Článek
Anna Wintour bývá titulována jako nejmocnější (a také nejobávanější) žena módního světa – na pozici šéfredaktorky Vogue působila od roku 1988, tedy téměř čtyřicet let. A když přišla na konci letošního června zpráva o tom, že z funkce odstupuje, okamžitě se začalo spekulovat o důvodech jejího odchodu i možných nástupcích.
Skandál za zavřenými dveřmi se ale s největší pravděpodobností neodehrál – pětasedmdesátiletá Anna Wintour jednoduše potřebovala uvolnit ruce, aby se mohla naplno věnovat vedení celého vydavatelství i prestižním akcím, jako jsou Met Gala nebo Vogue World.
Anna Wintour si šla tvrdě za svým snem
Anna Wintour měla k módě vždy blízko a už jako teenagerka chodila na brigádu do butiku. Její otec, Charles Wintour, byl novinář a Anna se vydala podobným směrem. Svou první redaktorskou pozici dostala v roce 1970 a o pět let později dokonce přesídlila z Londýna do New Yorku, aby se ujala juniorní pozice módní redaktorky v Harper´s Bazaaru. S Annou se ale brzy rozloučili – její náhled na módu tehdy zůstal nepochopený. To ji ale od vysněné práce neodradilo – šla si za svým a v roce 1988 byla jmenována šéfredaktorkou amerického Vogue.
Annu Wintour brzy provázela pověst nekompromisní šéfové (její bývalá asistentka Lauren Weisberger později sepsala pověstnou knihu Ďábel nosí Pradu), nikdy jí ale nechyběla módní vize.

Anna Wintour na počátku 80. let - tehdy jí bylo přes třicet let a o místě šéfredaktorky jen snilaFoto: Robin Platzer, Gettyimages.com
Nedošlo k chybě? Ptali se tiskaři
Už první titulka pod jejím vedením vzbudila rozruch – modelka na sobě měla kabátek s kameny od Christiana Lacroiexe, doplňovaly ho ale obyčejné džíny a minimum make-upu. Modelka Michaela Bercu měla mít k vršku ladící sukni, kterou ale nedopla, což Annu navedlo k myšlence hodit haute couture do reálného světa. „Nikdo z nás nečekal, že se ta fotka objeví na obálce, a už vůbec ne tiskaři, kteří nám volali a ptali se, jestli nedošlo k chybě,“ vzpomínala na stránkách Vogue Anna Wintour.
Obálka se nemohla více lišit od naaranžovaných fotek, které se v magazínech tehdy objevovaly. „Porušili jsme všechna pravidla. Michaela se na vás nedívala a co bylo horší, měla téměř zavřené oči. Vlasy jí vlály do obličeje. Vypadalo to uvolněně, ležérně, jako by to byl moment, vyfocený na ulici,“ popisovala Anna Wintour.

První obálka z roku 1988, kterou fotil Peter LindberghFoto: Vogue
Anna má pod palcem celé vydavatelství
Šéfka Vogue také posílila propojení módy s popkulturou a začala na obálky fotit celebrity. Zvládla skvěle vycítit talent a také ho podpořit – stála na počátku kariéry Marca Jacobse, Johna Galliana, ale i zesnulého Alexandera McQueena. Dodnes obráží týdny módy (samozřejmě má vyhrazenou první řadu) a od roku 1995 je také organizátorkou prestižního Met Gala.
Condé Nast, které Vogue vydává, Annu Wintour v roce 2020 stanovilo obsahovou ředitelkou celého vydavatelství, čímž se její „to do list“ ještě více rozšířil. Anna má tak pod palcem všechny tituly vydavatelství, ať už je to Vogue, Vanity Fair, Glamour, GQ, Allure nebo Wired, a to včetně online magazínů a digitálních platforem.
Přestože se Anna před prázdninami vzdala vedení amerického Vogue a začala hledat svou nástupkyni, v této vrcholné pozici zůstává i nadále a bude tak nadřízenou nově dosazené Chloe Malle.

Anna je od roku 2020 „capo di tutti capi“Foto: Profimedia.cz
Vedoucí Vogue je dcerou seriálové Enid
Chloe Malle nedostane titul šéfredaktorky, který náležel Anně Wintour, ale bude „jen“ vedoucí redakčního obsahu. Na tuhle metu se nicméně dostala v podobném věku, jako kdysi Anna. Chloe bude za rok čtyřicet, má dvě malé děti a ve Vogue pracuje téměř patnáct let. Řeči, že jde jen o dalšího potomka slavných rodičů, tak nejsou na místě.
Otcem Chloe Malle byl uznávaný francouzský režisér Louis Malle, její mámou je herečka Candice Bergen, držitelka dvou Zlatých glóbů. Pokud je vám blízký svět módy, budete ji znát jako šéfredaktorku Vogue ze Sexu ve městě, Enid Frick. Tomu se říká náhoda! Nebo je to osud?

Chloe Malle se svou maminkou, herečkou Candice Bergen alias Enid ze Sexu ve městěFoto: Profimedia.cz
Anna bude přes chodbu, směje se Chloe
Chloe Malle s Annou Wintour evidentně skvěle vychází a vždy si pochvalovala její přímost. „Vím, že někteří lidé, kteří měli o tuto práci zájem, byli vystrašeni představou, že bude Anna jen přes chodbu. Já jsem ale ráda, že tu se svým nádobím od Clarice Cliff bude,“ vyjádřila se po svém jmenování.
A podobné rétoriky se drží i Anna Wintour. „Jsem nadšená, že s ní budu i nadále spolupracovat jako mentorka, ale také jako její studentka, zatímco nás naše publikum povede tam, kde jsme ještě nebyli,“ vyjádřila se nejmocnější žena módního světa.