Článek
Tento dvoupokojový byt o rozloze 72 m2 v novostavbě bytového domu najdete v Praze. Patří staršímu manželskému páru, který střídavě žije ve Švýcarsku a v Čechách, kam nyní chce natrvalo přesídlit.
Majitelé si přáli zkultivovat developerský standard, a obrátili se na odborníky ze Skutek architecture. Ti navrhli kompletní zařízení bytu s důrazem na funkčnost a prostou estetiku.
Vychytávky šetří místo
Jednoduchá dvoupokojová dispozice nabízí prostorný obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem s celkovou rozlohou 41 m2, ložnici a předsíň. Větší z obou pokojů slouží jako obývací prostor, menší místnost jako ložnice. Netradiční jsou zde vysoká francouzská okna, nabízející zajímavý výhled na údolí Vltavy. Byt působí velice útulně a příjemně. Přestože zde vládne jednoduchý až minimalistický styl, interiér nepůsobí studeně ani chladně. Navíc je opět plný vychytávek šetřících místo.
Architekti navrhli několik technických zlepšení. Původní dispozice bytu zůstala zachována, ale předsíň byla prosvětlena skleněnými dveřmi. Původní dveřní otvor byl zvětšen a plné dveře byly nahrazeny posuvnými skleněnými, které neubírají prostor v místnosti ani při trvalém otevření. Změny doznaly i koupelna a toaleta. Ve všech místnostech je dbáno na funkční uspořádání poskytující dostatek úložných prostor. „Snažili jsme se, abychom byt nezastavěli nábytkem a vybavení bylo účelné a praktické,“ řekl nám architekt Jiří Matys, jeden z autorů této realizace.
Pracovní stůl je předělem
Na vybavení bytu je vidět, že o něm architekti hodně přemýšleli. Byt působí jako kompaktní celek, v němž je vše provázané, a přesto funkčně oddělené. Rozměrná pracovní část kuchyně v čele místnosti je v bílé barvě, menší tmavě šedá skříň s kuchyňskými spotřebiči vyvažuje kompozici jídelního místa. Tvarovaný pracovní stůl vytváří rozhraní mezi obývací a kuchyňskou částí místnosti. Krom křesla a židlí je veškerý nábytek zhotoven na míru. Celková cena nábytku včetně kuchyně byla 550 tisíc korun. Nenápadná svítidla od Esedry a Deltalight jsou doplněna oblíbenými lustry majitelů.
Barevné ladění jako motiv
Princip jednoduchosti je použit i na ostatním nábytku v bytě: velké vestavné skříně jsou vždy jednoduché a bílé, menší solitérní prvky mají výraznější tvary i barevnost. „Místnosti jsme barevně ladili do neutrálního tónu, který je v každé místnosti oživen jednou sytější barvou, texturou či tapetou. Tento princip je zřetelný v celém bytě. Vzájemné souvislosti mezi různými prostory napomáhají tomu, aby byt působil co nejprostorněji,“ vysvětluje architekt Ondřej Dvořák, spoluautor návrhu. Není pochyb o tom, že se manželům bude v novém bytě líbit. Nám se v něm líbilo moc.
Jak se vám v bytě líbí?