Hlavní obsah

Máte spoustu krásných fotografií? Poradíme vám, kam s nimi!

Foto: Gines Romer; Shutterstock.com
28. 2. 2017

Určitě to znáte také. Máte doma krabice plné fotek a spoustu dalších v telefonu a v počítači. Občas si je prohlížíte a říkáte si, že by bylo fajn vzpomínkám dodat trochu lesku. Ale jak na to?

Článek

Za posledních zhruba deset let se snad naprosto z každého stal amatérský fotograf. S vynálezem a rozšířením digitální fotografie najednou nebylo nutné platit peníze za každé políčko na filmu, takže spouště cvakaly jako zběsilé. S nástupem chytrých telefonů a aplikací na úpravu a sdílení fotek se do focení pustili už úplně všichni. A spousta lidí teď řeší stejnou situaci: počítač i telefon je plný krásných snímků, co s nimi dál?

Fotokniha plná vzpomínek

Mezi nejoblíbenější způsoby, jak naložit s gigabyty obrázků v počítači, patří fotoknihy. Vyrobit si jednu takovou je celkem hračka. Na jejich výrobu se specializuje celá řada společností, z nichž každá pak nabízí vlastní šablony a program na tvorbu knížky. Takže si jen vyberete podle vzhledu a ceny a pustíte se do práce.

Většinou si můžete zvolit velikost knihy, včetně různých neobvyklých formátů (např. čtvercových pro fotky z Instagramu). Můžete si vybrat, jestli budou stránky lesklé, nebo matné a samozřejmě si můžete navrhnout i desky. Podle vlastního vkusu si můžete zvolit, kolik obrázků na stránku umístíte a jak je rozložíte. Ke každé z nich samozřejmě můžete napsat komentář nebo popisku. Uložíte, zaplatíte – a do pár dnů máte knížku doma.

Foto: RossHelen; Shutterstock.com

Domácí galerie jinak

Samozřejmě si můžete i zajít do fotolabu, vyvolat si spoustu fotek, nastrkat je do nakoupených rámečků a postavit někam na poličku. Není to ale trochu nuda?

S vytištěnými fotkami můžete naložit i kreativnějším způsobem. Pokud nemáte inspiraci a bojíte se změn, zapátrejte na internetu. Najdete spoustu zajímavých nápadů, jak svůj domov proměnit v galerii. Nejjednodušší je způsob, k němuž vám stačí jen pár malých hřebíků, provázek a dřevěné kolíčky. Natáhnete provázek jako notovou osnovu přes zeď, přikolíčkujete fotky, hotovo! Dalších nápadů na internetu najdete spoustu.

A pokud trváte na rámečcích, kupte si jednoduché dřevěné rámečky a můžete si je natřít nebo různě vyzdobit podle svých představ. Pokud máte děti, určitě vám s tím rády pomůžou. Můžete použít barevné papíry, knoflíky, provázky, mušle, plstěné ozdoby, látkové mašličky… fantazii se meze nekladou, záleží jen na tom, co snesou vaše oči a váš interiér.

Foto: wavebreakmedia; Shutterstock.com

Scrapbooking – něco pro šikovné ruce

Další způsob, jak naložit s fotkami, je scrapbooking. Scraps jsou v angličtině ústřižky, book je kniha. Tvorba „knih z ústřižků“ většinou každou kreativní duši pohltí. Základem jsou také fotografie, které se ovšem do alb různě zdobí. K jejich zdobení se používají nápisy (tvořené propisotem nebo ručně), obrázky, výseky, kovové či papírové ozdoby. Při tvoření se používají i nejrůznější kreativní postupy a metody, jako je razítkování, découpage, embosování atd.

Výhodou scrapbookingu je, že si můžete vytvořit fotoalbum skutečně podle svých představ. Navíc si při práci a tvoření krásně odpočinete, uvolníte se a zažijete opravdovou radost z tvoření. Dnes už můžete ve specializovaných obchodech i na internetu koupit nejrůznější plottery, řezačky, děrovací kleště, šablony, barvy nebo lepidla, se kterými se krásně pracuje.

Výsledek bývá stylový, vkusný a vzhledem k používání speciálních materiálů také čistý – neumatlaný. Ovšem i tady platí, že každá legrace něco stojí. Většina materiálů, používaných na scrapbooking, se totiž musí dovážet, a proto je při nákupu potřeba sáhnout trochu hlouběji do kapsy.

Nejdůležitější jsou samozřejmě naše vzpomínky. Připomenout si krásné momenty našich životů na fotkách má ale také smysl!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek