Hlavní obsah

Maže vrásky, hojí odřeniny i popáleniny! Tohle umí domácí mastička z rakytníku

Foto: 5PH, Shutterstock.com

Známé oranžové kuličky jsou doslova nabité vitaminy a prospěšnými látkami. Tak proč si z rakytníku neudělat léčivou mastičku na kůži? Postup výroby není složitý, i když na kvalitu si budete muset chvilku počkat.

Článek

V září to na mezích doslova září oranžovými bobulemi různých odstínů. Rakytník řešetlákový chce hodně sluníčka a vody - na to, jak je skromný, patří mezi léčivé siláky. Plody totiž obsahují snad celou abecedu vitaminů, ale ze všech nejvíce je v nich céčka – dokonce desetkrát víc než v pomeranči. Ve spojení s vitaminem E, betakarotenem a esenciálními mastnými kyselinami přináší léčivý elixír pro kůži.

Odpradávna se hojně využívá k podpoře hojení poranění a především popálenin. Neaplikuje se samozřejmě do otevřené rány, ale maže se v jejím okolí. Zaschlou odřeninu však můžete potřít s klidem – mast má totiž i protizánětlivé účinky.

Když taková oranžová mastička dovede zatočit se strupem na koleně, co asi dělá s unavenou a vysušenou pokožkou obličeje? Ano, hádáte správně, regeneruje! Ve starých receptářích bývá rakytník označován jako kouzelný přípravek proti vráskám. Co je na tom pravdy, nevíme, ale vzhledem ke složení lze potvrdit, že pokožku vyživuje, zvláčňuje a pomáhá při ekzémech.

Nejprve olej, pak mast

Foto: ra3rn, Shutterstock.com

Plody opatrně odstraňte z větviček, nejlépe to jde nůžkami

Abyste masťový základ obohatili prospěšnými látkami, musíte si nejprve vyrobit rakytníkový olej. Průmyslově se lisuje ze semen a vzhledem k výtěžnosti zhruba pět procent je při domácí výrobě lepší jít jinou cestou. Ukážeme vám, jak připravit olejový výluh.

Nasbírejte zhruba dvě hrsti oranžových bobulek rakytníku – pozor na trny, jsou opravdu ostré! Doma kuličky omyjte, přeberte, na talíři rozdrťte vidličkou na co nejmenší kousky a rozprostřete do tenké vrstvy. Máte-li výkonný odšťavňovač, použijte ho – získáte navíc i šťávu. Talíř nechte alespoň tři dny volně v kuchyni a rozdrcené kousky občas provzdušněte, aby nezačaly plesnivět.

Foto: Tomáš Rubín

Olej musí veškerý rakytník zakrýt, aby se během louhování nekazil

Do uzavíratelné skleničky nalijte zhruba deci oleje (nejlépe kvalitního slunečnicového nebo řepkového) a sesypte všechny sušené kousky. Uložte na tmavé místo pokojové teploty, ale tak, abyste si alespoň jednou za den vzpomněli, že máte skleničkou zatřepat. Aby se rakytník v oleji nekazil, musejí být všechny kousky ponořené.

Foto: Tomáš Rubín

Louhováním sušenin se olej zabarví a nasaje vitaminy

Už po dvou týdnech uvidíte, jak směs nabírá oranžovou barvu, ale ještě vydržte. Zhruba měsíc bude ideální doba macerace, po které můžete přistoupit k přecezení. Nejprve přes sítko, pak přijde na řadu tenké plátno. Jemný kal na dně není na škodu.

A jde se k plotně

Foto: Tomáš Rubín

Nejde o přímé vaření, spíš rozpouštění ve vodní lázni

Základní ingredienci pro mastičku máte – olejový výluh z rakytníku. Teď ještě masťový základ. Podle tradičních receptů se používalo čištěné vepřové sádlo. Stejně účinným a možná praktičtějším médiem může být kokosový olej, zvláště máte-li v plánu výsledek používat jako krém na obličej. Vhodnou alternativou je také v lékárně volně prodejná bílá vazelína. Bambucké máslo, které má samo o sobě množství účinných látek, je trochu háklivé na teploty (vyžaduje uskladnění v ledničce).

Pokud se jako my rozhodnete pro kokosový olej, přikupte ještě včelí vosk. Dá se pořídit jako balíček drobných čoček, což je velmi praktické. Díky vosku nebude výsledný krém závislý na okolní teplotě a bude stále držet pevnou konzistenci. Vepřové sádlo také vyžaduje přidání vosku, zatímco bambucké máslo i vazelína se bez něj obejdou. Poměr přidaného rakytníkového oleje však nesmí přesáhnout čtvrtinu celkového objemu.

V horké vodní lázni roztavte zhruba deci kokosového oleje a přimíchejte lžíci až dvě oranžového výluhu ze sušených bobulí. Pozor na potřísnění! Rakytník je podobně jako černý bez jedním z nejlepších zdrojů pro výrobu barev na textil, proto se z látky velmi špatně odstraňuje.

Jakmile se oba oleje rozpustí, přisypte lžíci voskových čoček a míchejte, dokud zcela neroztají – trvá to minutu či dvě.

Foto: Tomáš Rubín

V tekuté formě má krém tmavě skořicovou barvu, která se pak změní na oranžovou

Jste ve finále

Tekutou směs opatrně přelijte do vymyté a vysušené skleničky od krému (můžete zakoupit novou nebo zrecyklovat starou). Za půl hodiny krém ztuhne a může putovat na poličku do koupelny a každý den pak na obličej – léčit a vyživovat.

A kdybyste rakytníku nasbírali více, můžete si už teď, na konci léta, vyrobit vánoční dárky pro kamarády nebo rodinné příslušníky. Jen si pak vzpomenout, kde jsou kelímky ukryté a včas je najít...

Jdete sbírat rakytník a pustíte se do výroby? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek