Hlavní obsah

Nevinné zlozvyky, kterými si denně ničíte tělo

Foto: Thinkstock

Na jakém rameni nosíte kabelku? Podle odborníků je nutné je střídat – ramena :-)

Sezení s nohou přes nohu, tahání tašky s nákupem přes (pořád totéž) rameno... Přečtěte si, čím se vám tělo „odvděčí“, když ho budete dlouhodobě vystavovat těmhle zkouškám!

Článek

Žádná ze špatných poloh vám neuškodí hned napoprvé. Tělo má s vámi velkou trpělivost a vaše pohybové stereotypy dokáže dlouho kompenzovat. „Stokrát nic“ ho ale nakonec udolá a jakoby bez příčiny se začnou objevovat potíže – bolesti hlavy, krční páteře nebo beder.

Sezení s nohou přes nohu

Je pohodlné, elegantní – a škodlivé. „Tenhle zdánlivě nepatrný pohyb způsobí vychýlení páteře a skoliotické držení těla – když se na páteř podíváte zezadu, není rovná, ale esovitě prohnutá,“ vysvětluje pražská fyzioterapeutka Eva Prokůpková. „Zkuste se někdy posadit s nohou přes nohu na balanční míč – okamžitě začnete ujíždět do strany a uvědomíte si, jak je ta poloha nestabilní," popisuje Eva Prokůpková.

Foto: Thinkstock

Peklo pro vaše tělo? Když sedíte s nohou přes nohu!

„Na židli to není tak výrazné, ale zase na ní sedíte mnohem déle. Abyste nerovnováhu vyrovnali, musíte zkroutit tělo, což vede k nesouměrnému zatěžování zádových svalů, bolestem a blokádám. A mimochodem, tohle se týká i pánů. Většina z nich nosí v zadní kapse kalhot často dost objemnou peněženku. Když se posadí, sešikmí se jim pánev a sedí úplně stejně křivě, jako kdyby měli nohu přes nohu," dodává Eva Prokůpková.

Sedy-lehy a sklapovačky? Jednostranná zátěž!

Podle odbornice to nejsou cviky, které by byly vyloženě špatné. Je ale třeba vědět, že pokud chcete zpevnit břicho, tento typ cvičení, zaměřený pouze na přímé a šikmé břišní svaly, rozhodně nestačí.

Většinou podle ní zapomínáte na takzvaný příčný sval břišní, který jde napříč břichem jako korzet a je velmi důležitý pro hluboký stabilizační systém páteře, zajišťující její podporu a správné postavení trupu. Příčný sval břišní se posiluje úplně jinými cviky, jedním z nich je například prkno (tělo je vzepřené na špičkách a předloktích, narovnané a zpevněné). Ideální je nejdřív se naučit správnou techniku od odborníka.

Foto: Thinkstock

Jednosměrně zaměřené cviky také vašemu tělu nesvědčí, ba přímo škodí

Kabelka přes jedno rameno

Mít volné ruce je příjemné. Když ale tašku na rameno zavěsíte, začne proti zátěži automaticky bojovat tím, že se zvedne. To vede k přetěžování šíjových svalů a k bolestem krční páteře, ale také k tenzní bolesti hlavy.

„Je tu ale i další důležitá věc: jakmile se vám začnou zvedat ramena, vypojíte tím takzvané dolní fixátory lopatek, svaly, které táhnou ramena dolů a doširoka. To je totiž správná poloha ramen – dolů a od sebe, ne lopatkami k sobě, jak nás učili v dětství – naše tělocvikářka na základní škole říkávala: ,vyprsit, zabřišit!'. A pokud dolní fixátory lopatek nepracují správně, mění se i způsob dýchání. Nedýcháte tak, jak byste měli, tedy celým objemem břicha a hrudníku, ale horním dýcháním, které využijete při běhu nebo zpěvu operní árie, ale pro běžný život se nehodí," vysvětluje dále Eva Prokůpková.

Jak(ou) tedy nosit tašku?

Nejzdravější je samozřejmě batoh, protože váhu rovnoměrně rozkládá. Jak ale upozorňuje Eva Prokůpková, měl by být dobře seřízený, povolené popruhy vedou k nesprávnému držení těla. Při nošení tašky přes rameno je nutné polohy střídat – jedno rameno, druhé, šikmo přes hrudník i v ruce.

Rameno se zvedá, i když na něj zavěsíte lehoučkou kabelku; čím je ale „náklad“ těžší, tím větší silou se s ním rameno snaží bojovat. Přenášíte-li často třeba notebook, měl by být elegantní městský batůžek první volbou. Pokud ho ovšem nosíte ležérně na jednom rameni, není vám pomoci...

Také si rádi dáváte nožku přes nožku? Čas od času a na chvíli to tolik neuškodí, zvláště když budete nohy střídat.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama