Článek
Foukání, žehlení, kulmování, mytí. A tak stále dokola. Úprava vlasů horkými nástroji ale vlasům škodí, o to víc, když si nepohlídáte správnou péči a podobné úpravy patří do vaší každodenní rutiny. Lze poškozené vlasy napravit, nebo jsou jediným východiskem nůžky?
Lámou se a nerostou
Vlasy můžou být zničené z vícero důvodů. Jedním z nich je časté barvení a především odbarvování vlasů na blond. Druhý viníkem bývá nadměrné a chybné používání žehličky, fénu a kulmy. Vlasy jsou totiž kvůli horkým nástrojům křehčí. „Jakmile se vlas začne třepit, je potřeba ho zastřihnout – jinak se poškození šíří výš a výš směrem ke kořínkům,“ vysvětluje Barbora Bajerová, majitelka salonu Spell.„Pokud se pravidelnému stříhání vyhýbáte a vlasy trápíte foukáním, žehlením či kulmováním bez termální ochrany, může to být právě ten důvod, proč vám zdánlivě nedorůstají – lámou se totiž dřív, než stihnou poporůst do požadované délky,“ vysvětluje kadeřnice.
Jediným východiskem je kadeře zastřihnout, klidně i o víc, abyste se zbavily opravdu všech zničených konečků, a nastavit tu správnou péči pro váš typ vlasů i životní styl. Jedině pak vám můžou narůst kvalitní vlasy bez „okousaných“ konců.
Tepelná ochrana nesmí chybět
Zlaté pravidlo zní: před každou tepelnou úpravou použijte přípravek pro termální ochranu. Jedná se o séra, fluidy, spreje – vyberte si takový, který vyhovuje požadavkům vašich vlasů. „Pokud jsou zesvětlované nebo barvené, případně mají poréznější strukturu, zaměřte se s kadeřníkem na vhodný stylingový produkt, který je pomůže ochránit, zpevní je a udělá ovladatelnější. S dobře zvoleným stylingem se nemusíte bát foukané, zabere vám kratší dobu, vlasy budou poddajnější a déle vydrží v požadovaném tvaru,“ vysvětluje kadeřnice. Nejde tedy jen o ochranu, ale i o prodloužení stylingu, tudíž nebudete třeba muset vlasy upravovat tak často - a o to přece jde!
Jak postupovat? Produkt pro termální ochranu se vetře nebo nastříká do ručníkem usušených vlasů. Pokud máte v plánu vlasy natáčet nebo žehlit na sucho, přestříkejte je sprejem a počkejte, až v nich uschne – nikdy nepoužívejte žehličku nebo kulmu na vlhké vlasy (pokud k tomu nejsou vyloženě určené).
Zaměřte se na správné přístroje
Záleží i na volbě přístroje, kterým vlasy upravujete: „Kvalitní fén s úzkou hubicí nebo difuzérem je základ. A pokud žehlit nebo kulmovat, tak jedině s nástroji, které mají možnost regulace teploty – a rozhodně je nepoužívejte každý den,“ dodává Barbora Bajerová, ambasadorka značky Dyson.
- Lepší méně, než více: Jemným a křehkým vlasům stačí teplota okolo 160-170 stupňů, krepatějším a nepoddajným 180 stupňů.
SOS záchrana
Škoda je už napáchána a vy potřebujete SOS pomoc, která nezahrnuje změnu délky vašich kadeří? Vsaďte na přípravky, které umí vlas zacelit, hydratovat a celkově uhladit, aby opticky vypadal lépe. „Nezapomínejte však, že jde pouze o přechodné řešení, nůžky vás dříve či později stejně neminou,“ dodává kadeřnice. Postup použití je následující: Umyjte vlasy, použijte kondicionér a jednou za týden i masku. Po vysušení ručníkem naneste pečující sprej a následně termoochranu – některé výrobky jsou ale 2 v 1, čtěte pečlivě obaly!