Článek
V každém případě by se těhotné ženy neměly nijak přepínat a unavovat. „Ani potřeba udržovat se v kondici nebo strach z tloustnutí nesmějí být důvodem se vysilovat. Lze pěstovat různé sporty, ale spíše jen pro relaxaci. Váš organismus ani tak nezahálí. Cvičit takzvaně nadoraz může škodit vám i dítěti," varuje Eva Stejskalová, porodní asistentka.
Každá jsme jiná
Není těhotenství jako těhotenství! Každá maminka ho prožívá jinak a i jednotlivá těhotenství mohou být různá. Mnoho žen potvrzuje, že v jednom případě měly těhotenství i porod zcela bez problémů, ve druhém to byl horor. Nebo naopak. Například Klára poprvé otěhotněla ve dvaceti. Neměla sebemenší problém a takřka do porodu sportovala, chodila na túry, pracovala na zahradě, zkrátka se nijak nešetřila. „Pořád jsem byla úplně v pohodě. Když třeba ženské v práci líčily, jak to bylo děsné, měla jsem je za fňukny. Potom, při druhém těhotenství, jsem se jim v duchu omlouvala. Na žádné sporty jsem neměla ani pomyšlení, stejně jsem na skoro tři měsíce skončila ve špitále, protože hrozil předčasný porod. A když mě na pár dní pustili domů, bála jsem se i vytřít podlahu," líčí své zážitky Klára.
Pojďme ale k „těhotenským" sportům...
Cyklistika i s bříškem
Jízda na kole posiluje činnost srdce a velmi prospívá páteři, která je v těhotenství výrazně zatěžovaná. Ale nepouštějte se do riskantních kousků - zejména jakýkoli pád či výrazné zadýchání vám může další průběh těhotenství přinejmenším zkomplikovat. A jak miminko roste, je čím dál obtížnější kolo dostatečně pohotově ovládat.
Proto by také neměly provozovat sporty, při kterých se běhá, nemluvě o těch, kde hrozí úraz, kontraproduktivní je také aerobik," doporučuje Eva Stejskalová. Pro období těhotenství je proto proti většině kolektivních sportů, také proti bruslení nebo třeba i lyžování.
Co takhle břišní tance?
Zní to poněkud hříšně, protože leckdo si pod pojmem břišní tanec představí spoře oděné ženštiny, vnadná těla a zábavu pro chlípné muže. Skutečnost je o poznání „mravnější" a dokládá spíše to, že tento typ pohybu je relaxační, ozdravující a to i v případě nastávajících maminek, ale i jejich potomků. „Břišní tance posilují břišní a zádové svaly, vedou ke správnému dýchání a schopnosti se uvolnit. To vše je důležité pro hladký průběh porodu. I miminko tento typ pohybů zklidňuje," tvrdí ve své knize Katherine Ronaldová, jedna z amerických průkopnic výuky břišních tanců u těhotných žen. Podobné kursy už můžete navštěvovat i v tuzemsku.
Nebo tai-či?
Cože? Bojový sport pro těhotné? Omyl. Tai-či původně skutečně vzniklo jako bojový sport, ale nyní získává čím dál větší oblibu jeho forma v podobě cvičení zdravotních a meditačních. Základní pohyby jsou obdobné, jen velmi zpomalené. Díky tomu postrádá bojový aspekt (jako sebeobrana vám tedy bude k ničemu), ale zato má velice pozitivní účinky na tělo i mysl. Pomáhá totiž nejen „dobít" životodárnou energii, ale také příznivě ovlivňuje pohybový systém, zejména páteř a klouby. Navíc podle nejnovějších výzkumů posiluje imunitu a pomáhá zmírňovat případné úzkostné stavy. Takže po fyzické i psychické stránce může pomoci i nastávajícím maminkách.
Míč před porodem i po
Speciální „cvičební" míče jsou příjemné třeba jen na mírné pohupování. I to pomáhá k posilování svalstva, které dostane zabrat při porodu, a k uvolňování napětí, což je neméně důležité. Proto je čím dál rozšířenější použití míčů přímo v porodnicích. Pohupování uvolňuje pánev a páteř, omezuje bolesti v zádech a při kontrakcích pomáhá maminkám lépe snášet bolest. Velmi příjemné je pohupování na míči pod teplou a nejlépe masážní sprchou. Pohyby zároveň přispívají ke správné rotaci miminka, případně k jeho sestupu.
Cvičení je velmi vhodné rovněž pro maminky po porodu.
Vyloženě nevhodné sporty
- běh a všechny sporty, při kterých se běhá
- aerobic
- bruslení
- lyžování