Hlavní obsah

Lékaři mají jasno! Dlouhé hodiny na mobilu u dětí čím dal častěji způsobují krátkozrakost

Foto: Hoya Vision Care / Miyosmart

Čas strávený venku na denním světle je pro oči nezbytný. Lékaři doporučují alespoň dvě hodiny denně.Foto: Hoya Vision Care / Miyosmart

Krátkozrakost u dětí je problém. Je to daň za obrovský nárůst času strávený díváním do blízka. Ano, to jsou ty mobily a tablety. Naštěstí existují už dnes možnosti, jak progresi myopie zpomalit. Nejsnazší neinvazivní řešení jsou speciální brýlové čočky.

Článek

Když trávíte denně hodiny a hodiny s očima nalepenýma na mobilu nebo tabletu na vzdálenost kratší než 20 cm, je to prý podle očního lékaře z Oční kliniky dětí a dospělých FN Motol, MUDr. Ing. Libora Eichenmanna, pro oko ideální recept na myopii. „Prevence je jasná: víc ven, méně na mobilu. Dvě hodiny denně venku pomáhají oddálit rozvoj myopie. Dále pomáhá pravidelné odklánění očí od blízké práce. Můžeme tomu říkat pravidlo 20-20-2. Každých 20 minut na blízko se podívat na 20 sekund do dálky a denně strávit venku aspoň 2 hodiny.“

Preventivní prohlídky zraku u pediatra jsou důležité

Klíčovou roli ve včasné diagnostice hraje rodič. Krátkozraké dítě si prý ani neuvědomí, že vidí hůř, na rozmazané vidění si zvykne. Nejdůležitější známkou pro rodiče je mhouření očí při pohledu do dálky, problémy ve škole nebo při sportech.

Foto: Hoya Vision Care / Miyosmart

Hodiny strávené koukáním do blízka si mohou vybrat svou daň v podobě rozvoje krátkozrakosti.Foto: Hoya Vision Care / Miyosmart

Stav zraku dítěte konzultujte s pediatrem. „V ČR máme systém preventivních prohlídek ve 3 a 5 letech u praktického lékaře, kde se mj. zkouší i zraková ostrost každým okem zvlášť pomocí tabulek nebo obrázků. U rizikových dětí, kde je v rodině silná krátkozrakost, tupozrakost nebo se narodily předčasně, je dobré na nic nečekat a přijít už mezi 6. a 12. měsícem věku,“ doporučuje MUDr. David Komínek, oftalmolog FN Brno.

Často se řeší, jestli je v rámci vyšetření nutné provádět měření zraku v tzv. cykloplegii, tedy po nakapání speciálních kapek. Odborníci se shodují, že to nutné je a má to své fyziologické důvody.

Asi každý rodič by si přál potkat v ordinaci lékaře s přístupem MUDr. Eichenmanna: „První krok? Pořádný placák na uvítanou a přátelský rozhovor. Malý pacient je u mě na prvním místě. Pak děláme klasické optotypy s obrázky nebo písmeny. Zkontroluji spolupráci očí, což u malých dětí vypadá trochu jako šamanský tanec s plyšákem a oftalmoskopem. Vyšetřím také přední segment oka. A nakonec dojde na rozkapání očí. Je to nutné prakticky vždy. Umožní to důkladně prohlédnout sítnici a naměřit skutečnou dioptrickou hodnotu. Dětská schopnost zaostřování je živá, a pokud ji nezablokujeme kapkami, můžeme naměřit úplně nesmyslné hodnoty.“

Dnes už máme nástroje, které umí rozvoj myopie výrazně zpomalit

„Dnes víme, že krátkozrakost souvisí s růstem délky oka. Existují speciální brýlové čočky s technologií DIMS, např. MiYOSMART, které korigují způsob dopadu světla na sítnici, a tím růst oka zpomalují,“ vysvětluje MUDr. Eichenmann.

Foto: Hoya Vision Care / Miyosmart

Speciální brýlová čočka Miyosmart s technologií DIMS.Foto: Hoya Vision Care / Miyosmart

„Zkušenosti se skly MiYOSMART mám velmi dobré. U naprosté většiny pacientů, kterým jsem tyto brýle předepsal, se krátkozrakost skutečně zpomalila, většině do půl roku, menší části pacientů pak do roka,“ potvrzuje MUDr. Komínek.

Související témata:

Načítám