Hlavní obsah

Na dýňové vlně: Originální dekorace domů i na zahradu za pár korun

Foto: Greta Blumajerová

Podzim a dýně, to už je zažité spojení, ať jde o vaření, nebo výrobu dekorací – a právě pár nápadů na dýňovou výzdobu jsme si pro vás dnes připravili. Nemusíte se bát, postup výroby je velmi snadný a jistě ho zvládnete.

Článek

Dekorace z dýní k podzimu patří a lze si je vyrobit v jakékoli velikosti a stylu, stačí si jen vybrat. Výhodou je, že suroviny – tedy dýně – momentálně seženete na každém rohu, a to v různých velikostech, tvarech a barvách. Ty drobnější a barevnější nemusíte nijak zdobit ani vydlabávat, udělají parádu jen volně položené v květináči, truhlíku či košíku. Zato dýně klasické, velké, oranžové nazdobit můžete. No a právě v tomto směru vás chceme trochu inspirovat.

Domeček pro skřítky

Romantickým duším by se mohl zamlouvat domeček pro skřítky, který lze velmi snadno připravit z vydlabané dýně. Stačí jí seříznout spodek, vydlabat a udělat otvory pro okna a dveře – ideálně si je na tykev namalujte a potom si vypomozte vrtačkou: řada otvorů se dá snadno spojit a okraj „doladit“ nožíkem či lžící. Domeček si udělejte hlavně proto, abyste do něj navečer mohli dát svíčku a podpořili jeho pohádkový vzhled.

Foto: Greta Blumajerová

Domeček samozřejmě potřebuje dvířka a okna, stejně jako schůdky – všechno lze vyrobit z klacíků nebo hrubších částí mulče, které najdete na zahradě. No a pár podzimně barevných listů místo střechy – to už je jen pomyslná třešnička na vaší práci

Není zlato, co se třpytí

Chcete si dát barevnou dýni jako výzdobu do bytu? Zkuste z ní vytvořit zlacenou „sochu“. Stačí, když uděláte zlatavou barvou patinu květináči, dýni i břečťanovým listům. Lístky pak na dýni naaranžujte a připevněte tavnou pistolí. Díky tvaru a tomu, že ji nebudete vydlabávat, bude mít tykev dostatečnou hmotnost na to, aby byla dekorace stabilní.

Foto: Greta Blumajerová

Takto naaranžovaná dýně se hodí na stůl nebo parapet, ale klidně i ke dveřím, kde by se větší dekorace pletla

Rozkvetlá dýně

Koupili jste si krásně tvarovanou a zabarvenou dýni… Jen je trochu moc velká na to, abyste ji vydlabávali? Nevadí. Velmi snadno, během pár minut, ji můžete změnit v zajímavou vázu na podzimní květiny. Stačí, když do ní vrtačkou uděláte několik otvorů. Po dýni je rozmístěte podle svého – mohou vytvořit pruh, kruh, srdce – to je čistě na vás. Do otvorů pak zapíchejte nakrátko střižené podzimní květiny.

Foto: Greta Blumajerová

Čím menší květy použijete, tím blíž si můžete dovolit otvory navrtat – a naopak. Aby živé květy neuvadly tak rychle, lze je pravidelně rosit

Strašidelná dýně

Baví vás spíš dušičkové čili trochu strašidelné dekorace? I pro ně je dýně skvělou surovinou. Velmi efektní je kombinace černé s bílou nebo stříbrnou. Tykev lze natřít nebo nastříkat barvou ve spreji – přes šablonu z papíru na ní tak můžete vytvořit libovolné vzory: pavučiny, duchy, pavouky a podobnou strašidelnou havěť. A jestli doma nějakého toho pavoučka či jiný hmyz máte i v podobě, která by mohla zdobit povrch dýně, rozhodně ji nezapomeňte také použít!

Foto: Greta Blumajerová

Tajemnou a strašidelnou dýni můžete umístit na zápraží nebo okno, vzhledem k vrstvě barvy je mnohem odolnější než ty povrchově neošetřené

Dýňový svícen

Je pro vás podzim začátkem období, při kterém se bez svitu svíček neobejdete? Tak to se rozhodně pusťte do výroby obřího svícnu – samozřejmě dýňového. Může mít libovolné rozměry – podle toho, jak velkou dýni použijete. Pamatujte ale na to, že ji budete muset pořádně vydlabat, a to nejen odstranit všechna semínka, ale i ztenčit její stěny – jen tak totiž vynikne hra světel a stínů, o kterou vám jde.

Foto: Greta Blumajerová

Do vydlabané dýně udělejte různě velké otvory za pomoci vrtáků a vrtačky. Čím větší dýni zdobíte, tím víc se hodí pomoc někoho, kdo vám ji přidrží. Odvážnější mohou tvořit vzor „od ruky“, ostatní si ho mohou předkreslit na slupku předem

Jako bonbonek

Nebojte se barvu dýně sladit s tou, která se hodí do vašeho interiéru. Nebaví vás žádný z odstínů oranžové, ani zelená či žlutá? Nevadí! Dýni lze natřít jakoukoli barvou – efektní je smetanová, pudrově růžová, něžně modrá, ale třeba i fialová. No, a když netradiční barva, tak proč nesáhnout i po trochu netradičním nazdobení!

Foto: Greta Blumajerová

Až barva na dýni zaschne, můžete na ni tavnou pistolí nalepit třeba kolečka z flitrů, barevně ladící květy nebo stužky – zkrátka to, co máte po ruce a co se vám bude líbit

Vyrábíte dekorace z dýní, anebo končí spíš v hrnci či troubě (i pro vás máme inspiraci v článku Nejlepší recepty na říjen: Zelňačka s klobásou, dýňový koláč i originální svařák!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek