Článek
Časopis Uzlíček
Jak praví zákon
Mateřská, tj. od ukončení peněžité pomoci v mateřství rodičovská dovolená, je podle zákoníku práce stanovena do 3 let dítěte. Pokud si rodič z jakéhokoliv důvodu nejprve zvolí rodičovskou dovolenou v rozsahu kratším, má kdykoliv právo požádat o její prodloužení do 3 let dítěte a zaměstnavatel je povinen takové žádosti vyhovět.
Pokud však dítěti už 3 roky byly, nejde prodloužit přímo rodičovskou dovolenou (pozor, neplést s možností pobírání rodičovského příspěvku až do 4 let věku dítěte). A zde právě dochází k problému - pokud chcete o dítě pečovat i nadále, můžete zkusit požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna. Neplacené volno však není nárokové, záleží na libovůli zaměstnavatele, zda je poskytne.
Zůstat nebo nezůstat v zaměstnání?
Jestliže vám zaměstnavatel odmítne neplacené volno poskytnout, nastává další nepříjemná situace - budete muset volit mezi návratem zpět do zaměstnání a ukončením pracovního poměru. V případě, že se rozhodnete pro návrat do zaměstnání, lze využít výhody, kterou zákoník práce poskytuje rodičům s dětmi - můžete požádat o úpravu pracovní doby. Takové žádosti je zaměstnavatel povinen vyhovět, ledaže by mu v tom bránily vážné provozní důvody.

Můžete požádat o zkrácenou pracovní dobuFoto: shutterstock.com
Ale celá situace může skončit tím, že se rozhodnete odejít ze zaměstnání. Co potom?
První vaše kroky by měly směřovat na úřad práce. Ten vám bude vyplácet podporu v nezaměstnanosti pět měsíců. Její výše vychází z tzv. náhradní doby, kterou je péče o dítě, a vypočítává se z průměrné mzdy v ČR. První dva měsíce máte tedy nárok na 3442 Kč měsíčně, další dva měsíce 2754 Kč a zbývající měsíc už jen 2 524 Kč měsíčně. Ano, částky nejsou příliš velké, ale poskytují rodiči alespoň nějaký příjem.
Po této době (ale podle rodinné situace již klidně i při pobírání podpory v nezaměstnanosti) můžete zažádat o dávky státní sociální podpory (např. přídavek na dítě, sociální příplatek či příspěvek na bydlení) nebo dávky pomoci v hmotné nouzi (doplatky do životního minima). Ovšem nárok na ně a jejich výši ovlivňují příjmy všech společně posuzovaných osob, tedy manžela či druha, dětí žijících s rodiči ve společné domácnosti apod.
Informujte se tedy včas na úřadu státní sociální podpory (spadají pod úřady práce) a na sociálním odboru městského úřadu v místě vašeho trvalého bydliště - poradí vám, jak nejlépe postupovat ve vaší situaci.
Časopis Uzlíček