Hlavní obsah

Čekáte miminko? Jak se bude jmenovat?

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Vybírejte tak, aby se dítě nemuselo stydět

26. 2. 2009

Výběr křestních jmen podléhá módě a dobovým zvyklostem. Na pomyslném jmenném nebi najdeme stálice i gejzíry rodičovských nápadů, které zazáří a rychle zhasnou. Podíváme-li se na jména žáků školních tříd, jsme schopni odhadnout, v které době se narodili.

Článek

V loňském roce vedly tabulku oblíbenosti Tereza, Natálie a Anna, u chlapců Jakub, Jan a Tomáš. Čím se řídit, aby dítě své jméno s chutí nosilo?

Pozor na příjmení

Ve výběru nás omezuje několik veličin. Především příjmení. Je-li libozvučné, máme vyhráno. Není nad to, když člověk chodí po světě se jménem, které potěší už při představování. Patří k nim krásná česká jména typu Klára Potočná, Magdaléna Lípová, Bohumil Hrabal, Vojtěch Jasný, Lucie Výborná, Dorotka Trnková, Ivan Mládek, Jiří Suchý, Lenka Stříbrná atd. Je škoda „kazit" místní příjmení příliš cizokrajným křestním jménem. Jde ale samozřejmě o individuální vkus. Tak schválně - které jméno se vám jako celek líbí více: Adriana Zajíčková, nebo Anna Zajíčková? Robin Smrček, nebo Vladimír Smrček? Je to jen na vás.

U jmen přejatých, která vnímáme zcela neutrálně, se jména volí nejlépe. K příjmení Schwarz se váže pěkně jak Patrik, tak Josef. Ale ne Tomáš (kvůli výslovnosti). Robin a Adriana krásně pasují ke všem Langrům, Milerům, Klausům atd. Jsme-li nositeli příjmení tak trochu legračního, musíme být opatrní, abychom jeho úsměvnost nepodtrhli. Vilemín Jebavý není dobrá kombinace, zatímco František Jebavý zní docela dobře. Vilemína si mohou dovolit Linhartovi, to je typ příjmení, k němuž se hodí téměř vše.

Počítejme slabiky

Ale pozor! Libozvučnost je závislá i na délce a počtu slabik. Je-li příjmení jednoslabičné, měl by mít chlapec křestní jméno dvou až tříslabičné. Takže raději než Jan Pik zvolíme Pavel nebo Daniel Pik.

Není dobré, když je naopak jméno příliš dlouhé, ale spíše z praktického než jazykového hlediska. Taková Magdalenka Vosypalová se pěkně zapotí, než se podepíše, a navíc jí budou malé i rubriky v dotaznících.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Miminko pojmenujte raději kratším jménem

Možná, že chcete být originální a nepřejete si, aby se jméno vašeho dítěte opakovalo v populaci často. Někdy tato snaha vyústí v pravý opak. Před pětatřiceti lety dopadla touha po výjimečnosti tak, že po uvedení filmu Markéta Lazarová přišla na svět spousta Markétek. Když Waldemar Matuška zazpíval píseň Tereza, učinil tak téměř masovou renesanci dalšího krásného jména, které půl století odpočívalo v matrikách. Jak šel čas, rodiče začali být odvážnější a přibývalo Davidů, Marků, posléze Jakubů, ba i Matějů, užívaných naposledy v 19. století. Ožili Vojtíškové, Františkové, začalo svítat i Toníčkům. Navrátily se Marušky a Aničky. Když byl dnes třicetiletý Šimon ve školce, kroutila paní učitelka nad jeho jménem hlavou. V současnosti patří k nejmódnějším. Takže představa, že se vám podaří vybrat jméno, které bude po celý život dítěte zcela originální, se nejspíš nevydaří.

Nezavrhujme rodinnou tradici

Můžeme vás upozornit na některá krásná, málo používaná jména: Dita, Františka, Taťána, Josefína, Přemysl, Aleš, Anděla, Gabriela, Johana, Evelína, Dominik, Dorotka, Vít, Tadeáš, Anežka, Alžběta...

V době, kdy padají hranice, je samozřejmě možné, že vaše dítě bude žít mimo území republiky. S tím si hlavu nelamte. Každému jménu lze dát v cizí řeči podobu, i kdyby to byl staročeský Vavřinec.

Úplně nejhezčí však možná bude, když dáte dítěti jméno po tátovi. Nebo ještě lépe po dědovi. Nebo po babičce. Protože není nad rodinnou tradici. Pro inspiraci uvádíme tabulku křestních jmen v průběhu minulého století.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek