Hlavní obsah

Koupací jezírko u vás doma? Přírodní koupání bez chemie

Foto: JEZÍRKA BANAT s.r.o.

Vaše děti budou jezírko milovatFoto: JEZÍRKA BANAT s.r.o.

Chcete koupání ve vlastním, ale nelíbí se vám bazén? Koupací jezírko je řešení. Jak ho postavit?

Článek

Koupací jezírko je nádrž, u které se k čištění vody nepoužívá chlor ani jiná chemie. Čisté vody vhodné ke koupání se dosahuje mechanickým zachytáváním a odstraňováním pevných, okem viditelných částic vznikajících ve vodě a rozkladem nežádoucích látek pro lidské oko neviditelných. Správné fungování těchto dvou způsobů čištění zajišťuje čerpadlo a filtr. Čerpadlo cirkuluje vodu přes UV lampu a čistí vodu od volné řasy. Ve filtru se zachytávají pevné částice a probíhá zde rozklad neviditelných látek pomocí prospěšných bakterií.

Koupací jezírkoVideo: JEZÍRKA BANAT s.r.o.

Velikost koupacího jezírka

Nejvhodnější objem zahradního jezírka vhodného ke koupání je 50 m3 vody. Jezírka menší než 20 m3, z hlediska malých rozměrů, nemohou sloužit pro plavání. U jezírek větších než 50 m3 už zase musíme zvážit větší náklady na pořízení a provoz i čas věnovaný údržbě jezírka.

Filtrace pro koupací jezírka

Při koupání se ve vodě zvíří spousty malých organických částic. Tomuto zatížení je potřeba přizpůsobit velikost a kvalitu filtrace.

Pro koupací jezírko je tedy lepší zvolit stejné filtry jako pro jezírka s větším počtem ryb, byť by v něm žádné nebyly.

Foto: JEZÍRKA BANAT s.r.o.

Koupací jezírko s kamenyFoto: JEZÍRKA BANAT s.r.o.

Ukončení okrajů koupacího jezírka

Základem jsou vyzděné, kolmé stěny, ale výhodné je molo lemující krátkou stranu jezírka s největší hloubkou. Pro koupací jezírka je nejvhodnější, pokud je molo i z jedné nebo obou dlouhých stran. Zvyšuje to využití pro děti i dospělé, usnadňuje vstup i výstup z vody a údržbu.

Hloubka a sklon dna koupacího jezírka

Pro koupací jezírko je vhodná hloubka 180–220 cm na straně v nejhlubší části a protilehlá strana je pak 150 cm hluboká, aby se plavec mohl při plavání ve vodě otočit, aniž by se bál, že se uhodí do holeně nebo kotníku o dno.

Řasy v koupacím jezírku

Řasy jsou daň za nepoužívání chloru nebo jiné chemie. Správně vybraná technika a údržba jezírka pomůže minimalizovat problémy s řasami.

Údržba koupacího jezírka

Rozdíl mezi bazénem a jezírkem je v tom, že v jezírku nechceme, ale ani nemůžeme použít chlor. Jezírko funguje na přírodních procesech. V živé vodě koupacího jezírka totiž neustále něco vzniká, zaniká, usazuje se a plave na hladině. Tento materiál je potřeba pravidelně odstraňovat jak z filtrace, tak z jezírka.

Jezírko je krásné v každém ročním období a stane se dominantou zahrady. Mnoho příkladů a fotek, jak jezírko vytvořit, najdete na stránkách Jezírek Banat: https://www.jezirkabanat.cz/reference

Související témata:

Načítám