Hlavní obsah

Chcete už jaro? Kupte si hyacint!

Foto: Holandská květinová kancelář

Pěstovat hyacinty není těžké, zvládne to každý

20. 1. 2009

Mnozí z nás už začínají mít zimy a mrazu plné zuby. Tak proč si aspoň doma nedopřát jaro? Vždyť už nyní se prodává za pár korun v květinářství!

Článek

Jaro - to jsou nejen krásné květy, ale také vůně. A pokud bychom volili nejvoňavější rostlinu tohoto ročního období, určitě by naši soutěž vyhrál hyacint. Není náhoda, že tato květina byla populární v Nizozemsku už v osmnáctém století, kdy se pěstovalo přes dva tisíce kultivarů. A dodnes zůstalo Nizozemsko zemí, kde se hyacinty pěstují nejvíce.

„Předností hyacintů je kromě delikátní vůně, krásného tvaru květenství i jednotlivých květů jejich barevná paleta. Proto se s nimi dá v interiéru velmi dobře experimentovat," říká Denisa Lexová z Holandské květinové kanceláře. Příjemná je i jejich cena - stojí jen několik desetikorun.

Jak na to?

Hyacint v keramickém či skleněném obalu nebo váze dostává velmi moderní vzhled. Často se setkáváme s tím, že cibule a kořeny jsou viditelné, což působí přitažlivě, a navíc nádherná struktura rostliny v průhledné nádobě ještě více vynikne. My tak máme možnost pozorovat růst rostliny každým dnem, téměř v přímém přenosu.

Foto: Holandská květinová kancelář

Bílý hyacint v obalu dostává téměř královský vzhled

Tradičnější obal, například proutěný košíček nebo váza s barokním nádechem, naopak dodá hyacintu zcela jiný charakter - hrdý, téměř královský vzhled, který je ideální pro klasičtěji či rustikálněji zařízený interiér.

Jako z malířovy palety

Květy hyacintů mohou být bílé, smetanové, růžové, fialové, oranžové, červené, modré nebo žluté. To je natolik bohatá paleta barev, že si vybere každý, ať již podle oblíbené barvy či momentální nálady. Podle cibulky hyacintu lze poznat barvu květu i u zeleného poupěte. Z bílé cibulky vyroste bílý květ, z načervenalé červený květ a z modré modrý.

Bílá a pastelové odstíny růžové a fialové pomáhají navodit decentní, romantickou atmosféru. Ostře růžové a modře zbarvené odrůdy jednoznačně poutají pozornost. Pokud usilujete o veselý a hravý dojem, můžete ho dosáhnout kombinací různých barev květů, například bílé, růžové, oranžové a žluté.

Foto: Holandská květinová kancelář

Hyacint obvykle kvete tři týdny

Pusťte jaro i na balkon!

Stále oblíbenější je pěstování rostlin v truhlících a kontejnerech na balkonech. Pokud venkovní teploty neklesají pod bod mrazu, je možné hyacinty přesadit z květníků do venkovních truhlíků či jiných okrasných nádob a vyzdobit jimi balkon či terasu. Na balkon se velmi dobře hodí přírodně laděné aranžmá z hyacintů, například v květináči z kůry a doplněné zeleným mechem, nebo může být několik hyacintů sesazeno do kovové nádoby.

Tip od nizozemského floristy Tima van Leipsiga:

„Hyacint vykvétá při teplotě 16 až 20 stupňů Celsia. Obvykle kvete dvacet jedna dnů, při vyšších teplotách to bude ale kratší doba. Hyacint není na péči náročný, kořenový bal udržujte mírně vlhký. Ani přihnojování není nutné."

Proč tedy váhat? Není nutné čekat na počasí, jaro můžeme mít doma hned!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek