Hlavní obsah

Máte je na zahradě nebo v květináči. Víte ale, které květiny vás mohou zabít?

Foto: M.-Relova, shutterstock.com

Slyšeli jste, že je zlatý déšť smrtelně jedovatý? Povíme vám, jak to je!

Jste si opravdu jisti, že na zahradě nepěstujete smrtelně jedovaté rostliny? Možná budete překvapeni, protože mezi ně patří i běžně dostupné a oblíbené druhy!

Článek

Možná jste si mysleli, že je na vaší zahradě bezpečno, že se vám ani vašim dětem nemůže nic stát, když zůstanou pěkně za plotem. Ale co když už plot je smrtelným nebezpečím? Pojďte se s námi projít vlastní zahrádkou a nahlédněte do květináčů na terase. Možná tam jsou „jedule“, o kterých jste neměli ani ponětí!

Nebezpečné ploty

Živé ploty jsou velmi populární, a zvlášť v případě, že se chcete ochránit před pohledy zvědavých sousedů, bývají první volbou. Takže po čem sáhnout při jejich výsadbě? Thuje, tisy, cypřiše, jalovce? Všechny jsou jedovaté. Bohužel se o tom ročně přesvědčí zhruba stovka lidí, kteří se přiotráví. Mezi postiženými jsou hlavně malé děti, které mají tendenci ochutnat všechno, nač dosáhnou.

Pozor dejte i v případě, že vám po plotě pne břečťan či vistárie – mladé výhony břečťanu mohou podráždit pokožku, listy a plody způsobují nevolnost. Stejné je to i s plody vistárie, které se podobají fazolkám, a mohou tak děti také zlákat.

Smrtelně jedovaté rostliny

Hned ze začátku musíme upřesnit, jak to je s jedovatostí zlatého deště. Často se uvádí, že je prudce jedovatý. Je to pravda, ale jde o pravý zlatý déšť - štědřenec odvislý. To, čemu se říká běžně zlatý déšť a roste na mnoha zahradách, to je zlatice, čili forsythia, která je zcela bezpečná.

Foto: Africa_Studio, shutterstock.com

Tento zlatý déšť nikomu neublíží a klidně si ho natrhejte do vázy

Foto: pongwan_sukpoka, shutterstock.com

Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides), čili pravý zlatý déšť, je ten, který je velmi jedovatý – nejen květy, ale i jeho kůra! Uvádí se, že třeba pro děti může být smrtelnou dávkou už pouhých pět kvítků.

Foto: Destinyweddingstudio, shutterstock.com

Jestli nemůžete odolat překrásným květům durmanu, zasaďte ho na místo, kam nemohou děti. Otrávit se totiž lze pouhým dotykem – jed proniká do těla i přes kůži, stačí chvíli mnout listy nebo si hrát s květy

Foto: Del_Boy, shutterstock.com

Teď na jaře je také dobré dávat velký pozor na okrasné cibuloviny. Prudce jedovaté jsou cibule ocúnu, ale jedovaté jsou i cibule narcisů, bledulí, sněženek, tulipánů i hyacintů. Jedovatá je i konvalinka – a to celá, včetně vody, ve které jste ji měli ve váze

Foto: _Cristi_Kerekes, shutterstock.com

Protože jde krásně tvarovat, bývá často hned u vchodu do domu květináč se zimostrázem (Buxus sempervirens). Jen málokdo ale ví, že jde o silně jedovatý keř – jedovaté jsou listy i kůra. Jed může způsobit ochrnutí centrálního nervového systému

Foto: Gherzak, shutterstock.com

Ačkoli má krásné a nápadné květy, tak si výsadbu oměje šalamounku (Aconitum napellus) dobře rozmyslete, protože patří mezi nejjedovatější rostliny vůbec. Ve středověku se šťávou z něj napouštěly hroty zbraní, protože zabíjí velmi rychle. Přiotrávit se přitom můžete i dotykem

Foto: Horvath, shutterstock.com

Vysadili jste si na terasu oleandr (Nerium oleander)? Málokdo ví, že tato rostlina je jedovatá – a to celá. Dejte pozor i na šťávu, kterou roní při poranění

Co v případě otravy?

Máte podezření, že došlo k otravě? Neuděláte chybu, když jako první pomoc použijete živočišné uhlí – pokud ústa a sliznice natékají, tak místo toho podejte kostku ledu. Hned také volejte první pomoc. Při otravě je dobré kontaktovat Toxikologické informační středisko 224 91 92 93 nebo 224 91 54 02 a poradit se, jak postupovat. Je dobré vědět, jakou rostlinu postižený konzumoval nebo ji alespoň podrobně popsat.

Častými příznaky otravy je vyrážka, teplota, ztráta orientace, změny vidění a vnímání, třes, zrychlený tep a dech.

„Jestliže osazujete zahradu, kde se budou pohybovat malé děti, poraďte se při nákupu se odborníkem. Poradí, které druhy vybrat – problémem nejsou jen jedovaté rostliny, ale například i ty s trny,“ radí Květa Sunarto, z pražského Zahradnictví Rypáček.

Pozor u kompostu

Napadá vás také, zda můžete jedovaté rostliny hodit do kompostu? „I když se většina jedů po určité době rozloží beze zbytku, stejně nedoporučuji například kompostování větviček thují, které se rozkládají velmi pomalu a jsou jedovaté i pro rostliny. Podobně je na tom i pelyněk a vratič,“ uvádí Helena Vlašínová z Ekologického institutu Veronica.

Bojíte se otravy na své zahradě či terase? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek