Článek
Těšit se mohou například na komentované prohlídky a setkání se zoology u výběhů zvířat, připraveny budou dílničky, ti zdatnější se mohou zúčastnit i jednoduchých sportovních aktivit.
Mezinárodní den zvířat svět slaví na počest svatého Františka z Assisi, který svůj život zasvětil péči o nemocná a opuštěná zvířata. Zoo využívá této příležitosti také k tomu, aby připomněla své hlavní poslání, a tím je záchrana ohrožených druhů zvířat. Těch chová celou řadu, mj. osla somálského, levharta sněžného, šimpanze, pandu červenou nebo orlosupa bradatého. Návštěvníci zde mohou spatřit také několik raritních druhů, jako je například takin čínský, kterého chovala liberecká zahrada jako první mimoasijská zoo na světě. Liberecká zoo také jako jediná v republice chová skupinu paviánů pláštíkových a zcela mimořádná je i zdejší kolekce horských kopytníků a dravých ptáků.
Novinky v zoo
Letos se v zahradě podařilo dokončit několik zajímavých projektů, díky kterým se návštěvníci mohou seznámit s dalšími živočišnými druhy. V pavilonu Zooexpo je od letošního jara k vidění nová expozice tropických žabek, mezi nimiž je i několik opravdu unikátních kousků. Ve čtrnácti speciálních teráriích se usídlilo třináct druhů těchto pestrobarevných obojživelníků, jejichž původní domovinou jsou deštné lesy.
Nové expozice se dočkali i novozélandští papoušci nestor kea. Díky moderně řešené voliéře s přírodními prvky i potůčkem mají návštěvníci možnost sledovat tyto obzvlášť inteligentní a vynalézavé ptáky při jejich každodenní činnosti. Rekonstrukcí prošel také interiér opičince, kde byla mimo jiné vyměněná skla. Výhled na chované šimpanze či gibony je tak mnohem lepší.
Liberecká zoo je nejstarší zoologickou zahradou v České republice (i v bývalém Československu). Její začátky sahají až do roku 1904, kdy ji založil liberecký ornitologický spolek. V současnosti chová na ploše cca 14 hektarů přes 170 druhů zvířat ze všech kontinentů kromě Antarktidy.