Hlavní obsah

Napařovací žehličku, nebo parní generátor? Postavili jsme je proti sobě na jednom prkně!

Foto: Lisa S, shutterstock.com

Přemýšlíte o výměně své napařovačky za parní generátor? Otestovali jsme obě varianty!

Máte celkem moderní a zachovalou napařovací žehličku, ale pokukujete po parním generátoru? Postavili jsme je do souboje a hledali klady i zápory.

Článek

Pokud se vám rozbila žehlička a přemýšlíte o tom, zda místo napařovací raději nepořídit rovnou parní generátor, pak vám možná naším testem ulehčíme rozhodování. Při srovnání jsme použili starší, ale stále dobře sloužící model napařovací žehličky a systémovou žehličku Philips PerfectCare Elite GC9630 .

Jak se s nimi pracuje?

Foto: Philips

Při žehlení parním generátorem manipulujete jen se žehličkou, která je lehká a dobře klouže. Hadice na páru je dostatečně dlouhá, takže základnu můžete nechat ležet vedle na stole, na konci prkna nebo pod ním

Když porovnáte, jak padnou do ruky, tak je napařovací žehlička s nádržkou o objemu 350 ml těžší, a jak se v ní přelévá voda, někdy i nemotornější.

Parní generátor zase musíte před žehlením nachystat. Základnou je zásobník na vodu s objemem 1,8 litru a stojánkem na žehličku. Spojuje je silná hadice na páru, kterou lze po práci skladovat v kapse zásobníku.

Žehličku parního generátoru můžete nechat kdykoli ležet na prkně, pára vychází jen po stlačení plochy na madle.

Rychlost žehlení

Jde vám při žehlení hlavně o to, aby bylo co nejrychlejší a nejsnadnější? Tak to si parní generátor zamilujete. Právě rychlost a to, jak zvládá i citlivé materiály, jsou jeho velké bonusy. Před žehlením napařovačkou je lepší si prádlo nachystat na hromádky podle materiálu, abyste nepřepínali teplotu a nečekali, až vystydne nebo se ohřeje. U parního generátoru Philips, který disponuje technologií OptimalTEMP, na materiálu nesejde, zvládne bezpečně jakýkoli.

Na začátku souboje jsme naplnili nádržku napařovací žehličky i generátoru a porovnávali čas potřebný k zahřátí. Napařovačce to trvalo minutu a 10 vteřin, parnímu generátoru minutu a 32 sekund.

Jak probíhal souboj?

Oba přístroje jsme vystavili stejným výzvám: šlo o přesušené a zmačkané džíny, které jsme nechali den v sušičce, bavlněné tričko s pogumovanou aplikací a tuniku s volánky na vertikální žehlení.

Hned můžeme přiznat, že vítězem se stal parní generátor – džíny zvládl dokonce včetně švů a kapes, a s použitím turba dokonce najednou z obou stran – výsledný čas byl necelé dvě minuty. Napařovací žehličkou, včetně využití parního rázu a možnosti nakropení, to trvalo 6 minut 42 vteřin.

Aplikaci na tričku jsme při použití generátoru nemuseli řešit vůbec, šlo přejíždět i přes ni, aniž by ji to poškodilo. Klasickou žehličkou jsme se museli pečlivě vyhýbat, při sebemenším dotyku se materiál lepil na špičku. Rozdíl v době žehlení byl tedy 48 vteřin ku minutě 37 vteřinám.

Foto: Philips

Vertikální žehlení je díky síle páry velmi rychlé a efektivní

Tuniku s volánky jsme žehlili na ramínku, vertikálně – vzhledem k výstupu páry, který má generátor skoro pětinásobný (470 g za minutu ku 95 g za minutu) byl vítěz jasný, navíc s přesvědčivým efektem, kdy parní generátor volány nejen vyhladil, ale i krásně načechral. Tady je časový rozdíl 55 vteřin ku dvěma minutám a třem vteřinám.

Zbytek testu – tedy půl hodiny žehlení pro každý přístroj – jsme vyplnili žehlením povlečení, utěrek, ručníků a běžného prádla. Napařovací žehličku dolévali jednou, teplotu upravovali sedmkrát, jednou řešili skvrnu, kterou udělala voda z žehličky na tričku.

Parnímu generátoru voda vydržela celou dobu a zvládli jsme zhruba dvojnásobek prádla. „Právě rychlost a efektivita žehlení je to, čím systémové žehličky vynikají a oslovují zákazníky v dnešní hektické době. Testovaný model patří mezi ty nejrychlejší a nejvýkonnější s inovativním motorem a ultra výkonnou párou, která proniká hluboko do oděvu,“ říká Olga Pishchukhina, marketingová manažerka značky Philips.

Má nějaké zápory?

Co se rychlosti a snadného žehlení týče, není nad čím uvažovat a hlas dostává parní generátor. Drobným minusem je fakt, že je objemnější, potřebuje víc místa na skladování. Pokud si chcete přežehlit kapsy u košile před odchodem z domu, je klasická žehlička pohotovější.

Velký proud páry vyžaduje hodně savý a propustný potah prkna, jinak se prkno rosí. V neposlední řadě je parní generátor dražší. „V tomto sortimentu platí, že kvalita je úměrná ceně. Investice se ale vyplatí, protože žehlení je pak snazší a rychlejší,“ říká Pavel Janů, produktový specialista Euronics.

Co rozhoduje při výběru žehličky u vás? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek