Hlavní obsah

Na skleněné povrchy platí ocet, černý čaj i francovka

Foto: Elnur; Shutterstock.com
30. 12. 2016

Vánoce jsou za námi a po romantickém mihotání plamínků svíček už zbyly jen krápníky z vosku na svícnech. Obrazovku či zrcadla zase „zdobí“ otisky prstů. Stačí pár fíglů a vaše domácnost bude opět zářit čistotou.

Článek

Libovolné skleněné povrchy, televizní obrazovky i monitory počítačů jsou nejen „magnet“ na usazování prachu, ale také je na nich hned vidět, že se jich dotkly něčí ruce. Častým úskalím bývá například skleněná stolní deska. Když na ni rovnoměrně vymačkáte šťávu z půlky citronu a pak ji otřete čistým suchým hadříkem, bude se jenom lesknout.

Aby zrcadlo bylo nejkrásnější

Upatlané zrcadlo umyjete vodou smíchanou s bílým vinným octem v poměru 1:1. Nepoužívejte k nanášení rozprašovač. Ten totiž způsobí, že se roztok dostane za sklo a stříbrná vrstva postupně zčerná. Raději proto do roztoku namočte houbičku na mytí a zrcadlo otřete. Pak ho vyleštěte papírovou utěrkou.

Na zrcadle nezůstane ani šmouha, když ho otřete houbou namočenou ve speciálním roztoku. Ten připravíte tak, že dvě lžíce boraxu (koupíte v drogeriích) rozpustíte ve třech šálcích vody. Můžete vyzkoušet také silný černý čaj. Nechte ho vychladnout, potom do něj namáčejte měkký hadřík a otírejte jím zrcadlovou plochu. Nakonec ji vyleštěte suchým měkkým hadříkem.

Svícny bez vosku

Výrobci svíček sice často slibují, že rozpuštěný vosk nestéká, přesto ho patrně aspoň na svícnech objevíte. Aby zvlášť ty skleněné byly zase jako nové, musíte z nich především vosk odstranit. Podržte je pod proudem horké vody, a když vosk povolí, stírejte ho měkkým hadříkem. Nakonec svícen opláchněte horkou mýdlovou vodou.

Pokud se svícen vejde do vaší mikrovlnky, využijte toho. Na dno mikrovlnky dejte papírovou utěrku a na ni svícen položte. Zvolte nejnižší teplotní stupeň a nechte troubu pracovat tři minuty. Vosk ze svícnu steče a vsákne se do papíru.

Foto: George Rudy; Shutterstock.com

Lustru pomůže francovka

Jste pyšní na křišťálový lustr a jediné, co vám kazí radost, je obtížné rozebírání jednotlivých ozdůbek a jejich mytí? Zkuste na to jít jinak. Dosáhnete-li na lustr ze židle, je to ideální, v opačném případě si pořiďte stabilní schůdky nebo štafle.

Do misky si nachystejte francovku zředěnou vodou v poměru 1:3. Na jednu ruku si natáhněte starou bavlněnou rukavici, prsty namáčejte do roztoku a postupně mezi palcem a ukazováčkem opatrně promněte jednotlivé skleněné části. Potom rukavici vyměňte za jinou, která je už namočená jen v čisté vodě, a všechno stejným způsobem znovu otřete. Nakonec lustr osušte savým hadříkem.

Na troubu s peroxidem

Můžete se snažit sebevíc, ale okénko pečicí trouby se prostě časem zašpiní. Postup očisty je snadný, dvířka otevřete a sklo postříkejte peroxidem vodíku smíchaným s bílým vinným octem a prostředkem na nádobí v poměru 2:2:1. Po půl hodině působení špínu setřete papírovou utěrkou a okénko bude krásně průhledné.

Pokud to stále ještě není ono, sklo vyčistíte hadříkem namočeným do octa. Na závěr ho ještě přeleštěte běžným prostředkem na mytí oken. Jak vyrobíte čisticí přípravek na sporák, i s tím vám v našem článku poradíme. 

Foto: Liderina; Shutterstock.com

Vinný ocet na obrazovky

Televizní obrazovku i monitor počítače čistěte zásadně tehdy, když je spotřebič vypnutý, a buďte hodně opatrní. Prachu je většinou zbavíte antistatickou utěrkou. Když jsou na nich otisky prstů nebo šmouhy, zlehka je otřete navlhčeným hadříkem, na který kápněte trochu bílého vinného octa.

Obrazovku či monitor otírejte shora dolů. Nepoužívejte papírové utěrky, protože by mohly povrch poškodit. Zapomeňte také na běžné přípravky na mytí oken, protože obsahují čpavek, aceton, etanol nebo jiné látky, které výrobkům s LCD technologií vůbec nesvědčí. Existují další možnosti šetrného čištění, jak se v našem článku dozvíte.

Je to krása, když se kolem vás všechno blýská, viďte?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek