Hlavní obsah

Máte potíže s koncentrací? Možná nerespektujete svůj chronotyp!

Foto: Vikacita, shutterstock.com

Někdo je časný spáč, jiný třeští oči hluboko do noci. Jaký chronotyp jste vy?

Probouzíte se ráno ještě před zazvoněním budíku, nebo jste spíš noční živel? Respektujte svůj vrozený chronotyp a předejdete únavě i problémům se spánkem.

Článek

Odborně se nazývají cirkadiánní preference nebo chronotypy. Srozumitelnější vám bude rozlišení na skřivany a sovy.

„Chronotyp odpovídá dennímu časování produkce hormonu melatoninu v epifýze. Hlavní funkcí melatoninu je dodržování pravidelných životních rytmů, především střídání bdění a spánku,“ vysvětluje internistka MUDr. Monika Soldánová.

U lidí s časným chronotypem (skřivani) je večerní nárůst a ranní pokles hladin melatoninu dřívější než u lidí s pozdním chronotypem (tzv. sovy). „S přibývajícím věkem dochází ke změnám ve spánkové architektuře. Zatímco u kojenců je produkce melatoninu nejvyšší a jeho vysoká produkce přetrvává přibližně do 15 let, tak okolo 50. roku je na jedné šestině,“ dodává lékařka.

Vliv na spánek i povahu

„Ranní ptáčata jsou aktivnější, což ovlivňuje jejich výkony v práci. Jsou optimističtější, lépe předvídají a přistupují k možným problémům a snáze je řeší," říká doktor Kukku Ramesh z léčebného hotelu Larimar. I lidé typu sova mají své světlé stránky, jsou například kreativnější a mají lepší smysl pro humor.

Skřivani to mají v naší společnosti snazší, moderní doba respektuje spíše jejich nastavení. Ranní vstávání do školy či do práce ale nesvědčí sovám. I když se sovy s konvenčním časovým rozložením spánku a bdění snaží sladit, může to u nich vyvolat únavu, dezorientaci a podrážděnost.

Kvalitní spánek je přitom důležitou součástí tělesné a duševní regenerace. „Spánek má vliv na obranyschopnost, rychlost a správnost přijímání a zpracování informací nebo na endokrinní procesy. Mezi hormony fungující v noci patří zejména růstový hormon či hormony kůry nadledvin. Špatný spánek se může odrazit i na vaší váze nebo sexuálním životě,“ dodává Monika Soldánová. Některé výzkumy uvádí, že každá další hodina spánku zvyšuje šance na sex druhý den, a to o celých 14 procent.

Foto: kosmos111, shutterstock.com

Pro mnoho procesů v těle je nesmírně důležité dobře se vyspat

Bude hůř

26. března dojde k přechodu na letní čas, což pro mnoho lidí představuje další komplikace přirozeného cirkadiánního rytmu. Podle studie uveřejněné v časopise Science Daily nejsou naše biorytmy schopny ze dne na den zareagovat na změnu času. Až čtvrtina populace pak bojuje s poruchami spánku, zhoršením pozornosti, malátností, bolestí hlavy, únavou. U některých jedinců se to projevuje i prohloubením depresí, které mohou vyústit až v sebevraždu.

Jiná studie, uveřejněná v magazínu The New England Journal of Medicine, odhalila, že první tři týdny po změně zimního času na letní vzrůstá dokonce výskyt srdečních záchvatů, a to o 6–10 procent.

Odborníci doporučují změnu času překonat pomocí sportu a dostatečného pohybu na čerstvém vzduchu. Dopřejte si také dostatek vitaminů, jde-li to, uberte z běžných aktivit a méně se stresujte.

Foto: Branislav_Nenin, shutterstock.com

Pokud jdete extrémně proti svému přirozenému spánkovému režimu, můžete například propadat depresím

Praktikujte spánkovou hygienu

K podpoře přirozeného spánku pomůže pravidelnost, tedy uléhání a vstávání každý den v přibližně stejnou hodinu. V ložnici udržujte teplotu mezi 18–20 ̊C.

Nekvalitní spánek může být způsoben i nesprávnou životosprávou. Od pozdního odpoledne vynechejte povzbuzující a alkoholické nápoje, tučná jídla a naposledy jezte maximálně 4 hodiny před spaním.

Můžete zkusit sáhnout i po bylinkách. Při nespavosti se doporučuje kozlík, chmel, meduňka, třezalka, levandule a mučenka. Zkuste je i ve formě kapiček či kapslí (například Swiss Sleepnox Forte, Bylinné kapky Dr.Popov či květová esence BIO Bachovky Spánek), v nichž je koncentrace bylin mnohonásobně vyšší než v přirozených čajích.

Jste skřivan, nebo sova?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek