Hlavní obsah

Nový fenomén: Digitální kopačky!

Foto: THINKSTOCK

Máte sklony vyhýbat se problémům? Tak to nedělejte!

Je pohodlné a rychlé napsat druhému zprávu: Končíme! Jenže odborníci na etiketu varují. Není to fér a jednou by vás to mohlo mrzet! A že to dělají ostatní? Ať se jdou bodnout!

Článek

„Proč se účastnit nepříjemného rozhovoru, když nemusíte? Stačí vzít do ruky mobil a napsat ve dvou větách, že on a vy k sobě nepatříte,“ myslí si o zprávách na rozloučenou pětatřicetiletá Karolína, které se tento způsob rozchodu líbí, jelikož s ní samotnou se nikdo takhle nerozešel. A to je docela štěstí. Podle průzkumu zahraniční společnosti Lab 42, jehož se zúčastnilo 550 uživatelů společenských sítí, se přes osobní profil, sms či e-mail rozešla třetina lidí. To ale neznamená, že by to tak mělo být.

Digitální kopačky. Kdy ano?

Osobně jste se potkali, vídali, večeřeli i nakupovali. Osobně to i ukončete. Tedy pokud váš vztah nepatří mezi dvě světlé výjimky, se kterými by se i tak mělo šetřit. „Existují případy, ve kterých můžete skončit věci přes text,“ říká psycholog David Sbarra z Arizony pro portál YouBeauty s tím, že pokud se protějšek na první či druhé schůzce chová jako blbec, nemusíte si dělat výčitky.

Druhý případ je obdobný. „První rande, na kterém jste si nesedli? Pak to jedna zpráva může vyřešit, zvlášť když jste mezi sebou doteď komunikovali hlavně po sms,“ říká expert na vztahy. Ovšem takhle to nejde pokaždé!

Foto: THINKSTOCK

Když se opravdu neumíte pohotově vyjádřit, dopis napište, ale hledejte společně řešení!

„Nikomu nemůžete projevit respekt ve sto šedesáti znacích,“ říká David Sbarra. Přijímající takový rozchod pojme jako zbabělost. A navíc krátká zpráva může vyznít stokrát hůř než dvě věty vyslovené přímo. Další odborník, Benjamin Le, sociální psycholog na Haverford College v Pensylvanii, vysvětluje, že když někomu dáte vale přes e-mail nebo mobil, dotyčný ucítí nejistotu, neví, proč vztah skončil. Stejně jako Tomáš.

„Už mně nepiš.“

„Chodili jsme spolu skoro rok, pak mi přišel vzkaz na Facebook,“ říká osmadvacetiletý produkční. „Popisovala, že to není moje chyba, prý jen potřebuje prostor a nechce dál odkládat náš rozchod. Jo a dodala, že už ji nemám kontaktovat, jelikož si mne zablokovala všude, kde se dalo. A právě tohle pro mne bylo nejhorší. Nemohl jsem protestovat, nedala mi jinou šanci,“ říká Tomáš a dodává, že jakmile se z rozchodu vzpamatoval, ulevilo se mu.

„Vlastně bych nechtěl být s někým, kdo takhle jedná s lidmi. Takže díky, Kláro, nemám čeho litovat,“ posílá vzkaz svojí ex, která měla zvolit jiný způsob rozpadu partnerství.

Foto: THINKSTOCK

Rozchod telefonem je pro každého hodně těžký, protože se nemůže bránit

Jak nebýt za hlupáka?

„Pokud si nejste jisti, že ve vztahu chcete pokračovat, zprávou můžete pouze začít. Vyzvěte protějšek ke komunikaci a dejte mu prostor pro vyjádření. Přece nejste padouch,“ říká psycholog Benjamin Le. A Sbarra navrhuje jednu z možností, jak druhého na rozchod připravit. „Nemyslím si, že to mezi námi bude fungovat. Je mi to líto. Pokud máš zájem, probereme to, ozvi se.“ Přijímající oné zprávy by měl mít právo na odpověď a vysvětlení.

Takhle to prostě je

Psychologové se shodují, že digitální kopačky jsou sice nemorální a neempatické, ale že si na ně zřejmě budeme muset zvyknout. Lidé nechtějí stát tváří v tvář emocím. A co když vám někdo napíše? Zapomínat se vám bude lépe, pokud si stáhnete nějakou z facebookých aplikací, která bývalého vymaže z vašeho života. K takovým patří třeba Killswitch spuštěná letos na Valentýna. Digitální odstranění partnera z časové osy, všechny fotografie s ním, diskuse, aktualizace stavů, označení v obrázcích a podobně vás bude ale stát drobný poplatek. Klik za klik. Taková je doba.

A co vy, rozešel se někdo s vámi po síti nebo mobilem?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek