Hlavní obsah

Kdy únava není výmluva? Tahle nemoc vás může vyřadit z běžného života!

Foto: gpointstudio, Shutterstock.com

Foto: gpointstudio, Shutterstock.com

Spí v noci, spí ve všech volných chvílích ve dne a mohli by vlastně spát skoro pořád. I naprosto běžná aktivita je unaví „k smrti“. Nejsou to lenoši ani simulanti, jak je mnozí, včetně některých lékařů, nazývají. Trpí chronickým únavovým syndromem.

Článek

Říká se o něm, že je to taková novodobá medicínská záhada. Příčiny chronického únavového syndromu (chronic fatigue syndrome neboli CFS) lékaři zatím jen odhadují a ve hře je mnoho věcí (například infekce). Někteří ho dokonce považují za nesmysl. Může totiž probíhat v různé intenzitě a mít nejrůznější přidružené symptomy, proto se dá jen stěží postihnout. Přesto už potkal miliony lidí po celém světě.

Příběh Romany: přetížení ji dostalo

„Na podzim před dvěma lety se mi na několik měsíců svět převrátil naruby. Mohla za to chronická únava. V té době jsem ale absolutně nevěděla, o co jde,“ začíná svůj příběh osmačtyřicetiletá čtenářka Romana.

„Děti jsme si s manželem pořídili pozdě. Mladšímu synovi bylo v době, kdy se mi to stalo, šest. Začal čerstvě chodit do první třídy. Zároveň jsme ale v práci dovršovali velmi zásadní roční projekt,“ popisuje Romana. „Byla jsem pod velkým tlakem, do toho mě ale velmi stresovalo, že trávím málo času se syny. Když jsem někdy v říjnu dostala klasickou rýmičku, rozhodla jsem se, že si vezmu volno a po mnoha letech ji vyležím.“

To ještě Romana nevěděla, že doma zůstane dalších osm měsíců. Rýma i bolesti v krku po pár dnech sice odezněly, ale zůstala jí neskutečná únava. „Nic podobného jsem nikdy nezažila. Byla jsem tak unavená, že mi bylo jedno, co se děje v práci. Klukům jsem se věnovat snažila, ale po tom, co jsem s nimi udělala úkoly, jsem byla tak vysílená, že jsem si šla v sedm se zvýšenou teplotou lehnout a spala jsem až do rána.“

Romana v závěru ani neví, co ji z nemoci dostalo. Většina lékařů si ji mezi sebou přehazovala jako pingpongový míček. Někdo ji skoro pohřbíval, jiní nemoc bagatelizovali. Dobrý vliv podle ní měla psychoterapie, od toho nejhoršího jí na chvíli pomohla ulevit antidepresiva. Začala se také věnovat hathajóze a pokusila se nastavit pravidelný režim spánku a stravy.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Zapomínání i špatné soustředění patří mezi možné doprovodné symptomy CFSFoto: fizkes, Shutterstock.com

Co je to chronický únavový syndrom

Určitou mírou únavy trpí drtivá většina dospělých. Avšak odhadem odborníků dvě až tři procenta populace splňují kritéria únavy chronické. Jedná se o únavu, která není vázaná na žádné další nemoci a trvá minimálně šest měsíců. Nemocnému se od vyčerpání neuleví ani ve chvíli, kdy se na několik hodin prospí, jen s obtížemi plní své běžné povinnosti a v krajních případech, kdy to dojde opravdu daleko, nemá ani sílu vstát a dojít si na záchod.

Další příznaky chronické únavy

Těžkou permanentní únavu doprovázejí další symptomy, které jsou ovšem u každého trochu jiné, navíc neexistuje žádné objektivní vyšetření či test, který by syndrom odhalil či potvrdil. Obojí tak snižuje pravděpodobnost, že lékař únavový syndrom diagnostikuje správně. Patří sem zvýšená teplota, která vzrůstá po fyzické i psychické zátěži, bolesti v krku, zvětšení a citlivost mízních uzlin, bolesti hlavy, svalů, kloubů, problémy se spánkem, zapomnětlivost, napětí, úzkost. Typické také je, že nemoc začne zničehonic. Únava se většinou neobjeví a neroste postupně, jak byste asi čekali. Velmi často stojí na úplném začátku drobné nachlazení jako u Romany.

Vyšetření a léčba: testy ani léky neexistují

Kdybyste se vy nebo někdo z vašich blízkých s chronickým únavovým syndromem setkali, určitě neotálejte a zajděte k lékaři. Nejdřív je nutné vyloučit nemoci, které někdy způsobují závažnou únavu (např. roztroušená skleróza, borelióza, poruchy štítné žlázy, deprese, mononukleóza, rakovina). A když není nic nalezeno, jedná se pravděpodobně o chronickou únavu. Té se věnují specializovaná imunologická pracoviště.

Jak už bylo řečeno, příčina je neznámá a cílená léčba neexistuje, zaměřuje se na jednotlivé příznaky a zkouší se kde co. Zásadní je i změna životního stylu a sebeprožívání. U menší části pacientů nemoc časem odezní sama (jako se to stalo Romaně), u jiných se stav významně zlepší, ale jiní to mají jinak: chronická únava postiženého může v nejhorším případě až invalidizovat. Proto svou únavu určitě nepodceňujte.

Chronická únava

  • Jiné názvy - Chronický únavový syndrom, CFS
  • Popis - Únava, která není vázaná na žádné další nemoci a trvá minimálně šest měsíců.
  • Příznaky - Těžká únava, poruchy spánku, bolesti v krku, svalů, kloubů, hlavy, zvětšené uzliny, napětí, úzkost, zapomnětlivost
  • Léčba - Cílená léčba není známá, užívají se léky na jednotlivé příznaky (na bolest, na zánět, antidepresiva), vhodná je pravidelná životospráva, relaxační pohyb, zlepšit stav může i psychoterapie.
  • Statistika - Odhadem nemoc postihuje dvě až tři procenta populace.
  • Prevence - Není známa skutečná příčina, ale nemoc často přepadá dlouhodobě přetížené a stresované osoby. Prevencí by proto mohlo být dát prostor organismu relaxovat a regenerovat.

Reklama