Hlavní obsah

Nejkrásnější výšlapy v Jeseníkách. Kudy na Praděd, Šerák, Keprník nebo Králický Sněžník

Foto: encierro, Shutterstock.com

Foto: encierro, Shutterstock.com

Jeseníky si zamilujete, jsou totiž skvělým výletním cílem pro milovníky pěší i cykloturistiky. Čistý vzduch, nedotčená příroda, horské bystřiny a vodopády, roubené chalupy rozeseté po pastvinách… A samozřejmě vrcholy lákající ke zdolání. Objevte s námi ty nejkrásnější.

Článek

Jeseníky leží na území Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Chráněná krajinná oblast zahrnuje pohoří Hrubý Jeseník, který spolu s Nízkým Jeseníkem, Rychlebskými horami a Králickým Sněžníkem tvoří takzvanou Jesenickou oblast. Nejvyšší horou je Praděd (1491 m n. m.), čtyři zdejší území jsou chráněna jako národní přírodní rezervace, a to Praděd, Rejvíz, Šerák–Keprník a Rašeliniště Skřítek. Celé pohoří je velmi lesnaté a najdete tu nespočet přírodních krás i historických a technických památek.

1. Cesta na Praděd

Na nejvyšším vrcholu celé Moravy se nachází televizní vysílač, ve kterém najdete také rozhlednu (z roku 1983) a hotel s restaurací, jež je nejvýše položenou celoročně provozovanou restaurací v celém Česku. Rozhledna je v nadmořské výšce téměř 1563 metrů, je tedy po Sněžce druhým nejvyšším místem v tuzemsku. Vrchol Pradědu a jeho okolí byly vyhlášeny Národní přírodní rezervací Praděd.

Foto: Radko Voleman, Shutterstock.com

Praděd je nejvyšším vrcholem celé MoravyFoto: Radko Voleman, Shutterstock.com

Z Červenohorského sedla

Od autobusové zastávky v Červenohorském sedle se vydejte po červeně značené hřebenové trase, která vás povede přes sjezdovky kolem vrcholu Velký Klínovec na Výrovku (vyhlídkové místo) a dále na Malý a Velký Jezerník (1309 m n. m.). Přes rozcestí Slatě dojdete na Švýcárnu, kde se můžete občerstvit v oblíbené horské chatě, a pokračujete dále po hřebeni na křižovatku Praděd-rozcestí. Zde odbočíte na zelenou turistickou trasu a po asfaltové cestě dorazíte až na vrchol Pradědu. Najdete zde rozhlednu, restauraci i bistro. Zpět se můžete vrátit stejnou cestou nebo se vydat od rozcestí Praděd po červené směrem na Ovčárnu, odkud odjíždějí autobusy dolů do údolí.

  • Délka trasy na vrchol: 10 km (celkem i s cestou zpět 20 km, pokud půjdete na Ovčárnu na autobus: 14 km)

Z Karlovy Studánky

Z malebného horského lázeňského městečka Karlova Studánka (kde můžete nechat auto nebo se sem dopravíte autobusem) vás cesta povede kouzelným údolím Bílé Opavy. Odstartujte z centra, od Slezského domu po červené trase směrem k občerstvení U Vodopádu, odkud budete následovat modrou nebo žlutou turistickou značku (Naučná stezka Bílá Opava). Po zhruba třech kilometrech (u rozcestníku Na Paloučku) se obě trasy rozdělí, takže si můžete vybrat, po které budete pokračovat dále. Žlutě značená je fyzicky náročnější, provede vás ale dechberoucím údolím říčky Bílá Opava s mnoha mostky, lávkami a vodopády.

U rozcestí Nad Vodopády se obě trasy opět potkávají a lesem dojdete k rozcestí Pod Ovčárnou. Pokračujte po modré, kolem chaty Barborka doputujete na rozcestí U Barborky, dále jděte po červené značce, která vás dovede na křižovatku Praděd-rozcestí, odkud se po zelené dostanete až na vrchol Pradědu. Zpátky můžete jít stejnou cestou nebo si trasu zkrátit autobusem z Ovčárny, který vás doveze zpět do Karlovy Studánky.

  • Délka trasy na vrchol: 9,6 km (celkem i s cestou zpět 19,2 km, pokud půjdete na Ovčárnu na autobus: 13,6 km)

2. Jak na Šerák

Šerák (1351 m n. m.) patří k turisticky nejoblíbenějším vrcholům a společně se sousedním Keprníkem je součástí Národní přírodní rezervace Šerák–Keprník. Z Ramzovského sedla vás sem dopraví sedačková lanovka s celoročním provozem. Samotný vrchol není zpřístupněn, kousek pod ním je vyhlídkové místo a kamenná Chata Jiřího na Šeráku.

Foto: Lukas Uchytil, Shutterstock.com

Na Šeráku stojí oblíbená Chata Jiřího, kde se můžete občerstvitFoto: Lukas Uchytil, Shutterstock.com

Z Horní Lipové

Z Horní Lipové (část lázeňského města Lipová–lázně) vyrazte od penzionu Slatina po modré značce, která vás převážně lesním stoupáním dovede k rozcestí Pod Sněhulákem a  U Jelenky a pak k dalšímu rozcestí Pod Obřími skalami. Odsud pokračujte stále po modře značené trase přes Obří Skály na rozcestí Pod Šerákem, kde se připojí ještě žlutá značka a odkud vás čeká finální výšlap k chatě Šerák.

Od sochy kamzíka, která je nedaleko chaty, se dostanete po pěšině na vyhlídku Šerák. Zpět dolů se můžete svézt lanovkou, vrátit se stejnou cestou, případně se vydat po žluté značce přes rozcestí Pod Strmým a Miroslav, odkud pak dojdete po zeleně značené cestě zpět do Horní Lipové.

  • Délka trasy na vrchol: 8,1 km (celkem i s cestou zpět 16,2 km, pokud půjdete zpět po žluté: 18 km)

Z Ramzové

Nejkratší možnou variantou pěší túry na vrchol Šerák je cesta z Ramzové. Vyrazit můžete od vlakové stanice v Ramzové po červené hřebenové magistrále, která vede kolem zdejšího skiareálu. Přes sjezdovky vystoupáte k rozcestí Nad Dobrou vodou a stále po červené na Černavu (odsud jezdí k vrcholu lanovka), dále půjdete ke Koňské vyhlídce a na rozcestí Šerák, od kterého pak po modré značce vyšlápnete až k chatě Šerák.

Z Ramzové se můžete vydat rovněž po zelené značce (ta kopíruje jeden úsek populární Stezky Českem) přes Vražedný potok a Obří skály, kde se napojíte na modrou značku, a přes rozcestí Pod Šerákem dojdete k vrcholu. Případně můžete tento úsek využít pro cestu zpět do Ramzové.

  • Délka trasy na vrchol: 6,1 km (celkem i s cestou zpět 12,2 km, pokud půjdete zpět přes Vražedný potok: 13 km)

3. Trasy na Keprník

Vrchol Keprník měří 1423 m n. m. a je čtvrtou nejvyšší horou v pohoří Hrubý Jeseník. Údajně jde o místo s nejkrásnějšími výhledy v celých Jeseníkách, když budete mít štěstí na počasí, dohlédnete na KrkonošeBeskydy.

Foto: Milan Hanzlík, Mapy.cz

Z Keprníku jsou údajně nejkrásnější výhledy v celých JeseníkáchFoto: Milan Hanzlík, Mapy.cz

Z Branné

Výchozím bodem je železniční stanice v horské obci Branná, nedaleko od Ramzové. Odsud se vydejte kolem hradu a zámku Kolštejn po zelené značce přes louky a pastviny s kouzelnými výhledy. Cesta vás povede přes Přední a Zadní Alojzov k rozcestí Josefová a kolem potoka a vodopádu Hučava k Hašově chatě a dále na rozcestí Nad Hášovou.

Odsud budete následovat žlutou turistickou značku a vystoupáte k vrcholu Vozka, odkud klesnete do sedla Trojmezí. Od rozcestí Trojmezí se po červeně značené trase dostanete na vrchol Keprníku. Pokud se nechcete vracet stejnou cestou, sejděte po žluté na rozcestí Nad Hášovou a odsud se dále držte žluté značky, která vás přes Volskou louku a Žleb dovede zpět do Branné.

  • Délka trasy na vrchol: 12 km (celkem i s cestou zpět 24 km, pokud půjdete zpět po žluté: 23 km )

Z Ramzové

Vyrazte od dolní stanice lanové dráhy v Ramzové po zeleně značené turistické stezce směrem na Vražedný potok a dále podél jeho toku až na rozcestí Pod Obřími kameny. Zde se k zelené připojí ještě modrá značka a obě vás dovedou na Obří skály. Dále se pak řiďte značkou modrou a zamiřte přes rozcestí Pod Šerákem pod vrchol Šeráku, k Chatě Jiřího, sejděte k rozcestí Šerák a pokračujte na rozcestí Pod Keprníkem. Tady odbočíte na červenou hřebenovou trasu a po ní budete stoupat až k vrcholu Keprníku. Vrátit se můžete po červené značce přes Černavu.

  • Délka trasy na vrchol: 8,5 km (celkem i s cestou zpět 17 km, pokud půjdete zpět přes Černavu: 16 km )

4. Kudy na Králický Sněžník

Králický Sněžník (1424 m n. m.) leží na česko-polské hranici a od roku 2022 se na jeho polské straně tyčí nová, volně přístupná rozhledna, vybudovaná z kamene, oceli a skla, odkud jsou za dobrého počasí výhledy na Jeseníky, Orlické hory, Beskydy i Krkonoše. Jen pár metrů pod vrcholem pak pramení řeka Morava a zaujme také žulová socha slůněte, symbolu této hory.

Foto: Rudolf_Prchlik, Shutterstock.com

Kromě nové rozhledny najdete na Králickém Sněžníku sochu slůněte, symbolu horyFoto: Rudolf_Prchlik, Shutterstock.com

Z Dolní Moravy

Z horské obce Dolní Morava můžete vyrazit po žluté turistické značce, která vás ze začátku povede po rovince podél toku řeky Moravy, jež je v těchto místech ještě poměrně divokou bystřinou, posléze ale začnete zprudka stoupat. Míjet budete jeskyně Tvarožné díry nebo pramen Franciska.

Zejména ve druhé polovině cesty se připravte na prudké a dlouhé stoupání, převážně lesem. Kolem sochy slůněte a pramene Moravy dojdete po žlutě značené trase až na vrchol. Pro cestu zpět můžete zvolit červenou hřebenovou trasu přes Malý Sněžník a vrch Klepáč s dřevěnou rozhlednou.

  • Délka trasy na vrchol: 14 km (celkem i s cestou zpět 28 km, pokud půjdete zpět přes Klepáč: 31 km )

Z vrchu Slamník

Start této trasy je od chaty Slaměnka na vrchu Slamník, ke které se dostanete sedačkovou lanovkou z Dolní Moravy (dolní stanice se nachází před Wellness hotelem Vista). Vyrazte po modré turistické značce (naučná stezka Most času) k rozcestí Pod Babuší. Odtud se budete držet zelené značky, po níž dojdete k lovecké chatě Babuše.

Zde se opět napojíte na modrou, po které vystoupáte na Podbělku, a budete pokračovat na vrch Sušina (cestou si prohlédnete několik dělostřeleckých bunkrů). Přes Mokrý hřbet vás modrá značka povede do sedla Stříbrnická, odkud budete následovat červenou hřebenovou trasu, která vás kolem chaty Franciska dovede na vrchol. Zpět k dolní stanici lanovky na Slamník se ze Sněžníku dostanete také po červené hřebenovce přes vrch Klepáč.

  • Délka trasy na vrchol: 9,5 km (celkem i s cestou zpět 19 km, pokud půjdete zpět přes Klepáč: 26,5 km )

Načítám