Hlavní obsah

Pes není jen nejlepší přítel. Jak posiluje vaše zdraví?

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Jsou prý jen dva typy lidí – psí a kočičí. O druhé skupince bude řeč třeba příště. Tento článek totiž patří všem, kteří moc dobře vědí, že právě pes je nejlepším přítelem člověka. A krom vší té lásky, kterou mu dennodenně dává, také přispívá k jeho tělesnému i duševnímu zdraví.

Článek

Máloco napříč dějinami je tak pevné jako vztah člověka a psa. Každý náš psí kamarád, od jorkšíra přes buldoka po ovčáka, je potomkem vlka, kterého si člověk ochočil už přibližně před 30 tisíci lety. Soužití člověka a psa pak badatelé odhadují na minimálně 14 tisíc let. Nejen každý pejskař okamžitě vymyslí tucet dobrých důvodů, proč tenhle vztah zkrátka funguje. My se ale nyní zaměříme na to, jaký význam má pes pro vaše zdraví a kondici.

Posiluje imunitu

Někteří odborníci o psech s nadsázkou říkají, že pro lidi jsou to taková čtyřnohá probiotika. Jejich společnost totiž výrazně přispívá k udržení zdravého mikrobiomu. V lidském těle i na jeho povrchu se přirozeně vyskytují bakterie, kvasinky, viry a další „breberky“, které, pokud jsou v rovnováze, vám nijak neškodí, naopak. Mají například výrazný vliv na imunitu. Po letech, kdy s nimi lidstvo vedlo boje, studie začaly ukazovat, že moderní způsob života paradoxně vede k nemocem z jejich nedostatku. Kdysi lidé žili více venku, více v nepořádku a více v souladu s přírodou. Dnes žijeme spíš uvnitř a ve sterilnějším prostředí. Domácí mazlíčci, a psi nejvíce, jsou tedy zdrojem i prospěšných bakterií a tím pádem také způsobem, jak posílit imunitní systém.

Foto: Nina Buday, Shutterstock.com

Střevní mikrobiom některých psích plemen se neuvěřitelně podobá tomu lidskémuFoto: Nina Buday, Shutterstock.com

Se psem se více hýbete

Když máte psa, má to na vaši imunitu mnohem více prospěšných účinků, než jen co se týká mikrobiomu. Studie expertů z britských univerzit z roku 2019 zkoumala vztah mezi vlastnictvím psa a úrovní denní pohybové aktivity. Přišla samozřejmě s příznivým výsledkem – pejskaři čtyřikrát častěji splní doporučenou denní míru každodenního pohybu. Britové podle studie stráví na procházkách se svými psy v průměru 300 minut týdně, což je, co se chůze týká, o 200 minut víc než u těch, kteří psa nevlastní. Pes zároveň člověka motivuje strávit více času v přírodě, což je také velká výhoda. Vždyť 20 minut v zelené přírodě denně je jedno z nejlepších opatření proti stresu. A stres je pochopitelně kromě jiného i zabijákem právě vaší imunity.

Prospívá vašemu srdci

Pohyb neznamená jen méně stresu, je to samozřejmě jedna ze zásadních věcí, jak posílit zdraví svého srdce a cév. V roce 2019 shrnuli vědci data ze všech studií, které se vztahovaly k vlastnictví psa a vlivu na celkové zdraví z období od poloviny minulého století až do současnosti. A přišli s celkem jasnými výsledky. Pejskaři měli v průměru nižší krevní tlak, zdravější hladinu cholesterolu, lepší kondici, a tím pádem i nižší riziko úmrtí na choroby srdce a cév. Závěr byl jednoznačný: pes prodlužuje člověku život.

Foto: Lopolo, Shutterstock.com

Pohyb, radost, lásku. Co víc vám může dát?Foto: Lopolo, Shutterstock.com

Antistresový parťák

Díky psímu parťákovi žije člověk déle, což může souviset i s tím, že pomáhá výrazně mírnit stres a pocity úzkosti. Podle studie, kterou provedli vědci z Washington State University, má pouhých 10 minut hlazení psa denně významný dopad na lidskou psychiku. Pohlazení čtyřnohého přítele uvolňuje svalové napětí, snižuje tepovou frekvenci, zpomaluje dýchání a pomáhá regulovat hladinu stresového hormonu kortizolu. Zkrátka pes dělá člověka šťastnějšího.

Podporuje kognitivní funkce

Kdo má doma psího člena rodiny, jistě souhlasí, že někdy je až nevíře, jak vnímavá a inteligentní bytost to je. A možná to nějak přenáší i na nás. Některé studie naznačují, že pes nás s nadsázkou řečeno dělá chytřejší. Japonská studie geriatrických psychiatrů sledovala, jaký efekt má psí společnost na duševní stav seniorů odkázaných na lékařskou péči. U sledovaných lidí se ukázalo značné zlepšení kognitivních funkcí i sociálních interakcí. I bez studie asi tušíme, že snaha porozumět potřebám němé tváře nám procvičuje mozek a vnímavost. A to se hodí v jakémkoliv věku.

Vyznáte se v psích plemenech? Schválně jestli dáte test na deset bodů.

Reklama

Související témata: