Hlavní obsah

Nehledejte nejkrásnější obklady a dlažby. Už jsme je pro vás našli!

Foto: RAKO

Zajímavým prvkem jsou řezané dekorace. Když je použijete na plochu stěny nebo její část (díky podlepení na podložce se dají snadno rozřezat na pruhy), získáte dekoraci s efektem exkluzivní tapety. Na foto vidíte ukázku série Easy

Ať už je plánujete mít doma kdekoli, jedno je jisté – obklady i dlažby si pořizujete na pěkných pár let dopředu. Jak si ale vybrat, když jich je tolik?

Článek

Přestože nejvíce obkladů a dlažeb stále vídáme v koupelnách, kuchyních a na podlahách vstupních chodeb, můžete je mít téměř kdekoli. Zkuste například oživit část stěny nebo dělicí příčky obklady à la tapeta, položit do obýváku dlažbu imitující dřevěnou podlahu, v ložnici si vyrobit obraz z obkladů… Je vám to proti mysli? Fajn, tak zůstaňte u klasického použití.

Která barva vyhrává

Přestože mezi populární stále patří například béžová, hnědá, bílá, odstíny vody či slunce a nověji také šedá, nedá se říci, která jediná nejvíce frčí. Co tedy vyhrává? „Střídmější barevnost, imitace přírodních materiálů a velké formáty,“ shrnuje Pavla Nováková zastupující značku RAKO. A doplňuje, že čím jsou tóny obkladů decentnější, tím spíš byste si měli dovolit určitý kontrast – například střídání různých velikostí, používání matu s leskem, hladkých či strukturovaných povrchů.

Foto: Sapho

Série Urban, dekor Gris inspirovaná ruchem velkoměsta zaujme nápadným motivem patchworku (23,5 x 58 cm, 695 Kč/m^2 )

Foto: RAKO

Základem série Porto je obkládačka imitující dřevo v bílé barvě s jemnou patinou a jednobarevné obkládačky v pěti barvách. Patinu na dřevě zvýrazňuje decentní tisk a střídající se lesklý a matný povrch (20 x 60 cm, za 599/m^2 )

Foto: Sapho

Matný keramický obklad s reliéfním povrchem připomínajícím vlnky pochází ze série Reality, dekor Relive Perla (23,5 x 58 cm, 695 Kč/m^2 )

Dekorační prvky

Možná si vzpomenete, že dříve se pro oživení používala bombata (vystouplé reliéfní prvky), dodnes se sází na listely (úzký hladký ozdobný obklad), ale ještě více je nyní v oblibě řezaná dekorace: „To jsou dlaždice nebo obkládačky, rozřezané na čtverce či obdélníky a nalepené na síťce, většinou stejného designu v rámci jedné série,“ vysvětluje Pavla Nováková. Evergreenem je také klasická mozaika nebo imitace mozaiky vytvořené potiskem na základní velké formáty obkladů nebo dlaždic s motivy čtverců, obdélníků, trojúhelníků, koleček…

Foto: RAKO

Díky současným technologiím lze vytvářet z keramických obkladů i nestandardní dekorace jako například květinu na podlaze, série Rock

Foto: Keramika Soukup

Originální vzor obkladu Mosaic Square Breakfast výrobce Navarti cerámica navodí nejen v jídelně tu správnou atmosféru (20 x 60 cm, 615 Kč/m^2 )

Foto: Keramika Soukup

Obklad připomínající mozaiku Mosaic Square Cafe se prodává v různých barevných kombinacích (20 x 60 cm, 688 Kč/m^2 )

Foto: Siko Koupelny

S obklady ze série N°4, odstín Patchouli napodobující vzhled dřeva spolehlivě oživíte například vstupní prostor bytu (na výběr čtyři odstíny a šest velikostí, cena od 1899/m^2 )

Nebojte se imitací

Momentálně jsou hodně populární kopie dřeva, kamene, ale třeba i betonu. Výhodou je, že vypadají dobře i spolu v jedné místnosti. Navíc nemusíte řešit, jak dlouho vydrží „dřevěná“ podlaha nebo zda stěna unese „kámen“, ani vás nebude trápit údržba. A třeba si dopřejete i to, na co byste jinak neměli peníze.

„Například mramor patří k luxusnějším povrchům a vždy byl nadčasovou záležitostí. Dnes je přístupnější v podobě dokonalých kopií s velmi výraznou kresbou,“ říká Petra Šroubková z Keramiky Soukup.

Foto: Cool Interior

Současné imitace přírodních materiálů jsou natolik věrohodné, že napohled nepoznáte, zda jde o dřevo, nebo dlažbu. Kolekce Origini výrobce Ragno se prodává v šesti barvách a třech rozměrech (například rozměr 30 x 120 cm za doporučenou cenu 1537 Kč/m^2 )

Foto: RAKO

Série Glamour v designu mramoru nadchne milovníky tohoto přírodního materiálu. Základ tvoří lesklé a matné obkládačky o rozměru 30 x 60 cm (cena od 499 Kč/m^2 )

Foto: SIKO KOUPELNY

Série Oxide výrobce Fineza evokuje vzhled betonu, pro rozjasnění lze použít moderní lineární dekor Lineas (různé rozměry, obklad za 749 Kč/m^2 , dlažba za 499 Kč/m^2 , dekor za 599 Kč/kus)

Poutavé dezény nejen na ozdobu

Jako nezničitelné se jeví květinové vzory v nejrůznějších podobách a velikostech, sázku na jistotu představují geometrické tvary, návrat hlásí imitace patchworku… Tyhle dekory jsou nejen pěkné, ale také praktické – dokážou k sobě připoutat pozornost a tím odvést pohled od míst, která byste raději upozadili. Předem jen zvažte velikost plochy, kterou jimi chcete dekorovat.

Foto: Cool Interior

Kolekce Handmade se vyrábí ve formátu 25 x 76 cm a v mnoha barevných variacích, například bílá, béžová, modrá, zelená… Základní barvy se nabízí kombinovat s obklady s dekorem vlny (obklad s dekorem za 841 Kč/kus, obklad se základní barvou za 885 Kč/m^2 )

Foto: SIKO KOUPELNY

Obklady může zdobit nejen motiv květin, ale také motýlích křídel, jak dokládá kolekce Bliss. Prodává se v různých barvách i dekorech (například rozměr 34 x 56 cm, cena od 999 Kč/m^2 )

Foto: Keramika Soukup

Máte rádi květinový vzor? Nabízíme vám jeden netradiční. Jmenuje se Empty a vyrábí ho značka Peronda (25 x 75 cm, 1202 Kč/m^2 )

Vpřed s pohledem zpět

Designéři se vždycky inspirovali i tím, co tady už kdysi bylo. Ovšem v poslední době je tahle nostalgická vlna stále patrnější a promítá se do všech sfér (nejen) interiéru. Podlaha pak vypadá záměrně ošlapaně, i když je nová, dlažby zdobí dezén zažloutlých či černobílých fotek nebo plakátů, a návrat do minulosti může být zdůrazněný samotným tvarem keramiky, třeba zkosenými hranami. Zkrátka komu se líbí retro v nejrůznějších podobách, má z čeho vybírat.

Jak si tedy vybrat ty nejkrásnější obklady a dlažby? Je to snadné a současně těžké; co se vám líbí dnes, může se časem okoukat. Proto se na barvu či vzor zkuste podívat jakoby s odstupem deseti dvaceti let. Máte pocit, že se vám budou pořád zamlouvat? Tak jděte do toho!

Foto: RAKO

Originální a desítky let staré motivy na obkladech RAKO znovu ožily díky současné sérii Deco. Určitá nedokonalost a ošlapanost na výrobcích není chybou, ale záměrem. A jak vidíte, Deco se hodí jak na stěnu, tak i na podlahu (například rozměr 60 x 60 cm za 499 Kč/kus)

Foto: Sapho

Vzhled Série Art, dekor Grafito našel inspiraci ve stylu Art Deco. U dekorativních obkladů je patrný lesklý povrch na matovém základu, který nejlépe vynikne po přímém nasvícení. Na výběr máte čtyři barvy dekorovaných obkladů a šest barev bez dekoru (30 x 45 cm, 399 Kč/kus)

Foto: Keramika Soukup

Obklady Twenty ze série Temptation zdobí staré, jakoby zažloutlé fotografie a pohlednice (25 x 75 cm, 1202 Kč/m^2 )

Kdo nebo co vám nejvíce pomůže, když řešíte svůj interiér? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama