Článek
Proč je profesionální kosmetika od kadeřníků tak preferovaná? Obsahuje dražší ingredience ve vyšších koncentracích, má příjemnější, luxusní parfemaci a líbivější obaly. Největší kouzlo ale tkví v tom, že odborník vybere šampon přímo vám na míru – pro konkrétní typ vlasů a pokožky hlavy.
Je jedno, zda je šampon dražší či levnější, cílem každého je v každém případě zbavit hlavu nečistot – jenže pouze tam to nekončí. „Dobrý šampon není jen čisticí prostředek, ale také první krok péče, který výrazně ovlivňuje kvalitu vlasů i jejich celkové zdraví,“ vysvětluje Jana Šafářová, majitelka pražského kadeřnictví Red Salon. Pokožku by měl čistit jemně, nenarušovat její přirozenou rovnováhu, barvu a připravit vlasy pro další pečující produkty v podobě kondicionéru a masky.
Jak tedy vybírat mezi rozmanitou nabídkou šamponů, která vás v drogeriích může až skoro zavalit?
Jak vybrat správný šampon
„Výběr šamponu by měl vždy vycházet ze stavu a aktuálních potřeb vlasové pokožky i samotných vlasů,“ vysvětluje Jana Šafářová. Jaké základní otázky si podle expertky při jeho výběru položit?
- Jaký typ vlasové pokožky mám? (suchá, mastná, citlivá)
- Jaké potřeby mají mé vlasy? (barvené, lámavé, jemné, bez objemu)
- V jakém prostředí se pohybuji? (město, slunce, chlor, častý styling)
Jaká je vaše pokožka hlavy?
Typ vaší pokožky je rozhodující – pokud si na mastnou pokožku hlavy budete dlouhodobě dávat hydratační, regenerační šampon, vlasy se budou více mastit, budou splihlé a může vás začít zlobit i pokožka.
Jestliže máte od přírody pokožku velmi citlivou, svědivou a lehce se vám tvoří lupy, vybírejte přípravky s přízviskem „sensitive“. Výrazně detoxikační šampony by mohly kůži ještě víc podráždit, a hydratační/regenerační přípravky zase zbytečně zatěžovat.
Dva jsou lepší než jeden
Nemusíte vlastnit přehršel šamponů, ideální jsou dva. „Jeden je na běžné použití a druhý bude pokrývat problém, který třeba zrovna řešíte,“ radí Jana Šafářová. Tím může být citlivá pokožka, ochrana barvy, rozzáření odstínu nebo čisticí varianta pro detox pokožky. To se hodí především v případě, že na vlasy často používáte stylingové produkty nebo se vám hodně mastí pokožka hlavy.
Jinak není ale potřeba šampon střídat – pokud vám dlouhodobě vyhovuje. „Střídání dává smysl, pokud se mění stav vlasů nebo pokožky, třeba po dovolené, v období hormonálních výkyvů nebo při změně ročního období,“ dodává Jana Šafářová.
Také platí, že pokud si pořídíte kvalitní šampon na specifický problém (např. lupy), je dobré ho po vyřešení situace vysadit, abyste pokožku zbytečně nezatěžovali aktivními složkami, které už nejsou potřeba. „Klíčová je také konzultace s odborníkem, který nastaví péči přesně na míru,“ dodává Šafářová.
- Nebojte se kombinovat šampon a kondicionér od jiných značek, nejde o takový prohřešek. Navíc dává někdy i smysl – vaše pokožka může být mastnější a konce sušší, což platí zejména pro ženy, které si odbarvují vlasy na blond.