Hlavní obsah

Návštěva v bytě plném chytrých řešení

Foto: SKUTEK architecture

Dobře zvolené barvy malý byt opticky provzdušnily a zvětšily

31. 12. 2012

Menší, zejména dvoupokojové byty s kuchyňským koutem jsou dnes hitem. Podívejte se, jak pěkně se dají zařídit. Díky chytrému řešení mají majitelé dobré úložné prostory a byt nezastavěný nábytkem.

Článek

Tento dvoupokojový byt o rozloze 72 m2 v novostavbě bytového domu najdete v Praze. Patří staršímu manželskému páru, který střídavě žije ve Švýcarsku a v Čechách, kam nyní chce natrvalo přesídlit.

Majitelé si přáli zkultivovat developerský standard, a obrátili se na odborníky ze Skutek architecture. Ti navrhli kompletní zařízení bytu s důrazem na funkčnost a prostou estetiku.

Vychytávky šetří místo

Jednoduchá dvoupokojová dispozice nabízí prostorný obývací pokoj spojený s kuchyňským koutem s celkovou rozlohou 41 m2, ložnici a předsíň. Větší z obou pokojů slouží jako obývací prostor, menší místnost jako ložnice. Netradiční jsou zde vysoká francouzská okna, nabízející zajímavý výhled na údolí Vltavy. Byt působí velice útulně a příjemně. Přestože zde vládne jednoduchý až minimalistický styl, interiér nepůsobí studeně ani chladně. Navíc je opět plný vychytávek šetřících místo.

Foto: SKUTEK architecture

Pohled na kuchyňský kout. Bílá byla zvolena pro vestavěné skříně. Je to barva, která opticky prostor zvětšuje a rozsvěcuje, ale je náročnější na údržbu

Architekti navrhli několik technických zlepšení. Původní dispozice bytu zůstala zachována, ale předsíň byla prosvětlena skleněnými dveřmi. Původní dveřní otvor byl zvětšen a plné dveře byly nahrazeny posuvnými skleněnými, které neubírají prostor v místnosti ani při trvalém otevření. Změny doznaly i koupelna a toaleta. Ve všech místnostech je dbáno na funkční uspořádání poskytující dostatek úložných prostor. „Snažili jsme se, abychom byt nezastavěli nábytkem a vybavení bylo účelné a praktické,“ řekl nám architekt Jiří Matys, jeden z autorů této realizace.

Foto: SKUTEK architecture

Předsíň. Vestavěná skříň ve vínovo-šedé kombinaci byla zhotovena na míru. Je barevně sladěná s perským kobercem

Foto: SKUTEK architecture

Toaleta. Zde architekti vymysleli chytré řešení: nad závěsným WC je nika a nad ní úložný prostor. Další úložné prostory nabízejí vestavěné skříně, opět zhotovené na míru truhlářskou dílnou kmbnabytek.cz. Příruční sprška nahrazuje bidet, šikovné je i umyvadlo

Pracovní stůl je předělem

Na vybavení bytu je vidět, že o něm architekti hodně přemýšleli. Byt působí jako kompaktní celek, v němž je vše provázané, a přesto funkčně oddělené. Rozměrná pracovní část kuchyně v čele místnosti je v bílé barvě, menší tmavě šedá skříň s kuchyňskými spotřebiči vyvažuje kompozici jídelního místa. Tvarovaný pracovní stůl vytváří rozhraní mezi obývací a kuchyňskou částí místnosti. Krom křesla a židlí je veškerý nábytek zhotoven na míru. Celková cena nábytku včetně kuchyně byla 550 tisíc korun. Nenápadná svítidla od Esedry a Deltalight jsou doplněna oblíbenými lustry majitelů.

Foto: SKUTEK architecture.

Obývací prostor s knihovnou, televizí, sezením a pracovním stolem, který ho odděluje od kuchyňské části. V době naší návštěvy zde ještě chyběla sedací souprava, již majitelé dopraví v příštích týdnech. Šedobílou barevnou kombinaci rozjasnil žlutý koberec, který ladí i s dřevěnou podlahou

Barevné ladění jako motiv

Princip jednoduchosti je použit i na ostatním nábytku v bytě: velké vestavné skříně jsou vždy jednoduché a bílé, menší solitérní prvky mají výraznější tvary i barevnost. „Místnosti jsme barevně ladili do neutrálního tónu, který je v každé místnosti oživen jednou sytější barvou, texturou či tapetou. Tento princip je zřetelný v celém bytě. Vzájemné souvislosti mezi různými prostory napomáhají tomu, aby byt působil co nejprostorněji,“ vysvětluje architekt Ondřej Dvořák, spoluautor návrhu. Není pochyb o tom, že se manželům bude v novém bytě líbit. Nám se v něm líbilo moc.

Foto: SKUTEK architecture

Ložnice. I zde vládne strohá barevnost, zajímavým prvkem je tapeta na zdi. Papírová tapeta Little Trees byla zakoupena v zahraničním e-shopu. Na přání majitelů jsou postele oddělené

Foto: SKUTEK architecture

Koupelna. Majitelé si nepřáli vanu, nýbrž sprchový kout. Od okolí je oddělen skleněnou stěnou Dorma. Na stěny sprchového koutu byla použita mozaika v hluboké černomodré barvě, ladící s teplou zelení skříněk. Díky tomu, že je vše na míru, podařilo se do koupelny umístit ještě pračku se sušičkou

Foto: SKUTEK architecture

Koupelna. Skříňky byly vyrobeny na míru. Všimněte si, jak pěkně rozsvítí zelená barva decentní, šedivý design obkladů

Jak se vám v bytě líbí?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.