Hlavní obsah

Nadaná šperkařka Bílá: Její klenoty nosí Rašilov i Adamovská

Foto: Archiv Kláry Bílé

Foto: Archiv Kláry Bílé

Šperky byly jejím koníčkem, a tak se je naučila vyrábět sama doma. Snubní prsteny z její dílny dnes zdobí prsteníček například herce Saši Rašilova a jeho současné ženy Lídy. Tohle je příběh šperkařky Kláry Bílé.

Článek

Klára Bílá (38) je nadanou šperkařkou, která sice daný obor nestudovala, ale svůj koníček si po nocích nastudovala z internetu. Její šperky jsou originální, romantické a plné přírodních motivů. Možná proto si jich všimly i některé naše herecké hvězdy včetně Saši Rašilova (47) nebo Zlaty Adamovské (61). Jak se Klára Bílá ke šperkařině dostala?

Vyrábíte originální šperky z drahých kovů, přestože jste nic takového nestudovala. Jak jste začínala?

Už odmala jsem byla výtvarné dítě. Malovala jsem olejem a suchými pastely. Maminka mě naučila šít na stroji, hrála jsem si s keramickou hlínou. Vždycky jsem se věnovala umění, ať teoreticky či prakticky, a tak jsem vystudovala kulturologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Ale až po tom, co mi museli operovat nádor na mozku, jsem se utvrdila v tom, že musím dělat jen to, co mi přináší radost. A tím byly hlavně šperky!

Ty byly původně ale jen vaším koníčkem.

Ze začátku jsem psala pro ženský portál Ženy s.r.o. Právě ony mě podpořily v tom se do toho pustit naplno. Mimo vlastní rubriku o módě jsem začala dělat šperky. Začátky jsou vždycky složité, asi v každém oboru. Vůbec jsem netušila, jak to ve světě galerií a designu chodí. Zaplatila jsem si kurz, kde mě učili základním pracím s drahými kovy. Na studium zlatnického oboru jsem neměla kapacitu, v té době už jsem měla dva syny. Potom jsem se vše učila metodou pokus, omyl. Mám kolem sebe moc fajn lidi z oboru, takže když jsem něco nevěděla, měla jsem se vždy na koho obrátit. Za to jsem jim moc vděčná. Ale bezesporu rychlejší a méně trnitá cesta je vystudovat zlatnický obor nebo UMPRUM rovnou.

Foto: Archiv Kláry Bílé

Klára Bílá se šperky naučila vyrábět podle internetuFoto: Archiv Kláry Bílé

Jak se vám v tom dařilo?

Dost jsem si lámala zuby. Ze začátku moje šperky nikdo nechtěl a ty, o které byl zájem, mi bojkotovala konkurence. Lekla jsem se a stáhla se do ústraní. Právě v tu dobu přišel verdikt neodkladné operace, po které se mé životní hodnoty zcela změnily. Když bojujete o život a máte doma dvě děti, z nichž jedno mělo pět měsíců, začnete opravdu hodně přemýšlet o vlastním životě a o tom, co má smysl. Ve chvíli, kdy stojíte na prahu mezi životem a smrtí nebo trvalými následky, honí se vám hlavou dost věcí.

Pak se vše tedy zlomilo a vy jste to nevzdala.

Měla jsem dost času přemýšlet nad svým osobním i profesním životem a udělala jsem dva zásadní kroky. Odešla jsem od manžela a rozhodla jsem se věnovat naplno šperkům, ve kterých jsem viděla svůj velký potenciál. Záhy přišla výhra v soutěži Podnikavá žena roku, finále soutěže Žena roku a lidé mě začali vyhledávat.

Našly si vás i osobnosti ze showbyznysu, to vás muselo posílit.

Moc ráda vzpomínám na snubní prsteny pro úžasného herce Sašu Rašilova a jeho skvělou ženu Lídu. Dělala jsem šperky i pro Vlastinu Svátkovou Kounickou, Veroniku Arichtevu či Zlatu Adamovskou. Vytvořila jsem i řadu rekvizit pro různá natáčení či focení. Například pro Anetu Vignerovou jsem vytvořila speciální korunu na Festival Krásy. Zpočátku jsem velkou podporu neměla, ale já jsem tomu věřila a věděla jsem, že dokážu nabídnout trošku něco jiného, o co by mohl být zájem. Musíte věřit a něco obětovat! Úspěch přijde záhy.

Foto: Archiv Kláry Bílé

Snubní prsteny vyrábí na zakázku. Zleva: prsteny pro herce Sašu Rašilova a jeho současnou ženu Lídu. Ukázka snubních prstenů s florálním motivemFoto: Archiv Kláry Bílé

Jaké šperky kromě snubních prstenů vyrábíte a s jakými kovy pracujete nejraději?

Nejraději pracuju se zlatem a stříbrem. Zlato je favorit číslo jedna. Ať žluté, bílé, či růžové... Se zlatem se pracuje nejlépe a často na spoustu let dokáže uchovat stejnou, dokonalou podobu. Myslím, že mě charakterizují hlavně organické šperky. Listy, květiny, romantické motivy. Mám ráda hodně výrazný styl. Tím jsem snadno rozpoznatelná. Miluju perly a teď drahé kovy kombinuju ještě s keramickými barvami. Ráda vyrábím především prsteny a své výtvory nosím dnes a denně.

Foto: Archiv Kláry Bílé

Šperkařka ráda pracuje s drahými kovy a perlami. Zleva: Perlový náhrdelník se stříbrným květem, 3970 Kč. Stříbrný prsten s říční perlou, 4000 KčFoto: Archiv Kláry Bílé

Kde berete inspiraci?

Někdy i v banálních věcech. Jako list, který leží na zemi, když jsem se syny na procházce. Nebo sen, na který si vzpomenu druhý den ráno. Někdy i jen jakýsi pocit a nutkání zhmotnit určitou myšlenku.

Vyrábíte vše sama, nebo vám někdo pomáhá?

Vše si dělám sama. Od kreslení návrhů až po realizaci. Jsem sama sobě i fotografem, grafikem, marketérem, a tak podobně. Baví mě, že nemusím nikomu transformovat svoje představy. Na fasování kamenů, rytí, či odlévání jsou ale odborníci, za kterými chodím často. Bez nich bych se neobešla. Dříve jsem si třeba i web spravovala sama, ale pochopila jsem, že i na to potřebuju větší specialisty v oboru.

Je nějaké období, kdy se nezastavíte a máte více práce?

Vánoce jsou obdobím žní asi pro kohokoliv. Od dubna do září se řeší snubní prstýnky. Ale zásnubní se mohou dělat celý rok. Někteří muži je žádají v zimě, jiní to nechají na teplé počasí. Teď je vše bohužel ovlivněno koronavirem.

Foto: Archiv Kláry Bílé

Klára Bílá nejraději nosí své prsteny, neboť jimi prezentuje svou tvorbuFoto: Archiv Kláry Bílé

V čem se vás současná situace nejvíce dotkla?

Za normálních okolností se starám o dva syny na plný úvazek a pracuju, ale teď je ze mě navíc i školník, kuchařka a uklízečka pro každý den, tělocvikářka, a tak podobně. Má práce je ale ovlivněna mnohem víc. Nemohla jsem se celou dobu setkávat s klienty, nakupovat materiál. Všechny galerie, kde jsem prodávala, byly zavřené. Svatby byly zrušené a teď jsou povolené v omezeném režimu. Tudíž se nikdo nesezdává a není ani poptávka po snubních prstenech. Lidé ani nemají dostatek peněz na to, aby si udělali radost, protože byli bez příjmu. Leden až březen bývá okurková sezona a teď je druhá vlna. Doufám, že to ustojím.

Kolik času zabere výroba snubních prstýnků? Je možné si je třeba ještě na tohle léto u vás objednat?

Od setkání s klienty přes kreslení návrhů až po realizaci si nechávám měsíc. Někdy může celý proces trvat kratší dobu, to když jsou klienti limitovaní časem. Dá se cokoliv. Technicky se dají snubní prsteny vytvořit i do týdne, ale musí být vše dobře načasované. Jedny jsem zvládla i do čtyř dnů. Nechtěla jsem klienty, kteří si mě vybrali, zklamat. Na letošní léto zvládám přijímat objednávky.

Kde si můžeme vaše šperky prohlédnout?

Na mých stránkách i v designových pražských obchodech Cvrk, Vidda, nově budu v galerii Neumannka v Prachaticích a plánuju další. Brzy si doufám otevřu i vlastní obchod.

Víte, jaké šperky nosí celebrity? Našli jsme podobné, inspirujte se!

Reklama

Související témata: