Hlavní obsah

Jizvy vás nemusí hyzdit! Co platí na ty vaše?

Foto: Profimedia

Drobné jizvy, třeba po odstranění pih, nemusí být časem vůbec vidět

Jizva zůstává na kůži jako trvalá stopa po úrazech a operacích. Někdy je skoro neviditelná, jindy ji nepřehlédnete. Co s ní? Dá se její definitivní vzhled ovlivnit? Zjišťovali jsme to!

Článek

Každé porušení kůže, ať už vzniklo jako důsledek chirurgického zákroku nebo kvůli zranění, se hojí jizvou. Méně či více viditelnou. Ale z kůže ji nikdo neodstraní. „Každá jizva vyzrává tři až šest měsíců, ale někdy i dva roky. Zpočátku je začervenalá, barevně nápadná, ale po několika měsících bledne. V optimálním případě zůstane jen tenká světlá linka tam, kde došlo k narušení pokožky,“ vysvětluje MUDr. Yvonne Bergerová z pražské kliniky BcD Clinic.

„Jizvy se nedají nikdy definitivně odstranit, pomocí různých opatření se ale u části z nich dá hojení a vzhled ovlivnit," dodává lékařka.

Stará, nebo mladá, tak na tom záleží!

Hojení poškozené kůže vyvolává proces jizvení. Tvoří se nová kůže z nových buněk vazivové tkáně, jemných cév a vláken. Jenže u každého se jizvy hojí jinak. Jizvu tak ovlivní kvalita a stáří kůže, nemoci (cukrovka), ale také ošetření.

„K bezprostřední pooperační péči jsou určeny přípravky s obsahem změkčujících látek. Doporučujeme co nejdřív začít s masážemi. Vhodné jsou i speciální silikonové gely, které urychlují oploštění a zesvětlení jizvy,“ doporučuje Yvonne Bergerová a dodává: „Se zanedbanými zastaralými jizvami už bývá těžké pořízení."

Foto: Profimedia

Vždy záleží na věku, vlastnostech kůže i na správné péči

Problém, co s ním?

Vzhled jizev je zdrojem trápení a nespokojenosti. Do ordinace korektivního dermatologa nebo plastického chirurga přivedou pacienty nejen stopy po popáleninách, ale také třeba jizva po císařském řezu nebo po zákroku v obličeji.

„Pacienty mohou velmi trápit vlastně maličkosti, například ,ice pick' jizvičky, tedy zející póry či díry, kde k nápravě stačí vyříznutí bez sešití a pak zbroušení kůže. Problémem bývají pigmentované jizvy, tady je pomocníkem QS laser na tetováže, stejně tak i silniční lišej v jizvě, traumatické tetováže,“ vysvětluje MUDr. Karolína Kykalová z pražské kliniky Esthesia. „Náprava vzhledu nápadných a rozsáhlých jizev nebo keloidů je velmi složitá a také časově náročná.“

Když se jizva špatně zhojí

  • Vpadlé, atrofické jizvy – Jizvu tvoří vkleslá plocha. Vznikne po odstranění většího útvaru na kůži, po neštovicích nebo akné. Vylepšit je pomohou výplně kyselinou hyaluronovou, rozbroušení laserem (CO2 nebo erbium) nebo kombinace obou, pomáhá i plazmaterapie.
  • Hypertrofické jizvy – Jizva je vystouplá, nápadná a červená. Občas se zaměňují za keloidní jizvy. Na rozdíl od nich se z původní rány nešíří do okolí. „I takové jizvy se většinou do 2–3 let srovnají do úrovně kůže a zesvětlají. Urychlení hojení pomůže cévní laser a kryoterapie,“ říká Karolína Kykalová.
  • Keloidní jizvy – Tak to je opravdu velká komplikace! Nápadná zbytnělá tkáň kolem jizvy vybíhá okraji do okolí. Bývají červené až fialové a nikdo je nepřehlédne. Vznikají v důsledku nadměrné a nežádoucí tvorby kolagenu v ráně. Mohou se objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji nad hrudní kostí, na ramenou, na uších. Není to jen estetický problém, v některých místech mohou způsobit až omezení pohyblivosti kůže. Sklon ke vzniku keloidních jizev je velkým minusem při rozhodování o plastických operacích.
Foto: Profimedia

Velké jizvy jsou různého typu, a proto by se měly začít brzy ošetřovat. Pomáhají například tlakové masáže

Co platí na poslední zmíněné jizvy? „Zlepšení vzhledu je těžké a také náročné, kombinujeme hned několik metod – injekční aplikaci kortikosteroidů, ošetření cévním laserem v kombinaci s kryoterapií – mrazení,“ doplňuje Karolína Kykalová. „A pozor! Nikdy je neoperujeme, vše by se ještě víc zhoršilo!“

Jak je vidět, jednou vzniklých jizev se nezbavíte, hyzdit tělo však nemusí.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.