téměř každá domácnost používá mikrovlnku. Máte dojem, že v ní občas jiskří? K tomu může docházet i proto, že je trouba uvnitř zašpiněná. Krycí destička, která chrání výstup mikrovlnného záření, se kvůli tomu vypaluje a ničí. Přitom stačí v mikrovlnce několik minut vařit v misce vodu a pak setřít nečistoty.

Na varné desky použijte nejprve škrabku pro čištění tvrdých usazenin a vodního kamene a následně speciální čisticí prostředek.

Foto: Electrolux

Systém Pyroluxe Plus (pyrolýza) vám ušetří hodně času, který byste jinak museli věnovat mytí trub – porovnejte si stav před čištěním a po něm

Foto: whirlpool

Když je plynová varná deska opatřená speciálním povrchovým materiálem vyrobeným pomocí nanotechnologie, bude nejen déle pěkná, ale také se snáz udržuje

Drobné spotřebiče

Ještě zbývá zkontrolovat digestoř (uhlíkový filtr u recirkulačních digestoří je třeba pravidelně měnit, ale některé digestoře mají takzvaný indikátor nasycenosti, čili vás na nutnost výměny upozorní kontrolkou), odvápnit kávovar i žehličku a máte hotovo.

Foto: philips

U vysavačů kromě čištění sáčku myslete také na údržbu filtrů, ale i na zdánlivé drobnosti v podobě omytí sací hubice nebo očištění nástavců

Tak co, jak se letos postavíte k těmto povinnostem? Jste v nich každoročně poctiví?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek