Hlavní obsah

Ježíšku, přines mi mobil! Kdy malému dítěti vyhovět?

Foto: thinkstock

Jak přistoupit k tomu, že si váš malý potomek přeje k Vánocům mobil? Poradíme vám!Foto: thinkstock

U starších dětí vás toto přání asi nepřekvapí, u prvňáčka možná ano. Až otevřete dopis Ježíškovi, nedivte se tomu, co v seznamu najdete. Chci mobil! Kdy je zbytečný, kdy ho dítěti dopřát a jaký vybrat?

Článek

Zda splnit či nesplnit velké vánoční přání své prvňačky řeší Iveta. „Dcera touží po mobilu, ale já váhám. Do školy jí vozím já, ze školy babička, na kroužky také. Nevím, na co jí bude,“ popisuje Iveta. Přiznává ale, že odolat přání dcery je těžké. „Samozřejmě už přišla i s tím, že spolužáci telefon mají, a bohužel to tak je,“ říká Iveta.

Kdy by vlastně dítě mělo mít vlastní mobilní telefon a za jakých pravidel mu ho můžete svěřit? Vyjasněte si je předem.

Důvěřujte, ale kontrolujte

Podle psychologů neexistuje ideální věk, kdy mobil potomkovi pořídit, záleží jen na rodičích. „Může to být praktické, když se dítě pohybuje samo, třeba jezdí na kroužky nebo je doma dřív než rodiče,“ míní terapeutka Lucie Horníková. Ale děti často chtějí mobil z jiného důvodu. „Kupovat ho proto, že ho má spolužačka, je zbytečné. Ale děti jsou zlé, a že to vaše telefon nemá, může snižovat jeho postavení v kolektivu,“ připouští Lucie Horníková. Pokud už malému školákovi telefon nadělíte, kontrolujte mu ho, neměl by v něm mít nic tajného. „Měl by o tom ale vědět,“ dodává Lucie Horníková.

Když už podlehnete a mobil koupíte, zapátrejte po nejvhodnějším modelu. Nejobyčejnější typ přijde asi na pět set korun. Radši ale trochu připlaťte a vyberte takový, který má šikovné funkce. Dítě v nouzi může třeba využít SOS tlačítko a vy dostanete údaje o poloze telefonu, a tím pádem i dítěte.

Foto: thinkstock

Důležité je ošetřit bezpečnost a tarifFoto: thinkstock

Pokud vybere takzvaný chytrý telefon, čeká vás investice kolem patnácti set korun. Pod pojmem chytrý se skrývá možnost využít operační systém, který nabízí nejrůznější aplikace. A ty se nakonec můžou hodit i vám.

Bezpečnost nadevše

Až dítě mobil pod stromečkem najde, nechte ho si s ním pohrát, potom ale vyrukujte s pravidly, která se s dárkem pojí. Vyvarujete se tak možného průšvihu i průvanu v peněžence. Je jedno, jaký typ jste nakonec vybrali, opatrnost je ale na místě. Přece jen okrást o telefon malého školáka je snadné. A bezpečnost ještě jednou: Telefonní číslo mohou dostat kamarádi ze školy nebo z kroužku, nikdo další ale ne!

„Doporučujeme rodičům bezplatnou aplikaci, díky které mohou sami rozhodnout, k jakým službám budou mít děti přístup, a budou mít kontrolu nad tím, kdo dětem volá a píše. Tak mohou dětem například i nastavit časové rozmezí, kdy mohou používat telefon na hovory a přístup k internetu, zabránit příchozím hovorům z čísel, která nejsou uložena v kontaktech telefonu, či uzamknout vybrané funkce telefonu,“ říká Adéla Konopková ze společnosti Vodafone. Aplikace je určena právě pro chytré telefony.

Foto: thinkstock

V neposlední řadě je nutné nastavit pravidla používání mobilního telefonuFoto: thinkstock

Ať neprovolá výplatu

Když už si vyjasníte bezpečnost, vrhněte se na peníze. Pokud pořídíte přeplacenou kartu, upozorněte dítě, na jak dlouho kredit má a že dřív další nebude. Operátoři nabízejí i speciální dětské tarify a vyslyšeli i volání rodičů po tom, aby pohlídali upovídané děti. Třeba Vodafone či O2 nabízí možnost nastavit potomkovi měsíční limit, přes který se nedostane. „Služba zabrání vysokým účtům, když se blíží vyčerpání limitu, rodič je o tom informován,“ říká mluvčí O2 Hany Farghali. Zablokovat lze i posílání dražších SMS nebo volání na placené linky.

Pořídíte potomkovi k Vánocům mobil? Vyjasněte si, jak s ním bude nakládat.

Načítám