Hlavní obsah

Papírové vánoční dekorace: Jsou levné a krásné!

Foto: Aleš Otýpka

Když vás omrzí všechny ty plastové výlisky s vánoční tematikou, vyrobte si vlastní ozdoby z papíru. Začněte jednoduchými motivy a uvidíte, že vás to chytne a troufnete si i na filigránské vystřihovánky.

Článek

Z papíru se dají dělat opravdu kouzelné věci a nestojí to skoro nic. Dnešní vystřihovánky jsou toho příkladem. Na první pohled se to může zdát náročné, ale když si pro začátek zvolíte spíše jednoduché „zástřihy“, uvidíte, že u třetí hvězdy už budete skoro profíci.

Jaký papír vybrat?

Nepotřebujete nic zvláštního: papír, nůžky a hromadu trpělivosti :-). Budete vystřihovat z několika vrstev, takže alfou omegou je jemnost papíru. Zkoušeli jsme různé druhy. Klasický kancelářský vám padne do ruky jako první. Jde to, ale neplánujte si žádné složité tvary, zvláště ne zaoblené. Mnohem lépe se chová balicí papír, když navíc zvolíte výraznou vánoční barvu, můžete využít obě strany vločky.

Pozor na fólií potažené papíry, tedy ty extra blyštivé nebo s třpytkami. V poslední fázi se totiž musí přežehlit, a i když dáte žehličku na nejnižší teplotu, všechny tvary se zkroutí do ruliček a vám zbudou jen oči pro pláč.

Nůžky jsme použili manikúrní s rovnou střihací plochou, ale samozřejmě obyčejné kancelářské budou fungovat stejně.

Nejdůležitější je složení

Na první fázi překládání papíru záleží nejvíce, protože ta určuje jednak výsledný tvar a také souměrnost všech vzorů. Proto si na tom dejte záležet a pracujte co nejpřesněji.

Foto: Aleš Otýpka

Potřebujete čtverec, který úhlopříčně přeložte, následně ještě přepulte.

Foto: Aleš Otýpka

Teď trochu složitější část: cílem je přeložit dva špičatější vrcholy přesně na třetiny. V zásadě budete tvořit kornout. Nejprve si podržte tupou špičku, papír srolujte a splácněte tak, aby vznikly tři stejné trojúhelníky nad sebou (nejlépe to pochopíte z obrázku).

Horní část rozpláclého kornoutu má dvě špičky, které odstřihněte. Vznikne vám krásný úzký trojúhelník, po jehož dlouhých stranách budete stříhat.

Foto: Aleš Otýpka

Pusťte se do vystřihování. Pokud máte alespoň trochu trpělivosti, může to pro vás být malé předvánoční zastavení v tom nekončícím shonu.

U první vločky můžete zkusit zaimprovizovat a vystříhat pár proužků z každé strany, možná přidat nějaký ten oblouček. Ale jakmile vás tahle aktivita začne bavit, budete se pídit po kvalitních předlohách. Na internetu jich najdete stovky!

Máte dvě možnosti, buď si vzor jen tak překreslíte volně, nebo si vyrobíte šablonu. Myslete vždy na rub a líc vločky, takže na tužku netlačte, aby se dala vygumovat.

Foto: Aleš Otýpka
Foto: Aleš Otýpka
Foto: Aleš Otýpka

My jsme vám ukázali tři různě složité příklady vzorů. Poslední, motýlkový chce už určitý cvik.

Po rozložení jsou hodně vidět složené hrany, proto vločku přežehlete na střední teplotu a přes čistý papír.

Foto: Aleš Otýpka

Vystřižená hvězda může být zajímavým prvkem při balení dárků. Ušetříte za mašli nebo rozzáříte fádní balicí papír.

Foto: Aleš Otýpka

Pro fajnšmekry jsme vybrali populární téma Star Wars. V tomto případě je šablona naprostou nutností. Efekt vás však překvapí a rozhodně nasbíráte body u dospívajících dětí…

Foto: Aleš Otýpka

Roztomilou okenní dekoraci vyrobíte tak, že několik vloček slepíte pod sebe a zavěsíte do okna. Můžete je i přímo nalepit na okenní tabuli. My jsme sněhuláčkový motiv ještě dokreslili.

Když už jsme u toho vyrábění, můžete zkusit z obyčejných šišek vykouzlit neobyčejné dekorace  nebo si troufnout na dekorace z notového papíru 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek