Hlavní obsah

Nejsilnější léky z podzimní přírody: Připravte si zásoby zdarma!

Foto: Isifa

Využijte sílu bylinek i na podzim. Co všechno vyléčí?

I když si už moc sluníčka nejspíš neužijete, některým bylinkám se stále daří. Co sbírat a sušit do zásoby a z čeho si připravit léčivý čaj? Tady jsou tipy!

Článek

Podzimní bylinky v sobě mají nastřádanou sílu letního slunce, a proto na organismus působí velmi intenzivně. Některé dříve nasbírané rostliny z letního období zase pomůžou s podzimními neduhy, jako je nachlazení a zánět močových cest.

Máta vyřeší ucpaný nos

I když největší sílu mají všechny druhy máty hlavně v létě, některé její odrůdy stále rostou a kvetou, proto se pusťte do jejich sběru. Mátový čaj je totiž ideálním pomocníkem v boji proti rýmě a nachlazení, kromě toho také snižuje horečku a celkově působí antisepticky.

Svařené lístky a květy s cukrem a malým množstvím vody pak dají dohromady mátový sirup, který se během podzimu jako prevence rozhodně neztratí.

Foto: Isifa

Mátový čaj vám pomůže při rýmě a nachlazení

Všemocný jitrocel

Jitrocel má skvělé léčivé účinky. Zaměřte se na jitrocel kopinatý a se sběrem rozhodně neotálejte, chladnější počasí mu nesvědčí. Poznáte ho podle úzkých podlouhlých listů s výrazným žilkováním.

Svařený jitrocelový čaj pomůže při potížích s dýchacími cestami, léčí kašel i chrapot a s medem chutná opravdu dobře. I z jitrocele v cukrovém nálevu vytvoříte sirup proti kašli, který spolehlivě uvolní hleny, a navíc i dobře chutná. Stačí lístky nasekat nadrobno, přidat trochu vody a asi 250 g cukru a stejné množství medu. Vaření nezabere ani příliš času.

Jitrocel pomůže i s péčí o aknózní a mastnou pleť. Listy nechte několik dní louhovat v lihu, který pak nařeďte destilovanou vodou. Tak vytvoříte účinnou pleťovou vodu.

Zázrak jménem černý rybíz

Nejen z listí je člověk živ, u černého rybízu využijte rozhodně i bobule. Má bezvadné účinky na zejména ženský organismus, pokud je tedy máte z léta nasušené či zamrazené, neváhejte je použít. Černý rybíz totiž pozitivně působí na produkci ženských hormonů, které harmonizuje a uvádí do rovnováhy. Kromě toho ale stabilizuje harmonii celého – i pánského – organismu, který nakopne a nabudí.

Rozvařit bobule na sirup, který je možné ředit vodou, je hračka. Podobně nenáročná je i výroba čaje z listí, kterým můžete doplnit pitný režim v libovolném množství.

Foto: Isifa

Máte zamrazené bobule černého rybízu? Vyrobte si z nich lahodný sirup!

Záchrana na poslední chvíli

Kostival lékařský si libuje v chladu a vlhku a na loukách či podél cest ho najdete i v listopadu. Poznáte ho podle podlouhlých, na stonku střídavě umístěných mírně ochlupených listů. U kostivalu jděte rozhodně po kořeni, který omyjte, nakrájejte a nechte usušit v teplé místnosti. Ani lístky však nejsou bez účinků – pokud trpíte bolestmi kloubů, svařte je v horké vodě a užijte si ozdravnou koupel.

Proschlý kořen nastrouhejte najemno a po smísení s obyčejným krémem na ruce či tělo používejte jako léčivou mast na otoky a opuchliny nebo na masáže bolavých kloubů. Zevně se dá používat i tinktura, která vznikne po naložení nadrobno nakrájeného kořene do lihu. Nepoužívejte ho ale příliš často a vyhýbejte se vnitřnímu užití. Kořen obsahuje látky ve větším množstvím pro vnitřní orgány jedovaté.

Foto: Isifa

Máte problém s průduškami? Pravidelné popíjení výluhu z kopřivového kořene vám může pomoci

Neobyčejná kopřiva

Kopřiva se dá sbírat i na podzim – lístky a zejména kořeny. Kořen kopřivy je nutno očistit a usušit, následně nastrouhat a svařit v horké vodě. Výsledná tekutina je nedostižným nástrojem pro podzimní detoxikaci žaludku a ochrání vás před chorobami plic a průdušek, pokud ji budete denně pravidelně upíjet.

Z usušených lístků se pak vaří čaj, který je posvícením pro vaši krev, kterou čistí a podporuje její tvorbu. Kromě toho také urychluje léčbu zánětů močových cest a zmenší bolesti hlavy.

Jaké podzimní triky s bylinkami znáte vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.